www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / przystanek (6223 - wyświetleń)
- Autor alla Dodany 2012-04-22 20:13
Cześć
Jestem studentką wzornictwa. Właśnie pracuje nad pewnym projektem i byłabym wdzięczna gdybyście mogli mi troszeczkę pomóc. Temat projektu to przystanek komunikacji miejskiej, dla tramwaju lub autobusu. Chciałabym zaprojektować go w ten sposób aby był szczególnie przyjazny dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Myślałam o barierkach pomagających wstawać osobom o kulach, wygospodarowanym miejscu dla osób na wózku czy tablicy w języku Brailla`e i kilku innych rzeczach. Jestem osobą zdrową więc na pewno pewne rzeczy mi umykają. I dlatego chciałabym zapytać osób chorych. Czego brakuje Wam na przystankach? Czy na spotkaliście się z jakimiś problemi czekając na autobus? Czy przydałyby się udogodnienia? A może uważacie, że przystanki które istnieją nie wymagają zmian? Byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedzi

Alla
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-04-22 20:24
Dla mnie często MPK staje za daleko od krawężnika. Mimo że autobusy są prawie wszystkie niskopodłogowe (tramwajem dawno nie jechałam) jest mi trudniej wsiąść a jestem chodząca nie na wózku. Kolejki elektryczne są zbyt oddalone od peronu i tu też jest problez wśiąść i wysiąść.
To tyle co mogę napisać. Ludzie nie są nieczuli i potrafią bez proszenia pomagać. Może dlatego mniej zwracam uwagę na niedogodność.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2012-04-22 23:33 Zmieniony 2012-04-22 23:41
Są miejsca, gdzie granicę jezdni na przystanku (tak jak czasem na przejściu dla pieszych) oznacza się specjalnymi wypustami w chodniku, na potrzeby osób niewidomych.

W kilku miejscach widziałam "mówiące" tablice rozkładu jazdy (informacje o najbliższych nadjeżdżających tramwajach). Nie jestem pewna, czy to nie ma więcej sensu niż Braille o tyle, że w praktyce wymiana rozkładu na przystanku nie zależy już od projektanta.

[Edit: wygląda to tak (klik) - na zdjęciu, w żółtej oprawie widoczny jest przycisk do uruchomienia odczytu głosowego]

Z uwag które mam z własnego doświadczenia - powierzchnia powinna być jak najmniej śliska po deszczu / przy niewielkim oblodzeniu zimą. Nie znoszę np. kocich łbów, gładko polerowanych płyt i innego tałatajstwa, której przy najmniejszym spadku przyczepności zmienia się w ślizgawkę. Innych szczególnych potrzeb nie mam (bo dostęp do przystanku i jego odśnieżanie to już nie Twoja działka :-)). Ewentualnie zachowanie takiej ilości przestrzeni, żeby poruszanie się po przystanku dawało mi margines bezpieczeństwa (mam problemy z równowagą, więc czasem ląduje na chodniku - wolałabym, żeby ilość miejsca pozwalała mi na nie wpadnięcie na jezdnię). Albo zapewnienie stabilnych punktów podparcia na dojściu - właśnie np. barierki.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-04-23 16:29 Zmieniony 2012-04-23 16:32
Przystanki?

Iota co do tabliczek i głosu.

A jak ktoś niesłyszy lub niedosłyszy i niedowidzi? Informacje z rozkładami jazdy są często nie do "odczytania". To co podałaś widzę pierwszy raz na trasie W-Z ale z zachodniego na Okęcie uczę się na pamięć w łaśnie z internetu. Mały problem jak na czas nie zmienią nr co do kursu.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-04-23 19:24
Jak ktoś "nie dowidzi" to słyszy, jak nie słyszy to "dowidzi". Tylko jak będzie, gdy to i to? Właśnie pismo BRAILLEA. Może do tego jeszcze problem z poruszaniem się?
Ciekawa jestem rozwiązania dla wszystkich :-)
Nadrzędny Autor alla Dodany 2012-05-03 11:07
Dzięki za podpowiedzi, na pewno się przydadzą..
fakt faktem, ciężko jest zrobić jeden uniwersalny przystanek, który służyłby idealnie wszystkim niepełnosprawnym, bo problemu komunikacji nie rozwiązuje sam przystanek... Ważne, że jest kilka elementów, które można wprowadzić i że komuś to zawsze pomoże...
Dobra, jak coś komuś jeszcze wpadnie do głowy to piszcie :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / przystanek (6223 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill