www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / prośba o wyjaśnienie (3208 - wyświetleń)
- Autor Sonka Dodany 2012-04-27 18:27
Mam 56 lat, ukończone studia i 32 lata pracy. Zadeklarowałam, że za 4 lata przechodzę na emeryturę, chcąc skorzytać w pracy z programu emerytalnego (podwyżka).
Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia. W 1987 r. (po 7 latach pracy)  w  ZUS-ie przyznano mi tzw. III gr. inwalidzką na stale. Tak, przyznano, a ja schowałam papier i nigdy z niego w żaden sposób nie korzystałam.

W ostatnich  latach mój stan zdrowia pogorszył się.
Wystąpiłam do Miejskiego Ośrodka o orzeczenie stopnia niepelnosprawności. Otrzymałam umiarkowany na stale , jednocześnie od tego czasu zaczęłam pobierać zasiłek pielęgnacyjny.
Nadal mój stan zdrowia pogarsza się, mam słabą nadzieję, że wytrwam te 4 lata do emerytury (?).

Moje pytanie brzmi:
Co mogę zrobić TERAZ z tym orzeczeniem z ZUS-u ? Czy ono ma w ogóle jeszcze jakieś znaczenie, albo znaczenie, od którego mogę rozpocząć działanie?
Czy mogę wystąpić ponownie o przyznanie nowej grupy, tylko co mi to da, skoro mam już ulgi z orzeczenia przyznanego przez Miejski Ośrodek.
Czy pracując, NIE rozwiązując obecnego stosunku pracy, mogę nabyć prawo do renty i pobierać ją, jeżeli moje dochody nie przekroczą wymaganego pułapu?

Nadmienię jeszcze raz, że nigdy nie korzystałam ze świadczenia z ZUS-u (renta).
Proszę o radę.
Dziękuję i pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-05-09 10:42
Jeżeli orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez ZUS jest na stałe, to jest ono aktualne. W każdej chwili, jeśli uważa Pani, że stan zdrowia uległ pogorszeniu można złożyć papiery o podwyższenie orzeczenia o niezdolności do pracy z prawem do renty.
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu,
który spełnia łącznie następujące warunki:
- jest niezdolny do pracy,
- ma wymagany – odpowiednio do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
- niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych1 okresach składkowych lub nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli staż, uzależniony jest od wieku osoby, w którym powstała niezdolność do pracy, i wynosi od 1 roku – jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat, aż do 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat. Osoby, których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 lat, muszą spełniać dodatkowy warunek, a mianowicie wymagany pięcioletni okres musi przypadać
w ostatnim dziesięcioleciu przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub dniem powstania niezdolności do pracy.

Orzeczenia wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności są orzeczeniami na podstawie których można ubiegać się o różne ulgi i uprawnienia, natomiast orzeczenia o niezdolności do pracy są wydawane przez ZUS i na ich podstawie można starać się o świadczenia rentowe.

Osoba niepełnosprawna pobierająca świadczenie rentowe (renta z tytułu niezdolności do pracy) nie chcąc tracić renty może podjąć pracę i osiągać przychód w wysokości 70% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w poprzednim kwartale, na dzień dzisiejszy kwota ta wynosi 2 510,80 zł brutto (kwota obowiązuje od 1 marca do 31 maja 2012 i ulega zmianie co 3 miesiące). Jeśli osiągnie Pani przychód między 70% a 130% przeciętnego wynagrodzenia, czyli między 2 510,80 zł a 4 662,80 zł wówczas świadczenie rentowe zostanie zmniejszone. Natomiast jeśli Pani przychód będzie powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 4 662,80 zł wówczas rentę należy zawiesić.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2012-05-10 18:41
Do Centrum INTEGRACJA
proszę o podanie podstawy prawnej stwierdzenia:

>Jeżeli orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez ZUS jest na stałe, to jest ono aktualne. W każdej chwili, jeśli uważa Pani, że stan zdrowia uległ pogorszeniu można złożyć papiery o podwyższenie orzeczenia o niezdolności do pracy z prawem do renty.

Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-05-10 21:29
Tadeuszu, a Ty natomiast podaj podstawę prawną do podważenia tegoż stwierdzenia.

No bo kto i w jaki magiczny sposób może komukolwiek zakazać "złożenia" papierów o podwyższenie orzeczenia? Złożyć można zawsze - czy to kryteria spełniając czy też nie spełniając.
Centrum nie twierdzi, że Pani otrzyma pomyślną dla siebie decyzję, ale wskazuje na prawo do ubiegania się o zmianę świadczenia/orzeczenia. To przecież zresztą logiczne - jeśli komuś w trakcie lat pracy stan zdrowia się pogorszył, czemu ma nie aplikować o zmianę?
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2012-05-10 22:10
bluengel,
albo ja źle zrozumiałem odpowiedź CI albo oboje nie rozumiemy się na wzajem. Może zbyt daleko zacytowałem odpowiedź ale najważniejsze jest pierwsze zdanie:

>Jeżeli orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez ZUS jest na stałe, to jest ono aktualne


Chodzi mi o to, czy "aktualne" to znaczy nie podlegające kolejnym badaniom? Bo jest wydane "na stałe". I na takie stwierdzenie prosiłem o podanie podstawy prawnej. Bo, masz rację - nikt nie może zakazać "złożenia" papierów o podwyższenie orzeczenia. I z tym się zgadzam.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-05-11 09:22
Jak ktoś wspomniał wyżej - ostatni wyrok sądu w takiej sprawie prawdopodobnie nareszcie bardzo dużo zmieni, z korzyścią dla ON.
Z punktu widzenia prawa: wszystko, co nie zostało prawomocnie odwołane jest aktualne. Nie oznacza to jednak, że nie można tego odwołać - przy zastosowaniu odpowiednich "narzędzi" przewidzianych w prawie bądź wzajemnych ustaleniach (np. zapisach umowy).

Na przykład: podpisujesz umowę z pracodawcą na czas nieokreślony - czyli niby "na zawsze". Co z tego, skoro każda ze stron może tę umowę wypowiedzieć, najwyżej stosując wskazany w umowie okres wypowiedzenia? Nawet jeżeli w umowie brak zapisu o okresie wypowiedzenia i tak - zgodnie z kodeksem pracy - nikt nikogo nie zmusi do trwania w stosunku pracy zawsze i bezwarunkowo. Co najwyżej znowu - spełniając pewne warunki.

Oczywiście, z orzecznictwem ZUS tak prosto nie jest, bo jednak ta instytucja w przypadku ponownego przebadania delikwenta jednak powinna uzasadnić np. decyzję o zmniejszeniu lub odebraniu świadczenia czy orzeczenia: że się zdrowie poprawiło, że zdolność do pracy wróciła itd. .
A stawiając się już zupełnie w roli "adwokata diabła": tyle m. in. na tym forum jest stwierdzeń o lewych rencinach i orzeczeniach przyznanych ludziom, którzy na to nie zasługują ze względów zdrowotnych. Gdyby ZUS nie miał zupełnie prawa do weryfikacji nikogo, komu przyznano świadczenie na stałe - jakim cudem miałby wpływ, nawet przy dobrych i uczciwych chęciach na to, aby takie chore sytuacje uzdrawiać...?

Pewne jest jedno: nie mamy sytemu orzecznictwa ani logicznego, ani sprawiedliwego, ani mądrego, ani humanitarnego. Powiem więcej: nie będziemy mieli, ponieważ politykom się to zwyczajnie nie opłaci.

Ale i ON też powinni w sobie dużo zmienić. Bo, oczywiście moim wyłącznie skromnym zdaniem - brak np. jednej kończyny czy pół palca naprawdę nie zamyka człowiekowi możliwości życia i pracy. Tak, znacznie utrudnia, ale można sobie doskonale radzić - ale i chcieć trzeba.

Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2012-05-12 13:23
Dziękuję bardzo.
Dodam tylko, że nie muszę rozwiązywać stosunku pracy w przypadku przyznania świadczenia rentowego i to jest bardzo ważne. Zakład pracy jest tylko powiadamiany o tym fakcie przez ZUS, zresztą pracodawca wcześniej przygotowuje dla pracownika druk RP 7, więc zna jego plany.
Wiele osób nie wie o tym, obawia się, że po otrzymaniu prawa do renty zakład pracy albo go zwolni, albo zatrudni go na gorszych warunkach, albo przy najbliższej redukcji będzie pierwszą osobą do odstrzału.
Pozdrawiam serdecznie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / prośba o wyjaśnienie (3208 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill