www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Wizerunek osób niepełnosprawnych w mediach (11935 - wyświetleń)
- Autor katterona Dodany 2012-05-02 14:23
Witam serdecznie,
Piszę pracę mgr pt. "Wizerunek osób niepełnosprawnych w mediach" i chciałabym poznać stanowisko samych osób niepełnosprawnych nt ich obrazu w mediach. Jeśli jesteś w stanie poświęcić chwilę na odpowiedzi na kilkanaście pytań otwartych, zamieszczam ich treść i oczekuję odpowiedzi na adres e-mailowy: kasia_adamiuk@wp.pl. Serdecznie dziękuję z góry wszystkim chętnym do pomocy :-) Jeśli w trakcie nasuną Ci się jakieś sugestie, niejasności lub zarzuty odnośnie pytań, będę wdzięczna za sugestie :-)

płeć.............
wiek............
rodzaj niepełnosprawności...............................
wykształcenie..................................................

Pytania:
1. Co rozumiesz pod pojęciem "mediów"? Z których mediów najczęściej korzystasz i czerpiesz informacje?
2. Jakie znasz programy telewizyjne/ audycje radiowe/ czasopisma, w których można napotkać tematykę niepełnosprawności?
3. Czy wg Ciebie obraz osób niepełnosprawnych w mediach jest prezentowany w sposób rzeczywisty czy zafałszowany? Dlaczego?
4. W jaki sposób najczęściej prezentuje się osoby niepełnosprawne w telewizji?
5. Jak prasa prezentuje osoby niepełnosprawne?
6. W jaki sposób osoby niepełnosprawne są prezentowane w radio?
7. Czy któraś z niepełnosprawności jest preferowana w mediach (najczęściej pokazywana)? Jak myślisz, dlaczego?
8. Czy osoby niepełnosprawne są częściej prezentowane przez pryzmat ich cech fizycznych, czy osobowościowych?
9. W jaki sposób prezentowany przez media wizerunek osób niepełnosprawnych przekłada się na postawy społeczne wobec tej grupy osób?
10. Jaki sposób prezentowania osób niepełnosprawnych najbardziej Cię irytuje/ denerwuje/ wzbudza negatywne emocje?
11. Jak myślisz, po co media tworzą takie obrazy (np. heros, ofiara) osób niepełnosprawnych?
12. Jakie masz oczekiwana wobec mediów odnośnie sposobu prezentowania przez nie osób niepełnosprawnych? Jeśli mógłbyś sporządzić listę postulatów do mediów na temat sposobu prezentowania osób niepełnosprawnych, jakie zawierałaby hasła?
13. Twoje uwagi/spostrzeżenia/ sugestie.

Serdecznie dziękuję za poświęcony mi czas :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2012-05-02 14:49
Odpowiedź na te pytania to nie chwila, to jak napisanie Twojej pracy. :-)
Nadrzędny - Autor katterona Dodany 2012-05-02 14:57
Temat do zbadania jest tak obszerny, że trudno było ująć go w kilku pytaniach :-) Mimo wszystko zachęcam do odpowiedzi, nawet tych mniej obszernych :-) Po przeanalizowaniu odpowiedzi, na życzenie respondenta, mogę wysłać wyniki :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2012-05-02 15:13
Nie o ilość pytań mi chodziło, ale obszerność odpowiedzi jakiej trzeba udzielić na większość z nich. :-)
Nadrzędny Autor katterona Dodany 2012-05-02 15:23
Temat rzeka- to prawda- nie pozwala na ogólnikowe ustosunkowanie się na "tak" lub "nie", ale dosłownie chociaż zdanie, bądź dwa (a w miarę treściwe) pozwolą wyciągnąć jakieś wnioski :-)
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2012-05-02 22:12

> i oczekuję odpowiedzi na adres e-mailowy: kasia_adamiuk@wp.pl


Odpowiedź wysłana jako prywatna wiadomość za pomocą tego forum. Powinnaś dostać powiadomienie.

(dla niektórych osób może to być wygodniejsze niż mail)

PS. Jestem straszna, ale nie mogę się powstrzymać: trochę uprzejmiej by chyba brzmiało "proszę o odpowiedzi". :-)
Nadrzędny - Autor katterona Dodany 2012-05-03 09:12
No więc nanoszę poprawkę:

Bardzo proszę o odpowiedzi w prywatnej wiadomości za pomocą tego forum ;-)
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2012-05-03 10:47
Tak jak podpowiedziała Iota wysłałam prywatną wiadomość. :-)
Nadrzędny - Autor katterona Dodany 2012-05-03 20:46
Po weryfikacji niektórych pytań, musiałam nanieść poprawki i tak oto powstała już poprawiona lista pytań :-) Paniom, które już udzieliły mi odpowiedzi, serdecznie dziękuję za pomoc, a dla tych, którzy wykazują wolę podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, publikuje już poprawione pytania :-)

1.  Co rozumiesz pod pojęciem „media” i z których mediów najczęściej korzystasz?
2.  Niepełnosprawny, to osoba, która….
3.  Czy temat osób niepełnosprawnych pojawia się w mediach często? Jak myślisz, dlaczego?
4.  Jak myślisz, w jakim celu media pokazują/ prezentują osoby niepełnosprawne?
5.  Z których programów telewizyjnych/ audycji radiowych/ czasopism znajdujesz informacje o osobach niepełnosprawnych?
6.  Jak przedstawia osoby niepełnosprawne telewizja?
7.  Jak osoby niepełnosprawne są prezentowane w prasie?
8.  Jak prezentuje osoby niepełnosprawne Internet?
9.  Czy zauważyłeś/ aś, by któryś z rodzajów niepełnosprawności był preferowany przez media (najczęściej pokazywany)? Jak myślisz, dlaczego?
10.  Jakie problemy osób niepełnosprawnych media poruszają najczęściej?
11.  Jakie pozytywne zdarzenia na temat osób niepełnosprawnych media prezentują najczęściej?
12.  Jak myślisz, czy prezentowany przez media wizerunek osób niepełnosprawnych, może się przekładać na postawy społeczne wobec tej grupy osób?
13.  W jakiej kolejności (od najbardziej uwydatnianych do uwydatnianych najmniej) ułożysz aspekty dotyczące osób niepełnosprawnych, które są prezentowane przez media?
a)  Ich działalność/ funkcjonowanie;   b) cechy fizyczne (związane z niepełnosprawnością); c) cechy osobowościowe.
14.  Czy według Ciebie prezentowany przez media wizerunek osób niepełnosprawnych jest rzeczywisty, czy zafałszowany?
15.  Co Ciebie najbardziej denerwuje/ irytuje w sposobie prezentowania przez media osób niepełnosprawnych?
16.  Jak myślisz, czy prezentowany przez media wizerunek osób niepełnosprawnych buduje ich godność, czy może uwłacza ich godności?
17.  Co pozytywnego i negatywnego media mogą zdziałać na rzecz osób niepełnosprawnych?
18.  Jakie miałbyś/ miałabyś oczekiwania wobec mediów odnośnie sposobu prezentowania przez nie osób niepełnosprawnych?
19.  Twoje inne spostrzeżenia/ uwagi/ refleksje.
Nadrzędny Autor katterona Dodany 2012-05-03 21:12
W pytaniu 10tym (o problemy) chcę jeszcze uzupełnić o to, jakie problemy pomijają media.
Nadrzędny Autor Marcin Panek Dodany 2012-05-06 21:52
Ja napisałem o tym książkę chętnie pomogę napisz do mnie :-) Albo ja do ciebie napisze
http://3miliony.blogspot.com/ :-)
Nadrzędny - Autor katterona Dodany 2012-05-17 14:51
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2012-05-22 23:36
Wystarczy jak wsiądzie się na wózek i spróbuje się wjechać z nim do obiektów użyteczności publicznej... Podobno, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia... Zapraszam do dokładnego przestudiowania wielu for dla niepełnosprawnych, a nie iść na łatwiznę taką jak, podawanie linków do ankiet lub zadawanie pytań. Każda niesprawność jest inna, choć często te same schorzenia, każdy niepełnosprawny inaczej sobie radzi ze swoimi niesprawnościami, ponieważ każdy człowiek jest inny...
A co do mediów, to każde media, czy telewizja, czy radio pokazuje niepełnosprawnych jak chce i kogo chce... czyli bardzo nie rzetelnie i aby tylko mieć największe frekwencje oglądalności i słuchalności... Nigdy z własnej inicjatywy...
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-05-24 17:37
To też prawda, ale niektórzy o.n. to..... nie wypada pisać :-)
O.N. różnych widzi każdy w życiu to po co mam patrzeć na nieprzyjemne rzeczy w TV? Wszak TV służy rozrywce! :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Wizerunek osób niepełnosprawnych w mediach (11935 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill