www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna (8465 - wyświetleń)
- Autor baronowa11 Dodany 2012-05-07 17:50
Syn ma umiarkowany stopień niepełnosprawności skończył 18 lat ja jestem na emeryturze dla rodziców chorych dzieci tzw, EWk i czy można ubiegać się o rentę socjalną z ZUS bez utraty emerytury. Niepełnosprawność syna jest od urodzenia ma wypłacany tylko zasiłek pielęgnacyjny.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-05-08 10:55
Renta socjalna jest świadczeniem, którego przyznanie jest uzależnione od zamieszkania osoby uprawnionej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Renta socjalna przysługuje osobie, która jest pełnoletnia oraz jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18. roku życia albo
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat.
Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 nr 39, poz. 353 z późn. zm.). W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.

Podstawę do przyznania renty socjalnej, na wniosek zgłoszony po dniu 30.09.2003 r., stanowi także:
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów oraz
- orzeczenie lekarza orzecznika, wydane przed dniem 1 października 2003 r., uprawniające do renty socjalnej na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

Proszę skontaktować się z właściwym dla siebie oddziałem, jednostką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych celem pobrania wniosku o ustalenie renty socjalnej dla syna.
Nadrzędny - Autor baronowa11 Dodany 2012-05-08 12:27
Chodziło mi też o to czy zus odbierze mi emeryturę ?
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2012-05-08 12:31
nie odbierze
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-05-08 16:35
nie odbierze to jest 'wypracowane' za opiekowaniem się niepełnosprawnym dzieckiem i to się Pani należy niezależnie czy dziecko będzie miało dochód, lub gdy dziecka by zabrakło (odpukać),
Syn będzie miał swój dochód, tylko powiem że w ZUS orzekanie wygląda zupełnie inaczej i znacznie trudniej uzyskać świadczenie.
Sama zachorowałam jeszcze wcześniej i dostawałam umiarkowy stopień, potem przeszło to do ZUS, bez problemu renta co dwa lata a teraz uznali że jestem no praktycznie zdrowa ;-). W ten sposób tego samego dnia 'uzdrawiano' wielu na rentach socjalnych a osoby były naprawdę chore, niektóre powykrzywiane przez swoje choroby.
Mam znajomą od urodzenie jest niewidoma, pobierała rentę socjalną, orzekane czasowo, gdy kilka lat temu poszła ponownie na komisję nie przynali jej, tylko dlatego że okulista nienapisał że nastąpiło pogorszenie wzroku. Paranoja, dziewczyna całkowicie niewidoma od urodzenia (białe oczy ma takie zamglone) a ZUS uznał że nie ma pogorszenia to nie dostanie renty, Oczywiście złożyła sprzeciw, tam to samo więc odwołała się do sądu i tam dostała na stałe. To się musiał ZUS wkurzyć :D

Zatem proszę się dobrze przygotować na tą komisję bo można trafić na bezdusznika, choć i bywają dobrzy orzecznicy. Zrobić dodatkowe jakieś nowe badanie jeżeli to możliwe bo potrafią się czepiać dosłownie wszystkiego. Zebrać jak najwięcej zaświadczeń od lekarzy opiekujących się synem, wszystko co się przyda.
Powodzenia i proszę się nie bać o swoją emeryturę, ostatecznie może Pani dopytać w ZUS w okienu z emeryturami (nie w informacji).
Nadrzędny - Autor baronowa11 Dodany 2012-05-10 15:43
Dziękuje za odpowiedź.Chciałabym się dowiedzieć jakie muszę złożyć dokumenty ?
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-05-10 22:14
Idzie Pani do ZUS - informacja i tam weźmie od nich druczki (jeden to zaświadczenie do lekarza - wypełnia lekarz, oraz drugi to wniosek o pkomisję w sprawie przyznania renty soc - ten wypełnia osoba ubiegajaca się lub opiekun gdy osoba ubiegająca się nie jest wstanie sama tego dokonać)
Dobrze wziąć od raz 2-3 zaśw lub je skserować. Zaświadczenie wydane przez lekarza jest ważne tylko 30 dni.
Od złożenia czeka sie ok 2 -3 tyg na komisję (zależy gdzie). Proszę wykonać aktualne badania jeżeli to możliwe i dopiero wtedy składać wniosek. Im więcej tych papierków tym lepiej, oczywiście warto też miec historie chorby (karty z poradni) na komisję, oczywiście wszystkie badania oryginały i kopie tych badań zabrać na komisję - kopie oni zabiorą oryginały są dla Pani (syna). NIgdy nie dawać oryginałów wraz z wnioskiem - mogą zaginąć ;-). Mam nadzieję że o niczym nie zapomniałam
Powodzenia i pozdrawiam

W razie wątpliwości moze Pani zapytać w ZUS
Nadrzędny - Autor baronowa11 Dodany 2012-05-12 18:26
Dziękuję za odpowiedź. Już wszystko mam.Dokumenty złoże w poniedziałek.
Nadrzędny - Autor Agnieszka Dobek Dodany 2012-05-14 23:13
Witam

Mam pytanie. Czy renta socjalna przysługuje także dorosłym osobom niepełnosprawnym? Znajome z mojej b. pracy (ZPCh) podbierały na siebie świadczenia spoza ZUS-u, były zatrudnione tylko na 1/2 etatu, aby ich łączny miesięczny dochód nie przekroczył normy uprawniającej do korzystania . O ile wiem, te znajome otrzymywały świadczenia z urzędu gminy. Gdy rejestrowałam się w UP pytano mnie, czy nie pobieram tzw. zasiłku stałego. Czy tzw. renta socjalna dla dorosłych ON to właściwie nie jest "renta", ale zasiłek stały? Wiem, że jednej z tych pań ZUS odmówił przyznania renty (chociaż miała wymagany staż pracy), i kilka poważnych chorób, porusza się o 2 kulach. Stwierdzili, że w wyuczonym zawodzie piekarza mogłaby pracować i dlatego renta się jej nie należy. Natomiast przyznano jej zasiłek stały, a ona to nazywa rentą socjalną. Cos mi tu się tu nie zgadza. Czy zasiłek stały przyznawany jest wyłacznie osobom z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności?
Ja mam tylko lekki stopień przyznany na stałe, ale chorobę kręgosłupa ograniczającą mozliwość znalezienia pracy (widoczna głęboka kifoza odstrasza pracodawców). Nie mam prawa ani do zasiłku z UP ani innych świadczeń, jestem na utrzymaniu matki-emerytki. Czy urząd gminy albo o.pomocy społecznej mógłby przyznac mi chociaż okresowe świadczenia? Od czego zależy przyznawanie tego rodzaju świadczenia? Czy dochód osób wspólnie mieszkających musi być skrajnie niski, aby ON mogła otrzymywać zasiłek z pomocy społecznej?
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2012-05-15 08:27
Nadrzędny - Autor Agnieszka Dobek Dodany 2012-05-15 14:16
Dzięki za linka. Teraz juz wiem, że nie mam szans na jakiekolwiek świadczenia tylko dlatego, że mieszkam z mamą, która pobiera emeryture sredniej wysokości, a to że brakuje jej np na kupienie dla mnie butów to nikogo nie interesuje. Z pracy zwalniają mnie po kilku dniach, bo jestem za mało wydajna...
Nadrzędny Autor Ozi Dodany 2012-06-04 15:25
Witam

Mam 22 lata mam orzeczenie o niepelnosprawnosci stopien umiarkowany, mam niedosłuch obu-uszny , od urodzenia
i teraz pytanie czy wogle jest sens starac sie o rente socjalna ? czy z gory powiedza ze jestem zdolny do pracy, nie ubiegal bym sie o nia, gdyby nie problem ze znalezieniem pracy

niby mam szanse ale ze mam nie dosluch to pluja sie ze to w zakladach halas, a to ze niepelnosprawny nie zawsze moze robic 8 godzin ( a to wyklucza gdy w zakladach pracuja na 3 zmiany po 8 godzin)
a gdy jest zaklad chroniony to wola przyjac bardziej niepelnasprawna osobe

TAK WIEC MAM JAKIES SZANSE CZY LEPIEJ ZEBYM NAWET SIE ZA TO NIE BRAL?

Prosze o odpowiedz i Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna (8465 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill