www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dochód z wynajmu mieszkania (9497 - wyświetleń)
- Autor Monia23 Dodany 2012-05-14 10:40
Dzień dobry!
Szukam informacji dotyczącej wynajmu mieszkania przez osoby niepełnosprawne. Z tego powodu mam dwa pytania.
Czy osoba niepełnosprawna, która jest właścicielem mieszkania ma obowiązek zgłosić do urzędu skarbowego dochód z najmu mieszkania?
I czy dochód z wynajmu mieszkania ma wpływ wysokość renty lub jej zawieszenie? Dodam iż mam rentę socjalna i rodzinną.
Pozdrawiam.  
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-05-14 10:57
No cóż, osoby niepełnosprawne podlegają tym samym przepisom skarbowo-finansowym, co pełnosprawne - nie ma powodu, aby było inaczej. To chyba jednoznacznie potwierdza obowiązek zgłoszenia faktu wynajmu do US. Jeśli są ulgi - jasno wynikają z zapisów (nie w tym wypadku, ponieważ to zwyczajny przychód a więc także Twój zysk, niezwiązany np. z niepełnosprawnością, która generuje pewne ulgi). Na drugą część pytania spokojnie znajdziesz info tu na forum i w googlach.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-05-14 19:36
większość osób wynajmuje mieszkanie bez zgłaszania do urzędu skarbowego, owszem podpisują umowę najmu (cywilno-prawną - taką symboliczną) ale od razu sie umawiają z wynajmującym że nie zgłoszą do urzadu bo będą musieli podnieść czynsz o kwotę podatku, zatem wynajmujący najczęściej sie na to zgadza. Jak musi mieć umowę to niech szuka gdzie indziej. Jeżeli nie masz wrednych sąsiadów którzy doniosą że czerpiesz z tego dochód... a pozatym teoretycznie możesz komuś wynająć tylko za opłaty nie czerpiąc dochodu zatem niech ktoś sie nie wcina ;-)
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2012-05-14 20:10
Zawsze mnie zastanawia, czy ludzie dający rady, żeby zrobić na szaro (czytaj: nielegalnie), potem w razie czego oferują pomoc jak pytający jednak zostanie wezwany przed Urząd Skarbowy. A wtedy się zrobi fajnie, bo jeśli renta jest odpowiednia i kwota najmu odpowiednio wysoka, to i ZUS miałby coś do powiedzenia.

Stawiam że nie...
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-05-14 21:36
Pracowałam w US wiele lat temu i nadal mam tam wielu znajomych,
poza donosami "życzliwych" US sam nie szuka sobie ew najemnców.
Wiele moich koleżanek wynajmuje pokój/mieszkanie tylko na podstawie zwykłej umowy która nie jest zgłaszana do US, bo każdy wie że wtedy kwota najmu jest znacznie wyższa.
Jest też kwota wolna od podatku, do której można sobie dorobić, więc na upartego można ustalić wysokość opłat tak aby nie przekroczyć pułapu i nie zapłacić podatku.

Czy ktoś z was się pyta ilu rencistów dorabia na czarno lub oficjlanie do limitu a "pod stołem" inaczej aby nie stracić świadczenia? To też jest plaga której nie da się kontrolować, chyba że znajdzie się ktoś bardzo "życzliwy" i zgłosi do US. To już jego sumienie

Wracając do tematu. Co zrobi osoba wynajmująca mieszakanie to jej sprawa, może dostosować się do wszelkich przepisów (plus zgłosi do US) i zarobić tylko tyle aby nie stracić świadczenia, lub wynająć za sam czynsz + media - czyli nic na tym nie zarobi, lub wynająć bez zgłaszania.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2012-05-14 21:41
Kundzia powiedziałaś:

>To już jego sumienie


<
To samo zdanie można powiedzieć do  Ciebie kiedy radziłaś ominąć przepisy.
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-05-14 21:47
tak wiem, moje również :-)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-05-14 21:03
Kundziu droga,
teraz to tylko wypada tego Twojego - pożal się Boże - maila zgłosić do US. Uwierz mi - namierzenie Ciebie to kwestia kilku sekund. Jeśli sądzisz, że takie gadanie jest zawsze bezkarne..., cóż, spokojnego snu życzę...
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-05-14 21:41
to nie mail tylko post - mała różnica

Kochana idź i zgłoś ja się nie boję, nie martw się , takich "życzliwych" jak ty jest tam wielu i bardzo dokładnie sprawdzają każdy donos, zatem na pewno nie zostawią twojego zgłoszenia bez echa, niech przyjadą do mnie, żaden problem. Nie mam się czego bać, poza ew drobną symbnoliczną karą nic innego mi nie grozi i zdaję sobie z tego sprawę.
Jeżeli tobie przyniesie satysfakcję że doniosłaś an mnie to zapraszam na priv, od razu wyślę ci moje dane (zwłaszcza IP i operatora wraz z numerem umowy) aby US nie musiało za dużo szukać a jedynie wystąpi do operatora i już mnie ma. Również słodkich snów życzę :-)
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-05-15 10:30
Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu za miesiąc, w którym osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. Na chwilę obecną kwota ta wynosi 2.510,80 zł brutto (obowiązuje od 1 marca do 31 maja 2012 i ulega zmianie co 3 miesiące)

Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, tj. z tytułu:
- pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
- pracy nakładczej,
- pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
- wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
- wykonywania pracy na podstawie: umowy-zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, umowy o dzieło, jeżeli umowę taką uprawniony do renty socjalnej zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,
- prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu,
- wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
- odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (o ile przysługuje renta w wysokości 50% renty socjalnej) oraz
- pobierania stypendium sportowego.

Na zawieszenie renty socjalnej wpływają także przychody osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia przez uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat życia oraz honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej. Od przychodów tych nie jest wprawdzie odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne, jednak podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Za przychód uważa się także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Na zawieszenie prawa do renty socjalnej wpływa także przychód zaliczony do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Renta socjalna ulega także zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny lub kurator) są obowiązani niezwłocznie powiadomić Zakład o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dochód z wynajmu mieszkania (9497 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill