www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / emerytura a dodatek z tytułu choroby zawodowej (2355 - wyświetleń)
- Autor henio-51 Dodany 2012-05-16 09:36
Nurtuje mnie pytanie o współzależność pobieranej emerytury, a wysokością wypłacanego zasiłku z tytułu choroby zawodowej.
Zaznaczam iż emeryturę jak i zasiłek otrzymuję z wojska jako były żołnierz zawodowy (po 21 latach służby). W 1990 r. komisja lekarska przyznała mi na czas określony rentę III grupy z ogólnego stanu zdrowia oraz III grupę z powodu nabycia choroby  zawodowej w wysokości
15 % podstawy wynagrodzenia. Ponieważ parę lat później zmieniły się przepisy rentowe wybrałem niepełne świadczenia emerytalne jako korzystniejsze. W 1998 r. kolejna komisja lekarska potwierdziła obie grupy  i przyznała mi je na stałe. Ponieważ mam emeryturę mogę dorobić do niej bez skutków ujemnych do 70% średniej krajowej. Pracuję i odpowiednio co roku przesyłam informację do biura emerytalnego z wnioskiem o ponowne przeliczenie mej emerytury. Zdziwiony jestem wielce gdyż zasiłek z tytułu choroby zawodowej automatycznie ulega zmniejszeniu o sumę podniesienia emerytury ( 75% podstawy to jest 100% emerytury). Dziwne to bo wygląda na to , ze z każdym nowym przeliczeniem jestem zdrowszy? Czytałem ustawę emerytalną kilka razy i nigdzie się nie dopatrzyłem tej współzależności.
Dodam iż z w związku z chorobą zawodową posiadam także orzeczenie o niepełnosprawności stopnia lekkiego.
Proszę o ewentualną poradę lub choćby informację w tej sprawie, za co z góry dziękuję.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-05-16 11:43
Rozumiem Pana problem, lecz osoby odpowiadające na forum nie są z wykształcenia prawnikami w związku z tym nie jesteśmy w stanie Panu pomóc.
Z tego co zauważyłam pochodzi Pan z woj. wielkopolskiego w związku z tym proszę o kontakt z poniższymi instytucjami, które świadczą bezpłatną pomoc prawną na terenie woj. wielkopolskiego:

Biuro Bezpłatnych Porad Prawnych dla Osób Niepełnosprawnych w Poznaniu:
http://www.poznan.pl/mim/main/bezplatne-porady-prawne-dla-osob-niepelnosprawnych,p,1847,1851,14854.html

lub

porady prawne na terenie woj. wielkopolskiego:
http://brpo.gov.pl/index.php?md=4434
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / emerytura a dodatek z tytułu choroby zawodowej (2355 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill