www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Studia (4787 - wyświetleń)
- Autor wierszokletka Dodany 2012-05-23 12:41
   Witam wszystkich! ;-)
   Nazywam się Emilia i od urodzenia choruje na MPD. Od października zamierzam samodzielnie studiować we Wrocławiu. Czy wśród forumowiczów są jacyś niepełnosprawni studenci, którzy mogliby udzielić mi jakiś rad z własnego doświadczenia dotyczących studiowania?
Zależy mi na takich technicznych radach dotyczących na przykład poruszania się po mieście itp.
    Czy ktoś z was może wie, czy jeśli zakwaterują mnie w domu studenckim dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, to będzie oznaczało, że w tym domu znajdują się wyłącznie niepełnosprawni?
Z góry dziękuję, za wszystkie porady i uwagi. ;-)
Nadrzędny Autor kasia2222 Dodany 2012-05-24 16:48
W moim odczuciu w takim domu studenckim nie będą mieszkały wyłącznie osoby niepełnosprawne, raczej będzie on po prostu dostosowany dla takich osób.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-05-24 17:44
MPD nie powinno Ci sprawić problemu z poruszaniem się po tym pięknym mieście! Zależy w jakim jesteś stanie fizycznym - dużo klubów, dyskotek itp. Ludzie o.k. Jak wszędzie - nie marudź, nie świeć w oczy swoją niepełnosprawnością będzie o.k. Tam większość przyjezdnych i na tych należy uważać - w małych miasteczkach i wsiach wychowanie i nawyki różne są niestety. Pozdrawiam, nie ma się czego bać, trzym się :-)
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2012-05-27 13:55
Wrocław to spore miasto:-). Jeśli już zdecydowałaś się na konkretną uczelnię to...skontaktuj się z pełnomocnikiem do spraw niepełnosprawnych studentów (na każdej uczelni państwowej jest taka) i zgłoś swoją sprawę z prośbą o jak najlepsze rozwiązanie. Możesz też skontaktować się z Działem Socjalnym Studentów i tam uzyskasz także zrozumienie i pomoc, chociażby miejsce w dogodnym dla Ciebie akademiku, najbliżej uczelni, biblioteki itp...
W zasadzie nie ma na uczelni dzielenia na OP i ON - integracja szeroko rozumiana...i fajnie, bo poczujesz się dobrze, a na życzliwość, zapewniam Cię możesz liczyć....
Wejdź na stronę konkretnej uczelni znajdziesz nr telefonów, adresy...
Powodzenia!
Nadrzędny - Autor wierszokletka Dodany 2012-05-28 11:57
Dzięki za wszystkie porady! ;-) Akurat na uczelni we Wrocławiu nie znalazłam Pełnomocnika ds. Niepełnosprawnych, ale poszukam tego działu socjalnego, dziękuję za podpowiedź.
Czy ktoś może wie, cz przy składaniu papierów na uczelnię muszę dołączać orzeczenie o niepełnosprawności (np. żeby dostać miejsce w akademiku)? :-)
Słyszałam też, że we Wrocławiu jest dobrze rozwinięta gałąź wolontariatu, czy to prawda?
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2012-05-28 12:51
Aby dostać miejsce w akademiku należy spełniać odpowiednie krytreia, bo...dla wszystkich chętnych miejsc nie wystarcza.
Często decyduje o tym odleglość od miejsca zamieszkania, dochód na czlonka rodziny itp.
Składając dokumentację napisz dodatkowo podanie wyjaśniając swoją sytuację i dołączając orzeczenie, jako uwiarogodnienie. To daje Ci pierwszeństwo w ubieganiu się o miejsce.

Każda uczelnia rządzi się swoimi prawami i jak napisałam wyżej, koniecznie zadzwoń i dowiedz się więcej, konkretniej, w zależności od uczelni, na którą się wybierasz.
Powodzenia!
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2012-05-28 13:01
Np. Uniwersytet Wrocławski - sprawami studentów niepełnosprawnych +48 71 375 26 24, -48 71 343 06 18

zarządzaniem domami studenckimi +48 71 375 22 17, +48 71 343 58 22
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Studia (4787 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill