www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jednooczny (6849 - wyświetleń)
- Autor Iwom Dodany 2012-05-23 21:40
Witam mam 20 lat i mam pytanie czy jak jestem jednooczny to mi coś przysługuje?  U mnie nik mi niechcące nakierować czy mogę iść na komisje orzekając niepełnosprawność itp może ktoś z was coś mi przybliży bo jestem zielony .Druga sprawa o co się mogę starać i ewentualnie jaki stopień mogę dostać. Pani doktor mi kazała  iść do szpitala i do zusu po rete socjalna  i po wniosek o niepełnospranych. Jedno oczny jestem od urodzenia a drugie oko sprawne się bardzo meczy. 
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-05-24 17:27
Oczywiście - bierz dokumentację lekarską od lekarzy, zwłaszcza okulisty, druki z Centrum Orzekania o niepełnosprawności - musi wypełnić lekarz!!!
Moim zdaniem możesz też starać się o rentę socjalną z ZUS. Czy dadzą trudno powiedzieć ale spróbować warto.
Pozdrawiam i działaj :-) Masz duże szanse! :-)
Nadrzędny - Autor michoo7 Dodany 2012-05-29 08:23
Prosze Cie nie mydl mu oczu - ma małe szanse z jednym sprawnm okiem dostanie co najwyzej stopień lekki a na socjalke musiałby miec orzeczona calkowita niezd do pracy - malo realne przy dzisiejszej polityce Zus-złodziei...
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-05-29 14:41
mam koleżenkę która ma wadę tylko minus 3 w obu oczach i ma umiarkowany stopień na stałę na oczy, zatem dużo zależy od szczęścia
trzeba się samemu przekonać zarówno w ZUS i orzeczenictwie pozarentowym

Złodziejski Uzdrowiciel Społeczeństwa - tam może być znacznie trudniej
Nadrzędny - Autor Agnieszka Dobek Dodany 2012-05-29 21:18
Może ta koleżanka z wadą wzroku -3 ma jeszcze udokumentowane inne schorzenie (-a) i dlatego dostała umiarkowany.
Ja mam stwierdzone -4 dioptrie, ale nigdy na komisji inw. nie wspominałam o tej wadzie, bo taka niewielka krótkowzroczność nie świadczy o niepełnosprawności, masa ludzi ma nieco większe wady i nie myśli o przyznaniu inwalidztwa. Co innego jak dodatkowo ktoś ma poważną chorobę oczu. Podobnie jest z osobami jednoocznymi. Jeśli na drugie oko nic się nie widzi, to jedyne sprawne jest b. obciążone, trudno wykonywać precyzyjne prace i orzecznictwo pozarentowe powinno przyznać umiarkowany.
Nadrzędny Autor michoo7 Dodany 2012-05-31 07:24
ja dostałem lekki z jednym okiem widzącym i wadą na nim -6 (-2 cyl) ,  ale to było w 99r ;-)
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-05-31 11:07
Może się Pan ubiegać się o przyznanie stopnia niepełnosprawności. Przygotowując dokumentację medyczną, którą należy załączyć do wniosku proszę jednak pamiętać, że w orzecznictwie pozarentowym stosowany jest holistyczno-funkcjonalny model zdrowia, gdzie o poziomie zdrowia człowieka współdecydują czynniki patogenne (np. schorzenie somatyczne) i zasoby tkwiące w człowieku, w jego cechach biologicznych, psychicznych i społecznych oraz w środowisku naturalnym i społeczno-kulturalnym. W tym modelu zdrowia niepełnosprawność wynika nie stricte z rozpoznanej jednostki chorobowej, ale poziomu ograniczenia samodzielności, który z niej wynika w codziennym funkcjonowaniu (samoobsługa, prowadzenie gospodarstwa domowego) oraz realizacji ról społecznych - rodzinnych, zawodowych, zdobywania edukacji.

Dokumenty w sprawie stopnia niepełnosprawności należy złożyć w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności właściwym dla swojego miejsca zamieszkania.

Jeżeli Pana niezdolność do pracy powstała:
- przed ukończeniem 18. roku życia albo
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej
wówczas może ubiegać się Pan o przyznanie renty socjalnej przyznawanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy.
Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 nr 39, poz. 353 z późn. zm.). W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.
Nadrzędny Autor Iwom Dodany 2012-05-31 11:30
Ja na prawym oku +15  i tylko do 1 metra a w drugim oku jest tam 1.25 + ale o 12 czy o 13 nie przeczytam tekstu bo oko zmęczone i mi się wszystko zlewa.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jednooczny (6849 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill