www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie o niepełnosprawności a ZUS (5712 - wyświetleń)
- Autor Kundzia Dodany 2012-05-24 14:36 Zmieniony 2012-05-24 14:40
Od 2003 r byłam na rencie socjalnej, najpierw stanęłam w powiatowym zespole i tam dostałam orzeczenie i wypłatę renty. Potem wszystko przeniesiono do ZUS. Od tamtej pory komisje o ew ustalenie prawa do renty mam w ZUS. Dodatkowo zawsze stawałam w powiatowym zespole i tam otrzymywałam stopień umiarkowany na 2 lata.
Obecnie walczę ze ZUS o ustalenie całkowitej niezdolności do pracy. Zastanawia mnie gdy uzyskam stopień umiarkowany, to mogę na podst tego dokumentu składać do ZUS o wypłatę świadczenia? Nawet gdy jest orzeczenie jest okresowe?
Zastanowił mnie ten przykład

>Przykład


W dniu 18 maja 2012 r. wniosek o rentę socjalną złożył 29-letni Paweł J. Wnioskodawca do wniosku dołączył orzeczenie wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności z dnia 10 września 2003 r., z którego wynika, że został uznany za niepełnosprawnego w stopniu znacznym, a niepełnosprawność ma charakter stały. Orzeczenie to daje podstawę do przyznania renty socjalnej.
Renta może być przyznana na stałe - jeżeli niezdolność do pracy jest trwała lub na wskazany okres - jeśli niezdolność do pracy jest czasowa.>

źródło: http://www.zus.pl/default.asp?id=406&p=4&idk=
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-05-24 17:21
Mnie też :-)
MOŻE C.I. NAM ODPOWIE???!!! :-)
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2012-05-24 17:51
ja mam wydanie orzeczenie o niepeln. z pazdziernika 2003 roku, znaczny stopien na stale i ZUSu to nie interesuje, musze stawac non stop na komisje zeby dostawac socjalna
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-05-24 20:31
to coś nie tak z przykładem podanym przez ZUS, chyba że jednych wzywają a innych nie
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2012-05-24 21:12
jesli ktos dostal orzeczenie na stale do konca wrzesnia 2003 to ZUS nie wzywa go juz na komisje a cala reszta musi sie meczyc
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-05-28 15:45
a podobno jestsmy równi wobec prawa,
znam takich co mają na stałę a są niemal zdrowi i do końca życia będą brać

pozdrawiam Cię serdecznie i nie daj sie ZUS :-)
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-05-28 15:42
jak widać zawsze będą równi i równiejsi
pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor Slavko Dodany 2012-05-26 15:44
Kundzia

Ustawa o rencie socjalnej art.26 ust.2

Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, orzeczenia lekarza orzecznika o niezdolności do pracy oraz orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i uprawniające do renty socjalnej na podstawie ustawy o pomocy społecznej stanowią podstawę do przyznania renty socjalnej na podstawie niniejszej ustawy przez okres, na który zostały wydane, z uwzględnieniem art. 4 ust. 3.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 pażdziernika 2003 roku.

Orzeczenie Pawła J. zostało wydane przed dniem wejścia w zycie ustawy o rencie socjalnej (10 wrzesień 2003 r) i zostało wydane na stałe

Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-05-28 15:41
dziękuję, teraz już wszystko jasne...

pozdrawiam :-)
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-05-31 10:59
Do końca września 2003 r. organami właściwymi do przyznania i wypłaty renty socjalnej były ośrodki pomocy społecznej. Na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. nr 135, poz. 1268 z póżn. zm.) od 1 października 2003 r. organem przyznającym i wypłacającym renty socjalne jest właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W związku z tym, jeżeli osoba otrzymała orzeczenie o stopniu niepełnosprawności przed 31.09.2003 i jeśli orzeczenie to zostało wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania na stałe wówczas renta socjalna przysługuje bez konieczności stawania na komisję w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Natomiast jeśli orzeczenie zostało wydane przed 31.09.2003 ale na czas określony wówczas, aby kontynuować pobieranie świadczenia w postaci renty socjalnej należy stanąć przed komisją ZUS.

W cytowanym przykładzie mowa jest o orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym na stałe, czyli wnioskodawca wystarczy, że w ZUSie przedłoży swoje orzeczenie i uzyskuje prawo do renty socjalnej.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie o niepełnosprawności a ZUS (5712 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill