www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / stopień umiarkowany i praca 12/24 (5064 - wyświetleń)
- Autor Ipsimus Dodany 2012-05-25 07:11
Witam,
Wczoraj byłem na rozmowie kwalifikacyjnej i miałbym pracę gdyby nie stopień umiarkowany. Gdy opóźnia się w firmie realizacja zamówienia to trzeba pracować po 12 godzin, żeby zdążyć z wysyłką. Czy jest jakiś sposób aby ominąć ten limit pracy 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo?
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2012-05-25 07:18
Jeżeli czujesz się na siłach pracować dłużej i wydajniej, to zatrudnij się jak osoba sprawna, a omijanie przepisów nie będzie Ci potrzebne.
Nadrzędny Autor Ipsimus Dodany 2012-05-25 07:51
chodzi mi o to, że nie wiem czy musiałbym zrezygnować z statusu niepełnosprawnego czy mogę jakoś to ominąć.
Nadrzędny - Autor Ipsimus Dodany 2012-05-25 09:29
Może to trochę źle sformułowałem. Chodziło mi o to czy prawo dopuszcza odbywanie nadgodzin dla osób z stopniem umiarkowanym. Jakie są wtedy limity?
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2012-05-25 10:44
Musisz poczekać na kogoś kompetentnego. Ja mogę Ci tylko podpowiedzieć, poczytaj trochę w przepisach. Można podpisać szefowi oświadczenie, że rezygnujesz z przywilejów przysługujących osobom niepełnosprawnym. Ale pewności nie mam.
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2012-05-25 13:25
Nic nie może napisać. Oświadczenie nie zmieni zapisów ustawowych.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2012-05-25 14:58
Po pierwsze - nie jestem prawnikiem, doradcą zawodowym ani innym specjalistą. Skonsultuj to jeszcze z kimś:

> Czy jest jakiś sposób aby ominąć ten limit pracy 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo?


Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (link do ujednoliconego tekstu ustawy, plik w formacie PDF) osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności dotyczy limit czasu pracy opisany w art. 15 ustawy. Artykuł 16 podaje natomiast:

Przepisów art. 15 nie stosuje się:
  1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad
tą osobą wyrazi na to zgodę.


2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Mówiąc po ludzku: jeśli lekarz medycyny pracy wyrazi na to zgodę, możesz zrezygnować z limitu godzin pracy. Jeśli nie, nie. O ile mnie pamięć nie myli, nadgodziny są w takiej sytuacji płatne tak, jak dla każdego innego pracownika.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / stopień umiarkowany i praca 12/24 (5064 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill