www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta po wypadku (1670 - wyświetleń)
- Autor pitr1978 Dodany 2012-06-07 19:22
Witam. Jestem po wypadku , w wyniku którego straciłem prawą nogę na wysokości połowy uda. Wypadek nie wydarzył się w pracy i był z mojej winy. to świeża sprawa więc trudno mi jeszcze o tym mówić. Mam 33 lata , ale udokumentowanie stażu pracy będzie trudne, wręcz niemożliwe, ponieważ większość życia pracowałem na :czarno:. Czy mogę się ubiegać o jakąkolwiek rentę? Powrót do pracy będzie dla mnie utrudniony , nie mam żadnego wykształcenia, pozostaje mi tylko praca fizyczna...Proszę o poradę.Piotr
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-06-26 09:08
Jeżeli wypadek powstał przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo  w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej to może się Pan ubiegać o przyznanie renty socjalnej.
Więcej informacji o rencie znajduje się na stronie: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406

Natomiast jeśli wypadek nie powstał w okresie o którym mowa powyżej, a posiada Pan okres wymaganych lat składkowych i nieskładkowych w wymiarze 5 lat, ponieważ:
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:
1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Warunek wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego nie jest wymagany od ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy z powodu skutków wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Okres wymaganych 5-ciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.
Więcej informacji o rencie z tytułu niezdolności do pracy znajduje się na stronie: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400#p679

Jeśli nie spełnia Pan w/w warunków do ubiegania się o rentę socjalną lub z tytułu niezdolności do pracy, a ma Pan orzeczony stopień niepełnosprawności to proszę skontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w sprawie przyznania zasiłku stałego.
Zasiłek stały przysługuje:
1) pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
2) pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta po wypadku (1670 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill