www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zbieg egzekucji komorniczych z rent, zbieżność świadczeń (4767 - wyświetleń)
- Autor Etna1 Dodany 2012-08-31 14:05
Witam.
Proszę o pomoc w następującej sprawie:
Mam egzekucje komornicze wszczęte przez dwóch różnych komorników, czyli zbieg egzekucji z powodu nie spłaconych kredytów bankowych. Z zasobów wiedzy internetowej dowiedziałam się jaką kwotę świadczenia może zająć mi Komornik – 25% netto po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne, 50% kwoty najniższej renty jaką pobieram oraz w mojej sytuacji dodatku pielęgnacyjnego.
Natomiast nie znalazłam porady jak wygląda sprawa w mojej sytuacji przy zbieżności egzekucji. Jaki procent łącznej kwoty świadczenia podlegającego egzekucji mogą zabrać mi ZUS do depozytu, albo Komornicy? W miarę możliwości proszę o podanie podstawy prawnej.
Nadmieniam też, że posiadam prawo do zbieżności świadczeń – renty rodzinnej i renty socjalnej, które aktualnie pobieram. Dowiedziałam się, że przy prawie do zbieżności świadczeń obliczanie kwoty zajęcia powinno być dokonywane z każdego świadczenia netto oddzielnie – Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 20 stycznia 2011 r. Sąd Najwyższy (III UZP 2/10). Czy w mojej przedmiotowej sprawie będzie ona miała zastosowanie?
Będę wdzięczna za rzetelną informację, lub linki do odpowiednich stron.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor michoo7 Dodany 2012-09-03 14:15
sorry ale musze to napisac...na jaki ch.. bierzesz kredyty zyjac z pomocy spolecznej i renty??? i to jeszcze 2...kredyciarz socjalny - nowe pojęcie ;P
Nadrzędny - Autor Etna1 Dodany 2012-09-04 10:41
Odpowiem tak samo michoo7. Po jaką cholerę zabierasz głos, skoro nie znasz mojej historii kredytowej!? W okresie, kiedy je zaciągnęłam, moja sytuacja była inna - pracowałam i niespodziewanie straciłam pracę. Poza tym, już dowiedziałam się tego, co mnie interesuje w przedmiotowej sprawie.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-09-04 11:12
Etna, nie dziw się reakcjom, bo Twoja sytuacja to typowy przykład lekkomyślności, która zawsze wkurza.
Co znaczy "niespodziewanie straciłam pracę"? A gdybyś "spodziewanie" ją straciła to by coś zmieniło? Też byś została pozbawiona przychodów - co najwyżej np. 2 tygodnie później (bo np. tyle by trwał okres wypowiedzenia, który już jest "spodziewaniem").
Skoro więc doszło do egzekucji, widocznie nie było Cię zwyczajnie już wcześniej stać na takie zaobowiązania. Ergo: porwałaś się od początku z motyką na słońce.
Świadomie zaciągnięte długi trzeba płacić - na tym polega umowa. I nie robi wrażenia w tej sytuacji, że jesteś na rencinie: kredytobiorca jest kredytobiorcą. Dobrze jest umieć żyć nie ponad stan.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-09-03 15:47
Sądzę, że tak. Możesz zwyczajnie zsumować dochody i obliczyć % kwoty jaką może komornik zabierać w sumie. Nie powinnaś była doprowadzić do Komornika - trzeba było płacić Bankowi po tyle ile możesz, byle co miesiąc - wtedy nie ma podstawy, a ty wykazujesz "dobrą wolę" :-)
Możesz też napisać pisma aby zawrzeć ugodę - ale nie wiem czy teraz już nie jest zbyt późno.
Muszę się też zgodzić z michoo, wiem, że bywają sytuacje podbramkowe, ale zwykle to brak myślenia - niestety :-(
Pozdrawiam i trzym się.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zbieg egzekucji komorniczych z rent, zbieżność świadczeń (4767 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill