www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / utrata renty (15274 - wyświetleń)
- Autor salix207 Dodany 2012-09-16 17:30
Witam. Mam pytanie: czy KTOŚ będąc na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy, pracował na 1/3 etatu i przez to stracił rentę? Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Małgorzata50 Dodany 2012-09-16 19:31
Witaj, słyszałam od znajomego  prawnika,  że zwrócił się do niego o pomoc mężczyzna, który właśnie  przegrał sprawę w sądzie o rentę, bo przyznał się, że w czasie przebywania na rencie pracował.Pracował na czarno, nigdzie nie był zarejestrowany i głupio się przyznał. Prawnik mu powiedział, że nie podejmie się jego apelacji bo na 99, 9% będzie przegrana właśnie przez tę pracę.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-09-17 17:51
Tak mówią wszyscy, niestety :-( Tylko po co jest ta Ustawa i jak to się to ma do tych zdrowych "koni" na stałej rencie i pracujących? 
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-09-17 23:52
jesteś na rencie i pracujesz bo ustawa nie zabrania pracować rencistom, a szkoda, jak rzekomo nie zdolny do pracy to nie powinien pracować,
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2012-09-18 15:49 Zmieniony 2012-09-18 15:54
Witam
Byłem na komisji ZUS i otrzymałem rentę na trzy lata trzecia grupa – schorzenia  04-O 05-R 11-I. Miałem wypełniony też druk "wywiad zawodowy". Lekarz orzecznik wnikliwie zbadał mnie przeglądnął dokumenty oraz ten wywiad zawodowy i …. bardzo dobrze pracuje pan w zakładzie pracy chronionej na stanowisku dostosowanym do pana schorzeń  tak jak najbardziej trzeba się ruszać nie wolno się zamykać w domu w myśl prawa może pan dorobić do renty to nic złego. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony :-)
pozdrawiam
                                                                                                                
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-09-18 18:31
Tak jak mówiłam, wszystko zależy jaki człowiek :-)
Czy są jeszcze III grupy w ZUS?

>otrzymałem rentę na trzy lata trzecia grupa<


Panie tutaj walczą jak mi się zdaje o całkowitą niezdolność - to trochę inaczej brzmi :-)
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-09-18 19:14
Z tego co się orientuję to od dawna nie ma już grup w ZUS,
jest całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji (była I gr), całkowita niezdolność do pracy (była II gr) i częściowa niezdolność do pracy (była III gr). Tam są zupełnie inne symbole w dokumentacji wg europejskiej klasyfikacji chórób ICE, czy jakoś tak.

>04-O 05-R 11-I. tego typu symbole są wpisywane na orzczeniach w orzecznictwie pozarentowym a nie w ZUS.


Chyba że teraz na dniach coś się zmieniło, albo każdy ZUS rządzi sie swoimi prawami.
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2012-09-19 14:40
Witam ponownie
@ Kundzia masz racje  przyznano mi po staremu III gr – czyli obecnie częściowa niezdolność do pracy , symbole chorób 04-O 05-R 11-I  mam niestety te  choroby i to był taki skrót z mojej strony bo przecież nie będę opisywał dokładnie co mi dolega każdy kto tylko zechce łatwo to odczyta.
Lekarz orzecznik naprawdę był bardzo ludzki i dużo mówił o aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych twierdzi że praca oczywiście odpowiednio dobrana do schorzeń  przebywanie wśród ludzi to jest pewna forma rehabilitacji która poprawia naszą kondycje fizyczną psychiczną  - ja  jak pisałem wyżej  pracuje legalnie :-)
Pozdrawiam wszystkich
Nadrzędny - Autor salix207 Dodany 2012-09-19 17:59
Witam. Bardzo dziękuję za odpowiedzi, na tej podstawie wiem jakie są konsekwencje pracy „na czarno” wiem również, że można mieć pracę chronioną, chodzi mi natomiast o to czy można pracować na umowę o pracę np.1/3 etatu, nie tracąc renty. Orientuję się co na to przepisy, ale jak to wygląda w praktyce – myślę o konkretnych przypadkach.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-09-20 16:30
Zależy czy przekroczysz próg dochodu z wynagrodzenia określony w ustawie. Jeśli chodzi Ci o gdybanie: czy na komisji zabiorą, to jak czytasz: każdy przypadek inny, najpewniej odpowie wróżka :-)
Tak naprawdę praca ma najmniejsze znaczenie. Jeśli już, to ważne czy dostosowana do rodzaju schorzenia, czy wręcz przeciwnie: z taką chorobą nie da się takiej pracy wykonywać.
B. ważne natomiast jest wykształcenie i rodzaj do tej pory wykonywanej pracy.
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor salix207 Dodany 2012-09-22 10:03
Witam. Pozwolę sobie zapytać w jaki sposób i na jakiej zasadzie jest ważne wykształcenie i rodzaj do tej pory wykonywanej pracy? Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-09-24 17:13
A "na zasadzie" orzecznika ZUS :-)
Musi być taki zapis w Ustawie, każdy na decyzji ma napisane: ....w związku z wykształceniem.... i dotychczasowym zatrudnieniem....
Mogę tylko napisać to co powiedział mi lek. orzecznik: MY NIE JESTEŚMY OD TEGO ŻEBY STWIERDZAĆ CZY KTOŚ JEST CHORY CZY NIE, MY STWIERDZAMY CZY JEST ZDOLNY DO WYKONYWANIA PRACY ZGODNIE Z WYKSZTAŁCENIEM I DOTYCHCZAS WYKONYWANĄ PRACĄ! LEKARZ ORZECZNIK I BIEGŁY SĄDOWY LEKARZ JEST OD TEGO ABY SPRAWDZIĆ DOKUMENTACJĘ LEKARSKĄ I STWIERDZIĆ CZY KTOŚ JEST ZDOLNY DO WYKONYWANIA PRACY - I TO BY BYŁO NA TYLE :-)
Nadrzędny - Autor mouse Dodany 2012-10-15 21:08
Witajcie!
Jestem tu I-szy raz.Od 13 lat przebywałam na rencie socjalnej,ale teraz ZUS mnie uzdrowił i wysyła do pracy.
Sprawa jest w Sądzie Pracy.
Biegli sądowi  raz twierdzą,że nie ma całkowitej niezdolności do pracy,w następnym zdaniu,że jest częściowa niezdolność,a jeszcze  w następnym fragmencie zdania ,że nie ma niezdolności do jakiejkolwiek pracy.
Pogubiłam się już w tym.
Bardzo denerwuję się sprawą.Nie wiem na co mam liczyć.
Jeśli byliście w podobnej sytuacji napiszcie jak wyglądała sprawa.Z góry dziękuję.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-10-16 08:31
A teraz, mouse, usiądź i ze skupieniem przeczytaj cztery razy, powoli własny post.

Wszystkie trzy sformułowania, które przytoczyłaś - są ze sobą spójne. Po prostu, w urzędniczym stylu trzy razy powtórzono w zasadzie to samo znaczenie choć w inny sposób. Ale żadne ze stwierdzeń nie wyklucza pozostałych.

Wg nich:
nie jesteś niezdolna do pracy = czyli jesteś zdolna częściowo (bo częściowa niezdolność powoduje, że częściowa zdolność pozostaje - zakładając że są dwie połówki: jedna niezdolna, więc też jedna zdolna) = czyli możesz gdzieś tam pracować (może nie wszędzie, ale jednak COŚ wg nich robić możesz).

Nie licz na nic - mniej się rozczarujesz. Zacznij szukać wyjścia awaryjnego - rozejrzyj się, co możesz porobić przez parę lat, do uzyskania prawa do renty, jeśli stan zdrowia nie będzie pozwalał na dłużej i tyle.
Nadrzędny - Autor mouse Dodany 2012-10-16 09:04
wiem...wiem,że nie ma całkowitej niezdolności do pracy=częściowa niezdolność,jednak nie mogę pojąć,że przed 13 laty zostałam uznana za os.całkowicie niezdolną do pracy,i renta została przyznana na stałe,a teraz,kiedy człowiek ma tę parę lat więcej i dochodzą różne inne choroby w ciągu jednego badania jest uzdrowiony...nie mogę zrozumieć jak ZUS zabiera II grupę-umiarkowany stopień,odbiera rentę ,pozostawiając bez środków do życia,,,a miejski zespół d/s orzekania o niepełnosprawności przyznaje stopień umiarkowany.
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-10-16 22:02
Jesteś osobą częściowo niezdolną do pracy - uzdrowioną jak wielu w ostatnim czasie. ZUS szuka oszczędności.

>przed 13 laty zostałam uznana za os.całkowicie niezdolną do pracy,i renta została przyznana na stałe


czy rentę miałaś na stałe i ci zabrali czy okresowo przyznawaną?

>nie mogę zrozumieć jak ZUS zabiera II grupę-umiarkowany stopień,odbiera rentę ,pozostawiając bez środków do życia,,,a miejski zespół d/s orzekania o niepełnosprawności przyznaje stopień umiarkowany


ja też tego nie rozumiem. W moim przypadku ta sama orzecznik w ZUS orzekła częściowo niezdolna do pracy a w zespole dała umiarkowany aż na 3 lata.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-10-16 22:35

>rozejrzyj się, co możesz porobić przez parę lat, do uzyskania prawa do renty, jeśli stan zdrowia nie będzie pozwalał na dłużej i tyle.


może być problem z uzyskaniem renty na chorobę, na którą pobierała rentę socjalną.
ZUS robi taki myk, że jeżeli zachorowało się w trakcie nauki to przysługuje prawo wyłącznie do renty soc, pomimo wypracowanych lat do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Na "zwykłą" rentę będzie mogła sie ubiegać ale na inne schorzenia, czyli na te które powstały już po zakończonej edukacji.
Wiele osób obecnie walczy w Sądzie z powodu takiego przepisu. Sama też byłam się pytać i w ZUS i u prawnika. ZUS zawsze korzysta z tego przepisu, po to aby przyznać jak najmniej rent.
Nadrzędny - Autor mouse Dodany 2012-10-17 09:11
Jak wcześniej pisałam renta socjalna była przyznana na stałe,a choroba jest wrodzona.Trwa od urodzenia.
Odkąd pamiętam była przyznawana II gr.-przez ZUS i w każdym  orzeczeniu wydanym przez ZUS  było napisane:żadna praca.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-10-17 18:50

>Odkąd pamiętam była przyznawana II gr.-przez ZUS i w każdym  orzeczeniu wydanym przez ZUS  było napisane:żadna praca.


napisałaś że "w każdym orzeczeniu" i że "odkąd pamiętasz była przyznawana II gr",
Czyli jeżeli dobrze zrozumiałam, kiedyś musiałaś mieć okresowo przyznawaną, a potem przyznano ją na stałę i wezwano na komisję? Weryfikacja?
Nadrzędny - Autor mouse Dodany 2012-10-17 19:23
Tak...komisje miałam średnio co 2 lata.
Czwarte orzeczenie było  na stałe z adnotacją żadna praca,tak samo jak i poprzednie-też na nich widniało -żadna praca.
Było,bo pewnego razu wezwano mnie na komisję, i od razu miałam 3 orzeczników...
Orzekli ,że jestem zdrowa,że nie ma całkowitej niezdolności-nie uargumentowali niczym-tylko jednym zdaniem-na podstawie zgromadzonej dokumentacji nie stwierdza się niezdolności .Koniec.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-10-17 22:38
Już wszystko rozumiem. Czyli weryfikacja, ale dobrze że weryfikują tych ze stałymi rentami ponieważ wielu tym osobom stan zdrowia przez lata się poprawił. Jeżeli jesteś chora to powinno się wszystko udać w Sądzie :-).
Były sytuacje kiedy Sąd nie pozwolił cofnąć prawa do renty, ponieważ renty otrzymanej na stałe nie można było zabrać, tłumacząc że prawo nie działa wstecz i raz nabytych praw nie można zabrać. Szczerze mówiąc to głupie przepisy, bo faktycznie zbyt wiele zdrowych pobiera świadczenia a ZUS szukając oszczędności na siłę uzdrawia chorych. Musiałabyś wyszukać w necie wyroki sądowe dotyczące tego typu spraw, również orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - może to ci pomoże w Sądzie (ale nie musi). Jeżeli jesteś naprawdę chora (a myślę że jednak tak) to powinno się wszystko udać (czego życzę).
Czy przypadkiem na komisji nie wyszło jakie masz wykształcenie? Czy w ogóle pracowałaś między czasie? Jeżeli twój poziom wykształcenia wzrósł i/lub pracowałaś to niestety może być bardzo cieżko.
Nadrzędny Autor mouse Dodany 2012-10-18 15:38
Kundzia
wysłano wiadomość prywatną
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / utrata renty (15274 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill