www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wynagrodzenie brutto i netto (16442 - wyświetleń)
- Autor Małgorzata37 Dodany 2012-09-28 14:55
Witam;
Jestem rencistką oraz posiadam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Pracodawca zatrudnił mnie, ponieważ dostaje dofinansowanie z pfronu. Moja koleżanka, która pracuje ze mną otrzymuje wynagrodzenie 1111, 86zł na rękę, a ja 1060zł. Pracodawca twierdzi, że moje wynagrodzenie jest niższe, ponieważ otrzymuję rentę z zusu, więc płaci ode mnie wyższy podatek, stąd moje wynagrodzenie jest niższe. Proszę o odpowiedź, czy pracodawca ma rację? Czy rzeczywiście powinnam otrzymywać niższe wynagrodzenie, czyli 1060zł?
Dziękuję.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-09-28 15:39 Zmieniony 2012-09-28 15:48
Jaka umowa o pracę?
Najfajniejsze, że słyszałam podobne tłumaczenie osobie, która nie ma renty :-(
Jeśli masz cały etat i nie ma załączników do umowy (post. szczególne), to nie może Ci płacić mniej (ze wszystkimi składnikami) niż wynosi najniższa krajowa i nie ważne brutto czy netto. Czyli jeśli nie masz innych odliczeń, np. komornika :-) to musi, chce czy nie, wypłacić Ci te 1111 zeta. Możesz sprawdzić w jakiej wysokości potrąca Ci zaliczkę na podatek.
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor michoo7 Dodany 2012-10-01 08:29
1111,86? bajońska suma..a za jaka prace jesli moge zapytac, tzn co robisz?
Nadrzędny - Autor Małgorzata37 Dodany 2012-10-01 09:01
Pracuję jako recepcjonistka w siłowni dla kobiet ( obsługa siłowni, maszyn, recepcja, kasa, sprzątanie).
Nadrzędny - Autor michoo7 Dodany 2012-10-02 09:25
To stanowczo za mało Ci płaci jak za tyle czynnosci ktore musisz wykonywać...i jeszcze ma taki chu.. dopłaty do wynagrodzenia...ehhh, nie powinnaś sie godzic na taka jalmuzne. Nie wiem jaka masz sytuacje zyciowa, ale  moim zdaniem to "wynagrodzenie" jest upokarzajace.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-10-02 17:37
Żebyś się micho nie zes....(skichał) :-(
Nadrzędny Autor Małgorzata37 Dodany 2012-10-02 21:15
Wiem, że to jest upokarzajace, ale nie mam wyjścia. Jestem sama. Musze gdzies pracować. Prawdę mówiąc, to mam już na prawdę wszystkiego dosyć. Pracuję i nie jestem w stanie się utrzymać. Bo opłaty najwazniejsze, nie wystarcza na podstawowe środki utrzymania. Niestety mam ciężką sytuację życiową i na tym zeruja pracodawcy. Wykorzystać maksymalnie a zapłacić minimalnie. Bo w naszym kraju najniższa krajowa nie jest dlaludzi, aby mogli pracować i przeżyć  cały miesiąc z wypłaty, ale dla pracodawców, żeby mogli szybko się dorobić kosztem pracowników. To jest chory kraj...
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-10-02 17:40
Nie wyprawiaj głupot i nie słuchaj micha. Tak jak pisałam: grzecznie i stanowczo poproś o wyliczenie wynagrodzenia, oraz grzecznie i stanowczo powiedz szefowi o Ustawie i tyle - myślę, że zrozumie :-)
Nadrzędny - Autor Małgorzata37 Dodany 2012-10-02 21:11
Wyliczyła mi wynagrodzenie. Dała listę płac. Po odliczeniu składek i podatku, tyle wyszło czyli 1064zł. Twierdzi, że musi odprowadzać większy podatek, bo mam rentę.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-10-03 18:17
Małgosiu, bez względu na to co twierdzi obowiązuje ich Ustawa i ta "najniższa krajowa". Twierdzi, że "musi" niech odprowadza, ale Ty masz dostawać te 1111 z gr.
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor michoo7 Dodany 2012-10-03 07:42
No ja pier... te 50 zl raptem wiecej na pewno sprawi ze przestanie miec klopoty finansowe....winszuje porady...
Powinna zarabiac wieej o conajmniej 300-400 zł netto - conajmniej. Skoro ma doplaty 75% do wynagrodzenia brutto, czyli tego co ona ma w umowie +zusy, to znaczy ze w tej chwili ma murzyna, ktory robi praktycznie za darmo (nie obrazajac murzynow, bo ewnie zarabiaja tez wiecej)
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-10-03 17:58
Pitolisz jak potłuczony i tyle, michoo

>Powinna zarabiac wieej o conajmniej 300-400 zł netto - conajmniej<


Czytając to, myślę, że twoje wpisy to fantazja, a nie realne życie :-(
Powinna, powinna.... i co z tego, jak ją i wielu innych okradają nawet na te 50 zeta i tłumaczą posiadaniem renty lub brakiem :-(
Co kto i ile dopłaca to pracownika ma NIE OBCHODZIĆ! JA UDZIELAM RADY REALNEJ TAK JAK ŻYCIE I INSTYTUCJE DYKTUJĄ!
Pisałam o ustawie i najniższej krajowej - na to ma się powołać i tyle - są odliczenia podatkowe, jak w finansowym czy księgowości siedzi tuman to trzeba mu wyliczyć, ale wiąże się to czasem ze stratą pracy i co Ty ją michoo zatrudnisz i dasz 2000???
Nadrzędny Autor michoo7 Dodany 2012-10-09 09:26
Nie pitole a pisze i znam realia bo sam pracuje, a jak pisze powinna to mysle ze w normalnym kraju powinna tyle zarabiac, a nie udzielam rady. Zastanow sie jak niby moje slowa mialyby wplynac na wysokosc jej wynagrodzenia? Chcialem podkreslic ze zatrrudnia ja zwykly zlodziej bez serca dodatkowo i ze moze powinna poszukac innej pracy, niekoniecznie z zpchr...tyle
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-10-01 17:25
To jest stawka netto najniższej krajowej - granica poniżej, której nie można zapłacić pracownikowi na cały etat. Do tego do tej kwoty pracodawca może doliczać staż, premię i inne składniki. Miało to zachęcić pracodawców do zatrudniania, jest to jednak tylko sposób na okradanie pracownika i motywacja do nic nie robienia, zwłaszcza dla tych na godzinowej stawce - bez względu na wypracowaną ilość godzin i tak pracownik musi dostać te 1111 :-(
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2012-10-12 19:46
"bez względu na wypracowaną ilość godzin i tak pracownik musi dostać te 1111"

Nieprawda.
Musi dostać 1500 brutto, to jest kwota minimalnego wynagrodzenia.
Netto zależy m.in od tego, czy ktoś ma rentę czy nie, bo dwa razy nie liczy się wolnej kwoty (nie wiem, czy fachowo tak to brzmi).

http://www.kalkulatory.gofin.pl/12,Kalkulator-wynagrodzen.html
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-10-12 20:28 Zmieniony 2012-10-12 20:36
Taki kalkulator to sobie i inni wsadź....  Czytaj kobieto ze zrozumieniem - brutto ma związek z netto. TY MASZ DOSTAĆ NETTO 111 Z GR. I TYLE! CO CIEBIE OBCHODZĄ LICZENIA, WYLICZENIA ITP. PRACODAWCY??? JEŚLI CIĘ TO OBCHODZI I CHCESZ PRACOWAĆ ZA KAŻDE PIENIĄDZE TO PO JAKĄ ..... ZAWRACASZ NAM GŁOWĘ??? :-(
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2012-10-12 21:02
Nie wiem, czy bardziej śmieszne czy żałosne, jak osoba nie znająca się na przepisach nie tylko się wymądrza i wprowadza w błąd, ale jeszcze obraża innych.

Sam/sama czytaj ze zrozumieniem, polecam lekturę poniżej, choć sądząc po poziomie twoich wypowiedzi, i tak nie zrozumiesz.

http://www.podatki.egospodarka.pl/42414,Dwa-zrodla-przychodow-a-kwota-zmniejszajaca-podatek,1,65,1.html
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-10-12 22:04
No cóż nie znam się na przepisach - może uda się je nagiąć aby takie jak ty olać?
Niestety nie da się, takie jak ty i tobie podobne przyłażą, płaczą i robią co nie powinny - następnie mają pretensje do instytucji :-(
LEKTURA Z INTERNETU NIE MA ŻADNYCH PRAWNYCH NASTĘPSTW - ale do kogo ja to piszę? :-(
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2012-10-14 15:13 Zmieniony 2012-10-14 15:17
"No cóż nie znam się na przepisach"

To po co się wypowiadasz w temacie, na którym się nie znasz?
Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

"może uda się je nagiąć aby takie jak ty olać?"

Co to znaczy "takie jak ja"?
Osoba, która pierwsza prawidłowo odpowiedziała na pytanie autorki, tylko niestety nie po waszej myśli?
Widzę, że to forum jeszcze bardziej zeszło na psy, skoro każdy oczekuje tylko kłamstw, byle przychylnych.

"Niestety nie da się, takie jak ty i tobie podobne przyłażą, płaczą i robią co nie powinny - następnie mają pretensje do instytucj"

Że co???
Czy ty sama rozumiesz, co piszesz?
Kto płacze? Kto robi, co nie powinien? Kto ma pretensje do instytucji? jakich?
Bo ja widzę, że ty przylazisz i wprowadzasz ludzi w błąd, choć nie znasz przepisów i to ty twierdzisz, że pracodawca oszukuje, że ją okrada, choć netto jest wyliczone jak najbardziej prawidłowo. Przestań pisać te brednie, skoro nie znasz się na prawie!
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2012-10-12 21:10
Do autorki, stękasz na ten dochód, a pomyśl sama, masz 1060 zł. + rentę.
Wolałabyś tę drugą opcję, czyli mieć tylko 1111, 86zł?
Chyba byś się nie zamieniła, podejrzewam.
Pracodawca ma rację, nie ma innej możliwości netto od minimalnego wynagrodzenia, jeśli masz jakikolwiek inny dochód. To nie żadne widzimisie pracodawcy i żaden jego zysk, tylko przepisy. Gdybyś nie miała renty, miałabyś do ręki jak koleżanka.
Nadrzędny - Autor Małgorzata37 Dodany 2012-10-12 22:47
Do Pola01
Nie, nie stękam, jak to napisałaś. Tylko zapytałam. Potem są już same odpowiedzi. Tak na marginesie, wiesz co bym wolała? Nie mieć renty i być zdrową. Wtedy na pewno nie pracowałabym za takie grosze. Ale co mozesz o tym wiedziec? A ja podejrzewam, że Ty na pewno nie zamieniłabyś się ze mną. Chcesz moją rentę, proszę. Tylko weź moją niepełnosprawność...
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-10-12 22:57
Brawo Małgosiu :-) Niech sobie weźmie niepełnosprawność.... moją też.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2012-10-14 14:57
To akurat normalne, każdy by chciał być zdrowy. Też jestem niepełnosprawna, inaczej bym tutaj nie zaglądała i nie pisała. Więc na co chcesz się zamienić? Chcesz być też chora, ale bez renty? Wątpię...
Ja nie mam zdrowego nawet jednego układu w organizmie, wszystko się sypie jak w dominie, a nie mam renty, tylko dlatego, że skończyłam studia, a i tak pracuję za takie grosze.
Powtórzę "Ale co mozesz o tym wiedziec?"????
Chcesz się licytować? Tylko po co? Myślałam, że chodzi Ci o odpowiedź na pytanie.

Jak ja wam piszę odpowiedź, to mnie atakujecie. Wolisz kłamstwa tych tutaj pieniaczy i wprowadzaczy w błąd, że pracodawca jest zły i Ciebie oszukuje??? To oszukuj się dalej.
Ale prawo jest prawem.
Pracodawca naprawdę Ciebie nie oszukuje, masz większy podatek przy drugim dochodzie, nie liczy się dwa razy wolnej kwoty.

Poza faktem, że obydwie (i chyba większość tu piszących) jesteśmy wykorzystywane jako darmowa siła robocza w ZPCH, które biorą za nas kasę, a  nic się nie podzielą, to pracodawca w niczym Ciebie nie oszukuje. Minimalne jest. 1500 brutto, netto wyliczone prawidłowo dla osoby mającej inny dochód.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-10-14 17:52
Pola nie zgodzę się z Tobą.
Małgorzacie potrącany jest podanek i z dochodu i renty. W/g pracodawcy to renta jest jej nagrodą? I skąd ja to znam ... To nie prawo a widzimisię ptracodawcy.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2012-10-20 08:46 Zmieniony 2012-10-20 08:48
Szkoda, że żaden fachowiec prawa pracy się tutaj nie wypowie, tylko tak wzajemnie się nakręcacie, że pracodawca to oszust...
I wcale nie chodzi tutaj tylko o rentę. Gdyby miała jakikolwiek inny dochód, też by tak było. Tylko JEDEN RAZ jest kwota zmniejszająca podatek. Pisałam, podałam link, a wy dalej swoje.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-10-20 17:04 Zmieniony 2012-10-20 17:06
Kobieto zrozum! Właśnie p.p. i Ustawa gwarantuje pracownikowi najniższą krajową i nie ma znaczenia co sobie, jej może pracodawca odliczyć! Musi pracownikowi zapłacić tyle i koniec - co nie stać go na 50 zł  - musi podwyższyć pensję o tyle. Jeśli zaniżone wynagrodzenie jest udokumentowane to I.P. nakaże wyrównanie, a pracownik może żądać oddania tych pieniędzy z odsetkami :-) Dotyczy to oczywiście zatrudnionej osoby na cały etat.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wynagrodzenie brutto i netto (16442 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill