www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / orzeczenie o niepełnosprawności a praca (4284 - wyświetleń)
- Autor Monia23 Dodany 2013-01-04 13:16 Zmieniony 2013-01-04 13:49
Dzień dobry!

Chciałam zapytać jakie ma przywileje w pracy osoba niepełnosprawna z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności(narząd ruchu). Chodzi mi głównie o sytuacje gdy ta osoba zostanie przeniesiona do innej placówki firmy w innym mieście-oddalonej o dwie godziny drogi od miejsca zamieszkania. Czy może odmówić takiego przeniesienia bez konsekwencji utraty pracy? Co w przypadku gdy ta osoba wcześniej nie ujawniła posiadania takiego orzeczenia? Czy może teraz to zrobić? Niepełnosprawność powstała w czasie trwania stosunku pracy.

Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-01-04 13:40
poslę do prawnika. Odpowiedź będzie najwczesniej na środę.
Nadrzędny - Autor Monia23 Dodany 2013-01-04 13:50
Dziekuje.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-01-09 12:38
Odpowiedź Prawnika

"Generalnie jeżeli chodzi o zmianę miejsca pracy, to trzeba przeczytać w umowie o pracę, czy miejsce pracy zostało w niej skonkretyzowane poprzez podanie dokładnego adresu, czy też miejsce pracy określono ogólnie np "województwo mazowieckie" jeżeli zostało miejsce skoknretyzowane to pracodawca musi wypowiedzieć warunki pracy co do miejsca wykonywania pracy, powinien podać też przyczynę wypowiedzenia tych warunków. Jeżeli byłoby domniemanie, że zmiana miejsca pracy ma na celu doprowadzenie pracownika, aby się sam zwolnił to można się zastanowić czy nie mamy doczynienia z naruszeniem równego traktowania w pracy z powodu np niepełnosprawności w szczególności jak osoba jest osobą niepełnosprawną ruchowo. Co do ujawnienia stopnia niepełnosprawności to generalnie osoba niepełnosprawna nie ma obowiazku przedstawiania orzeczenia swojemu pracodawcy. Inna jest kwestia kiedy ukrywa pracownik swoje schorzenie przed lekarzem medycyny pracy. Jeżeli niepełnosprawność powstała w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej to może mieć zastosowanie art. 14 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych"
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-01-09 12:39
USTAWA
z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych1)
Art. 14. 1. Osobie zatrudnionej, która w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utraciła zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku, pracodawca jest obowiązany wydzielić lub zorganizować odpowiednie stanowisko pracy z podstawowym zapleczem socjalnym, nie później niż w okresie trzech miesięcy od daty zgłoszenia przez tę osobę gotowości przystąpienia do pracy. Zgłoszenie gotowości przystąpienia do pracy powinno nastąpić w ciągu miesiąca od dnia uznania za osobę niepełnosprawną.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, gdy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było naruszenie przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przez pracownika z jego winy lub jego stanu nietrzeźwości - udowodnione przez pracodawcę.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / orzeczenie o niepełnosprawności a praca (4284 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill