www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / opiekun małoletniej osoby niepełnosprawnej (2775 - wyświetleń)
- Autor Alicja1 Dodany 2013-01-05 17:10
Chciałam  poprosić o pomoc  w  imieniu  znajomej.  Pani  ta  ma syna -  12 letniego, który  posiada  orzeczenie  PZON  (  symbol 12-c).  W  punktach  7  i  8   jest  wskazane, że   chłopiec  wymaga  pomocy  opiekuna.  Mama   chłopca  sama  ma  rentę  ZUS, więc  też jest  niepełnosprawna a  ojciec   miał   ostatnio   wypadek,   jest  w ciężkim  stanie  i sam będzie  wymagał  opieki.  Moja  znajoma  nie  wie  co  ma  robić w  tej sytuacji.  Kto  ma  być  teraz  tym  opiekunem dziecka  jeżeli  tam w  domu  nie ma  teraz  pełnosprawnej,  zdrowej osoby?  Czy  osoba   która  ma  rentę  ZUS  może  taki  obowiązek  wykonywać?   Dodam, że  ta  Pani   ma  epilepsję więc  generalnie  jest  osobą   fizycznie i intelektualnie sprawną,  jest  w stanie  wszystko załatwić.     Proszę  mi  powiedzieć  co robić  w  takiej sytuacji?  Czy to trzeba  gdzieś  zgłosić?   Czy teraz  Sąd  albo PZON  ma  jakiegoś  innego opiekuna  wyznaczyć?  Jakie kroki   należy  podjąć ?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-01-07 08:24
Domyślnym opiekunem dziecka, też dziecka z niepełnosprawnością, są jego rodzice.
Jak sama Pani pisała matka jest osobą intelektualnie i fizycznie sprawna więc nie widzę powodu by, pomimo jej niepełnosprawności,  ograniczać jej j prawo do opieki nad dzieckiem (czyli ograniczyć jej prawa rodzicielskie).
Zaznaczony w orzeczeniu pt 7 i 8 ma znaczenie w przypadku gdy opiekunowie dziecka ubiegają się o „świadczenie pielęgnacyjne”. W tym wypadku Matka nie może otrzymać takiego świadczenia gdyż ma własną rentę. Co do Ojca to należy poczekać na rozwiązanie sytuacji.
Ośrodek Pomocy Społecznej czy sąd należało by zawiadomic gdyby dziecku działa się krzywda a rodzice nie byli by w stanie sprawować nad nim opieki. Oczywiście można o tej sytuacji poinformować już teraz. OPS powinien dokonać wówczas sprawdzenia faktycznej sytuacji dziecka.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / opiekun małoletniej osoby niepełnosprawnej (2775 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill