www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / komisja zusowska (7297 - wyświetleń)
- Autor wiktoria63 Dodany 2013-01-09 21:44
Witam,mam takie pytanie,czy mogę na komisji zusowskiej nie przyznawać się do tego że podjęłam pracę? Jestem osoba niepełnosprawną, od 18 lat pobieram rentę , najniższą. Niedawno dostałam pracę na umowę o pracę, na rok czasu, za najniższą krajową. Wiem, że mogę pracować,ale jak się przyznam, zabiorą na pewno a praca jest tylko na rok i nie wiadomo co dalej.
Czy jak nie przyznam się do zatrudnienia , to jest to jakieś przestępstwo? CZy w ogóle mogą to sprawdzić?
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2013-01-10 16:01

> CZy w ogóle mogą to sprawdzić?<
>dostałam pracę na umowę o pracę, na rok czasu, za najniższą krajową.<


Jeszcze raz przeczytaj powyższe i sama sobie odpowiesz na pytanie :-)

Każdego i wszystko można sprawdzić i namierzyć.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-01-10 21:52
dlatego zastanawia mnie jedno, w jednym poście napisałaś że na ostatniej komisji się nie przyznałaś że pracjesz, podziwiam bo ja bym się bała, zwłaszcza gdy to legalna praca i składki wpływają do ZUS.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2013-01-11 18:26
Podjęłam taką, a nie inną decyzję. Nikomu nie polecam ani nie zabraniam. Nie masz innych zajęć to się dalej "zastanawiaj" :-)
Żałuję jedynie, że na takim forum to powiedziałam (napisałam) :-( Wiem jednak, że tak ZUS jak US pełen jest donosów i już nikomu nie chce się bzdetów sprawdzać (anonimy wyrzucają) :-)
Iota i Ty Kundzia wyciągacie zbyt daleko idące wnioski - interpretację aktów prawnych należy pozostawić prawnikom.
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-01-11 20:17
SPokojnie REA, nie oceniam że źle zrobiłaś czy dobrze, daleka jestem od tego. Tylko zastanawiam się że nie bałaś sie ryzykować. Nie jestem też donosicielem. Nie interpretuję prawa bo sie na nim nie znam, wiem tylko że to o co pytają na komisjach (praca czy wykształcenie) to skrupulatnie zapisują i traktowane jako "twoje" oświadczenie choć nie podpisujesz sie pod tym. Gdyby się okazało że stan faktyczny nie zgadza się z zapisanym w dokumentach, mogą być poważne konsekwencje, znając ZUS i ich prawników mogą nie podarować i potraktować to jako celowe wprowadzanie komisji w błąd w celu wyłudzenia świadczenia. Jak to by ew Sąd potraktował tego nie wiem.
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-01-10 22:01
Ryzyko jest zawsze, niestety mogą sprawdzić ale nie muszą. Okłamanie ich może zostać potraktowane jako celowe wprowadzenie wbłąd i wyłudzenie świadczenia. Oczywiście wcale tak być nie musi. Jest pełno osób które przyznają się że pracują i nadal rentę mają ale ostatnie kilka lat ZUS 'oszczędza' i odbiera świadczenia.

Nie wiem co ci doradzić, ryzyko jest spore. Zależy jeszcze ile m-cy/dni/tyg będziesz pracować do momentu wezwania na komisję, może się nie zoreintują. Ew możesz powiedzieć że masz już wypowiedzenie że nie dajesz rady z pracą. Może twoje schorzenia mimo że pracujesz nie pozbawią ciebie w ogóle świadczenia :-)

W moim przypadku wiedzieli gdzie pracowałam i ile czasu - mieli w dokumentacji (składki) ale nie wiedzieli o kolejnych latach gdzie składki do ZUS nie wpływały (były to lata gdu się uczyłam i pracodawca skorzystał z przepisów). To że pracowałam x-lata wstecz przed rentą wykorzystują do dziś jako idealny argument w Sądzie (bo pracowała jako pracownik umysłowy).
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2013-01-11 14:43
Zaczbijmy od tego, że nie jestem prawnikiem, ale...

> Wiem, że mogę pracować,ale jak się przyznam, zabiorą na pewno.


W gruncie rzeczy nie muszą.

> Czy jak nie przyznam się do zatrudnienia , to jest to jakieś przestępstwo?


Jeżeli po przyznaniu się nie otrzymałabyś renty, to nie przyznanie się i otrzymanie renty oznacza wyłudzenie świadczenia. Jaka byłaby kwalifikacja czynu, to Ci tylko prawnik powie, ale ja bym się nie zdziwiła gdyby np. wchodziło w grę 286 kk (oszustwo).

Tak bywa kwalifikowane np. pobieranie renty rodzinnej przez osobę, która dostawała ją ze względu na studia, już nie studiuje (bo wyleciała), a "zapomniała" o tym powiadomić ZUS.
http://forumprawne.org/prawo-karne/139603-art-286-kodeks-karny-oszustwo-na-szkode-zus.html

(Swoją drogą naprawdę mnie zatkało: żeby publicznie, na piśmie pytać czy można bezkarnie okłamać ZUS...)
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-01-11 15:06
Dz.U.2004.273.2711
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy

§ 2.

pt 3.Do wniosku dołącza się dokumentację obejmującą:

1) zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku;
2) wywiad zawodowy dotyczący charakteru i rodzaju pracy;
3) dokumentację medyczną i rentową oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia, a w szczególności dokumenty, o których mowa w § 5, kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2013-01-11 18:28
Na kolejną komisję nie wypełniałam takiego dokumentu.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-01-11 20:22 Zmieniony 2013-01-11 20:26
Zgadza się, tego druku nie dają przy kolejnych wnioskach. Ale pytają o to czy sie pracuje/pracowało. Co prawda my się pod tym nie podpisujemy więc teoretycznie nikt nie moża nic zarzucić a orzecznicy ZUS też wpisują tam nie raz bzdury więc nie wiadomo czy sami się nie pomylili wpisując coś innego ;-)
Choć ja bałabym się ryzykować jeżeli są od tego składki odprowadzane, nigdy nie wiadomo jak to może się skończyć gdy ZUS się wkurzy
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2013-01-11 20:43
ja ten wywiad zawodowy dostaje za kazdym razem kiedy konczy mi sie renta i choc nigdy nie pracowalam musze go wypelniac piszac "nigdy nie pracowalam"
Nadrzędny Autor REA Dodany 2013-01-12 17:11
W ZUS pracują ludzie :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / komisja zusowska (7297 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill