www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odwołanie ws. Renty socjalnej. (5020 - wyświetleń)
- Autor Harrinho Dodany 2013-01-15 02:55
Witam.
Mam ważne pytanie dotyczące renty socjalnej. Ubiegałem się o to świadczenie od kilku miesięcy. Na moim aktualnym orzeczeniu o niepełnosprawności jest jasno napisane iż jestem niezdolny do pracy całkowicie. Każde przedłużenie tego orzeczenia było tylko formalnością. Przy pierwszej komisji lekarz orzecznik stwierdził, że mimo zawartych w orzeczeniu informacji, a także w inych posiadanych dokumentach, których jest niewiele ze względu na to iż jestem wychowankiem Domu Dziecka i nie udało mi się uzyskać więcej jakichkolwiek dokumentów. Po wyznaczeniu drugiej komisji stwierdzono to samo, w innym mieście. Mój lekarz pierwszego kontaktu jak i lekarze specjaliści badający mnie regularnie oraz rehabilitanci uważają że to świadczrenie jak najbardziej mi się należy. Kolejne odwołanie wiązało się już ze sprawą w sądzie, niestety sprawy nie wniosłem ze względu na bardzo trudną sytuację osobistą, jak i brak osoby mogącej mnie reprezentować w sądzie - adwokata. Pytanie brzmi: Czy po tym jak decyzja zyskała miano prawomocnej, mogę powtórzyć procedurę od nowa składając wniosek, czy już nie mam do tego prawa? Mam 18 lat i nie bardzo się orientuję, co powinienem robić. Proszę o pomoc. Pozdrawiam!
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2013-01-15 08:19

>> niestety sprawy nie wniosłem ze względu na bardzo trudną sytuację osobistą, jak i brak osoby mogącej mnie reprezentować w sądzie - adwokata.


a na co Ci adwokat? sad tylko ustosunkowuje sie do opinii bieglych i adwokat nic by Ci tam nie pomogl bo to biegli podejmuja decyzje

>>Czy po tym jak decyzja zyskała miano prawomocnej, mogę powtórzyć procedurę od nowa składając wniosek


mozesz, odczekaj jakis czas, zrob nowe badania i skladaj papiery
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-01-15 08:33 Zmieniony 2013-01-15 08:39
Obawiam się, że to nie będzie takie proste.

Sprawa o przyznanie renty socjalnej została zakończona – nie odwołałeś się do sądu, więc uznałeś decyzje ZUS.

Teraz możesz ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy .

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

•  został uznany za niezdolnego do pracy,
•  ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
•  niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Więcej informacji:
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2013-01-15 09:04

>>Obawiam się, że to nie będzie takie proste.


ale nie jest niemozliwe, moja kolezanka miala taka sama sytuacje, zlozyla papiery po jakims czasie i znowu jej dali socjalna i co wiecej ma ja do dzisiaj
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-01-15 12:29
W sumie fakt. Tutaj będzie to możliwe jeśli nadal będzie trwała nauka i w jej czasie się pogorszy stan zdrowia. Brak nam informacji o prowadzeniu edukacji
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-01-15 15:55

>Tutaj będzie to możliwe jeśli nadal będzie trwała nauka i w jej czasie się pogorszy stan zdrowia


o rentę soc można się ubiegać się nawet gdy już się człowiek nie uczy (np 30. 50 l itd) ale pod warunkiem że choroba która powoduje całkowitą niezdolność do pracy musi powstać przed 18rż lub w trakcie nauki... (zgdone z ustawą o rencie soc). Pogorszenie stanu zdrowia teoretycznie tylko ułatwia ponowne uzyskanie prawa do renty
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-01-15 15:47
A ZUS i tak podejmie deycję że jeżeli choroba ta powstała przed 18rż i ma prawo tylko do ubiegania się tylko o rentę soc, chyba że miedzy czasie zachoruje na coś innego i będzie mieć wymagane okresy składkowe stosowne do wieku, wtedy będzie mógł ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Pozostaje ponownie złożyć wniosek o rentę soc w obecnej sytuacji. Nie wiem tylko ile musi upłynąć czasu aby złożyć ponowny wniosek.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odwołanie ws. Renty socjalnej. (5020 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill