www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Odliczenie PIT-37/2012 - "Używania samochodu osobowego..." (12452 - wyświetleń)
- Autor Qela Dodany 2013-01-29 11:58
Witam i proszę o pomoc.
Mój 3,5 letni syn ma zdiagnozowany autyzm wczesnodziecięcy i od października 2012 posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane na okres 5 lat. Czy wobec powyższego mogę wraz z mężem w zeznaniu rocznym za rok 2012 odliczyć 2280zł z tytułu:
"...używania samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby z niepełnosprawnością, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością, zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci z niepełnosprawnością, które nie ukończyły 16. roku życia – dla potrzeb
związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo- rehabilitacyjne, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł. Jest to odliczenie ryczałtowe, nie musimy przedstawiać faktur za paliwo. Natomiast od 1 stycznia 2011 r. musimy, na żądanie urzędu skarbowego, okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych..."
Syn w ciągu roku 2012 przed wydaniem orzeczenia musiał przejść szereg niezbędnych badań min. dwa razy EEG w Warszawie, raz rezonans magnetyczny w Łodzi (najszybszy termin - w Warszawie trzeba było czekać w kolejce przez 15 m-cy), wyjazdy do Centrum Zdrowia Dziecka celem obserwacji psychiatrycznej.
Zaś od września uczęszcza do przedszkola integracyjnego oraz pięć razy w tygodniu uczęszcza na terapię do poradni psychologiczno-pedagogicznej na terapię behawioralną oraz raz w tygodniu na basen.
Czy wobec powyższego mogę rozliczyć tę ulgę???
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-01-29 12:32
1) Proponuję wiążąco dowiedzieć się jednak w US - internet traktując jedynie poglądowo...
2) Jest sporo na te temat na forum - poczytaj.
3) Wg mnie - możesz, ale:
- jedynie za okres po wydaniu orzeczenia
- pamiętaj o wskazaniach - nie sądzę, aby mieściło się w nich samo uczęszczanie do przedszkola czy basen (jeśli nie ma na nie wyraźnego skierowania rehabilitacyjnego). Tu USy się ostatnio potrafią przyczepić.
- sam fakt posiadania niesprawności nie uprawnia do odliczenia, lecz perspektywa poprawy stanu przy pomocy zabiegów rokujących poprawę z rehabilitacyjnego punktu widzenia.
Nadrzędny - Autor nova Dodany 2013-01-29 17:42
Ja w tamtym roku odliczyłam, przeczytałam dokładnie objaśnienia, i było ok, pytałam dla pewności w us. W tym roku w objaśnieniu pisze wyraźnie że trzeba mieć faktury na paliwo, ja ich oczywiście nie brałam. Kurcze trzeba dowiedzieć się u źródła, każdy us interpretuje wg swojego widzimisię, wiem z autopsji. A szkoda żeby nam ta ulga przepadła, mogli juz w tamtym roku uprzedzić że teraz wymagane będą faktury. A co w przypadku jeśli ktoś nie ma auta i wozi ją rodzina, znajomi, za ''zwrot paliwa''?Moja córka chodziła do przedszkola integracyjnego, więc śmiało mogłam te koszty doliczyć.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-01-30 10:22
nova, sam fakt, że dokonałaś takiego rozliczenia - nie jest, niestety, żadnym dowodem na jego poprawność.
Jeśli przedszkole integracyjne zostanie uznane przez US za placówkę rehabilitacyjną (a wątpię) - może i to zostanie uznane. Warto sprawdzić.

Przepisy były znane wcześniej. Faktur na paliwo wykazywać nie trzeba.

Przypadki kiedy ktoś nie ma auta - po prostu: nie mają prawa do ulgi za używanie auta do celów rehabilitacyjnych. To dosyć logiczne, niestety. No bo jak by taki ktoś miał wykazywać w urzędzie faktycznie poniesione wydatki...?
Nadrzędny Autor Qela Dodany 2013-01-30 14:00
"bluengel" a w sytuacji, gdzie w przedszkolu integracyjnym dziecko odbywa indywidualne zajęcia z psychologiem, pedagogiem, logopedą oraz ćwiczenia z SI to wtedy nie liczy się jako rehabilitacja??? Przecież te zajęcia bardzo wpływają na dalszy rozwój naszych dzieciaczków to przecież dzięki nim się wyprowadzają z chorób (w naszym przypadku jest autyzm) i to one pomagają na lepsze dostosowanie się wśród rówieśników i na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie.
Nadrzędny Autor Qela Dodany 2013-01-29 21:23
Serdeczne dzięki za info. Jutro pofatyguję się do UrzSk i zapytam.
Nadrzędny - Autor Qela Dodany 2013-01-29 21:51
Według mnie posiadanie faktur nie jest potrzebne, ponieważ:

"...Jedynie w przypadku wydatków limitowanych związanych z:
1) opłaceniem przewodników osób niewidomych zaliczonych
do I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością
narządu ruchu zaliczonych do I grupy
inwalidztwa,
2) utrzymaniem psa asystującego przez osoby niewidome
i niedowidzące zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa
oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone
do I grupy inwalidztwa,
3) używaniem samochodu osobowego w związku z koniecznym
przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-
-rehabilitacyjne osoby niepełnosprawnej zaliczonej
do I lub II grupy inwalidztwa albo niepełnosprawnego
dziecka, które nie ukończyło 16. roku życia

nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających
wysokość wydatków.
Jednakże na żądanie organów
podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest
obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia
prawa do odliczenia, w szczególności:
• wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono
w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika,
• okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego,
• okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie
niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych..."

Skoro nie jest wymagane to nie jest obowiązkowe i podatnik nie musi ich posiadać.
Jednak powinien posiadać odpowiednie dokumenty zlecające rehabilitację oraz informację, że się na tej rehabilitacji było.

Czy źle to rozumuję???
Nadrzędny - Autor Qela Dodany 2013-01-30 14:03
W UrzSk praktycznie nic się nie dowiedziałam gdyż Panie tam siedzące nic nie potrafią powiedzieć. Mówią tylko, że wszystko zależy od sytuacji i do każdego podchodzą indywidualnie. Żadnych reguł i zasad ogólnospołecznych - masakra :-(
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2013-01-30 14:45
Qela, złóż w takim razie prośbę PISEMNĄ o dookreślenie przepisów do Izby Skarbowej (do wiadomości Twojego US).
One "na buzię" nie chcą niczego mówić, aby nie narazić się później na kłopoty (bo, jak sama zauważyłaś, pojęcia nie mają).
Ale powtarzam: na piśmie.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2013-01-30 18:25
Generalnie o odliczeniach z tytułu ulgi samochodowej był ostatnio temat, w związku z kontrolę US u kogoś.

- Problemem podstawowym jest (co może niektórych zaskoczyć) nawet nie tyle kwestia faktur, co definicja tego co to znaczy "zabieg leczniczo-rehabilitacyjny" - ustawa tego NIE definiuje, w związku z czym definiują to urzędy. A urzędy mają obowiązek definiować ulgi tak, żeby były jak najbardziej ograniczone (bo w Polsce obowiązuje zasada powszechności opodatkowania).
- Obowiązku posiadania faktur nie ma, ale istnieje obowiązek udowodnienia, na żądanie US, że rzeczywiście odbywały się zabiegi i że na dojazd wydaliśmy mniej więcej tyle a tyle (nie jest poprawne przyznawanie sobie całej możliwej ulgi jak się tyle nie wydało).
- W sytuacji każdej tego typu wątpliwości warto wystąpić o pisemną interpretację przepisów.

Więcej tutaj (klik).
Nadrzędny - Autor stan2300 Dodany 2013-01-30 20:06
mysle ze przepisy dotyczace tej ulgi sa chore ,przeciez osoba niepelnosprawna nie musi byc niewolnikiem czterech scian ,wiadomo ze spacer gdzies w parku czy po miescie jest tez forma poprawy psychiki osoby niepelnosprawnej ,nie mowiac juz dowoz do szkoly .Mam podobna sytuacje ,moja corka jest chora na zanik miesni i pomimo choroby studiuje ,jednakze zmuszony jestem dowozic ja na uczelnie specjalnie do tego celu zakupionym mikrobusem,gdyz porusza sie na wozku elektrycznym i dowoz srodkami komunikacji miejskiej jest nie do wykonania ,jezdze 5 razy w tygodniu wiec semestr kosztuje nas okolo 2 tys zl na semestr,bo niestety silnik potrzebuje 10litrow ropy na 100km i co mam zrobic tego chyba odliczyc sie nie da
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2013-01-30 21:06 Zmieniony 2013-01-30 21:23

> mysle ze przepisy dotyczace tej ulgi sa chore


Podejrzewam, że jest ono konsekwencją myślenia o niepełnosprawności jako o problemie czysto medycznym. Każda osoba która ma bliskich czy znajomych niepełnosprawnych z nieuleczalną chorobą, z którą jednak można dziś funkcjonować (bo się mieszka w dużym mieście, bo jest technika itd.) wie, że to bez sensu. Ale wielu ludzi nadal myśli w takich kategoriach.

Jedyne wyjście to zebrać inicjatywę obywatelską i próbować zmienić to prawo. Ale oczywiście może być ciężko... bo nie ukrywajmy, że budżet powstaje z podatków (a państwu zależy na budżecie).

> studiuje ,jednakże zmuszony jestem dowozić ja na uczelnie specjalnie do tego celu zakupionym mikrobusem,gdyz porusza sie na wozku elektrycznym i dowoz srodkami komunikacji miejskiej jest nie do wykonania


Na wszelki wypadek zapytam - NA uczelni córki mają jakiegoś pełnomocnika ds. Studentów Niepełnosprawnych?

Z ulgi podatkowej rzeczywiście Pan tego nie odliczy.
Nadrzędny - Autor Qela Dodany 2013-01-31 08:46
A czy taka pisemna indywidualna interpretacja kosztuje czy jest darmowa?
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2013-01-31 20:48
Według tej informacji (klik):

Konieczne jest uiszczenie opłaty, która aktualnie wynosi 40 zł za każde zdarzenie przyszłe lub stan faktyczny, które zostały poruszone we wniosku. Brak opłaty sprawi, że interpretacja nie zostanie wydana.

(tak wiem, to absurdalne że tworzy się takie przepisy że podatnicy muszą żądać wyjaśnień, które są płatne...).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Odliczenie PIT-37/2012 - "Używania samochodu osobowego..." (12452 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill