www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Porada ws. ulg dla inwalidy wojskowego w ZKM Gdynia (6158 - wyświetleń)
- Autor gdynianin1900 Dodany 2013-02-12 09:17
Szanowni Państwo, proszę o poradę ws. ulgi na przejazdy środkami transportu miejskiego. Chodzi mi o nie do końca jasne dla mnie sformułowanie wyjaśnienia komu przysługuje 100% ulgi w ZKM Gdynia.

Cytuję:

"3. Niezdolni do pracy inwalidzi wojenni i wojskowi oraz opiekun (osoba pełnoletnia) towarzyszący inwalidzie wojennemu i wojskowemu niezdolnemu do pracy i samodzielnej egzystencji – na podstawie książki inwalidy wojennego (wojskowego) lub legitymacji emeryta/rencisty wojskowego/policyjnego z wpisem o zaliczeniu do I grupy inwalidztwa wraz z dokumentem tożsamości i dokumentu tożsamości potwierdzającego wiek opiekuna"

ZUS  uznał, iż jestem częściowo niezdolny do pracy i przyznał rentę w związku ze służbą wojskową (okresowo). Jasne jest dla mnie, że nie jest to pierwsza grupa inwalidzka (czy jakakolwiek jest w ogóle?). Nie jasne jednak do końca czy mogę w ZKM Gdynia jeździć za darmo.

Na stronie niepełnosprawni.pl jest takie oto wyjaśnienie:
"100 proc. ulgi przy przejazdach tramwajami i autobusami (trolejbusami) komunikacji miejskiej, bez względu na miejsce zamieszkania. "

Wzmianka, że "Uprawnienie to przysługuje także przewodnikowi inwalidy wojskowego, zaliczonego do pierwszej grupy" sugeruje mi, iż
Inwalidzi nie mający pierwszej grupy też mają 100% ale ich "przewodnik" już nie.

Jak zareagować wobec wątpliwości kontroli w autobusie.
 
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-02-12 11:48
Ja bym proponował to pytanie skierować do ZTM w Gdańsku. Mało prawdopodobne by wykładnia przepisów z naszego Forum może nie przekonać kontrolera ZTM.

Pana pytanie przesłałem do Centrum Integracja w Gdyni, może im uda się cos wyjaśnić
Nadrzędny Autor REA Dodany 2013-02-12 16:36
Moim zdaniem na podstawie przytoczonych cytatów nie możesz jeździć za darmo. Napisz jak dowiesz się u źródła  - jak to jest w takim przypadku. Masz dawniejszą II gr.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2013-02-13 19:31
Tak, przysługuje darmowy przejazd komunikacją miejską. Reguluje to ulga ustawowa (ulga 100%) obowiązująca w każdym mieście.

Inwalidzi wojenni, inwalidzi wojskowi, kombatanci dotknięci inwalidztwem oraz niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego mają prawo do darmowych przejazdów bez względu na orzeczoną grupę inwalidztwa lub stopień niepełnosprawności. Dokumentem poświadczającym prawo do ulgi jest książka inwalidy wojennego (lub wojskowego) lub legitymacja osoby represjonowanej.

Przewodnicy (opiekunowie) towarzyszący takim osobom również mają prawo do przejazdu bezpłatnego, ale tylko wtedy, gdy "podopieczny" posiada I grupę inwalidzką, jest całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji lub posiada znaczny stopień niepełnosprawności (poświadcza to odpowiedni wpis w dokumentach).
.
Nadrzędny - Autor gdynianin1900 Dodany 2013-02-13 19:57
@jolik_
Czy możesz dokładnie podać mi podstawę prawną, tzn jaka to ustawa, bym zapisał sobie jej treść?
Nadrzędny - Autor gdynianin1900 Dodany 2013-02-13 20:47
Znalazłem

USTAWA
z dnia 29 maja 1974 r.
o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin

Art. 16.
1. Inwalidzie wojennemu przysługuje prawo do ulgi 100% przy przejazdach tramwajami
i autobusami (trolejbusami) komunikacji miejskiej, bez względu na
miejsce zamieszkania.
2. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje także przewodnikowi towarzyszącemu
inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej.

Art. 41.
Inwalidom wojskowym przysługują uprawnienia określone w art. 13–18 oraz 21–
23c.

Z ustawy jasno wynika że ulga 100% przysługuje wszystkim inwalidom wojskowy A TAKŻE (art 16 ust 2) przewodnikowi inwalidzie I gr.

Czyż nie?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-02-14 09:37
jak rozumiem mieści sie PAn w tej definicji:

Art. 30. 1.Inwalidą wojskowym jest żołnierz niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego:
1) w czasie odbywania czynnej służby wojskowej w okresie pokoju;
2) w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli inwalidztwo to jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej.
2.Nie uważa się za inwalidę wojskowego żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej podczas pierwszych 6 tygodni jej odbywania z powodu choroby, która powstała niewątpliwie przed stawieniem się żołnierza do służby wojskowej i nie uległa pogorszeniu wskutek tej służby.
Nadrzędny - Autor gdynianin1900 Dodany 2013-02-14 12:20
Jak najbardziej! ZUS uznał na podstawie tych przepisów moje inwalidztwo (częściowa niezdolność do pracy w związku ze służbą wojskową) przyznał rentę i wyrobił Książkę Inwalidy Wojskowego. Właśnie wracam z apteki, gdzie wykupiłem leki refundowane dla IW, mam też 100% refundacji z NFZ na stabilizator  kolana. Zostaje tylko potwierdzić ulgę w komunikacji miejskiej. Dzwoniłem wczoraj na infolinię ZKM Gdynia ale niestety obsługuje ja człowiek-papuga, który potrafi jedynie przeczytać formułkę (przytaczana przeze mnie w pierwszym poście).

Znacznie czytelniej wyjaśnia ten problem ZTM Gdańsk:

"Uprawnieni do bezpłatnych przejazdów:
1. inwalidzi wojenni i wojskowi
dokument:
- Książeczka inwalidy wojennego (wojskowego) wystawiona
przez właściwy organ ZUS lub legitymacja Związku Inwalidów
RP
2.przewodnicy towarzyszący inwalidom wojennym
i wojskowym, zaliczonym do I gr. Inwalidzkiej
Dokument stwierdzający inwalidztwo wojenne lub wojskowe i
zaliczenie do I grupy inwalidzkiej osoby podlegającej opiece"
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-02-14 14:04
Nie jestem specjalistą w sprawach inwalidów wojskowych. Ale rzeczywiście wygląd Ana to, że należą się Panu bezpłatne przejazdy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Porada ws. ulg dla inwalidy wojskowego w ZKM Gdynia (6158 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill