www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Utrata wzroku (7153 - wyświetleń)
- Autor Asimov Dodany 2013-02-23 10:51
Witam Mój Brat traci powoli wzrok,lekarze podejrzewają że jest to Neuropatia Lebera leży w klinice w Katowicach dają mu jakieś tabletki i jest pod kroplówką mówi że żadnych konkretnych badań mu nie robią w pon.chcą Go puścic do domu w czym nie widze sensu.. Bo chcą Go skierować do Poznania żeby potwierdzić czy to Neuropatia Lebera czy nie co mnie dziwi bo zamiast teraz go wysłac póki czas to olewają to sobie... Mam pytanie czy jeśli potwierdzą że to Neuropatia Lebera to da się to jakoś leczyć? Bo lekarze mówią że Brat straci wzrok do końca życia ale wyczytałem coś w internecie że jakieś tabletki zaczynające się na słowo "I" nie pamiętam dokładniej nazwy, że na 55 osób u 30 zauważono poprawe wzroku.. Ale chyba jakoś tego nie stosują u Mojego Brata. Więc co o tym sądzicie? Czy ktoś z Was albo z Waszej rodziny,znajomych itd miał podobny problem? Proszę o pomoc bo nie chce żeby Mój Brat stracił wzrok do końca życia... Jest jeszcze za młody.

Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor michoo7 Dodany 2013-02-25 11:42
Nie znam dobrze schorzenia, ale podejrzewam że utrata wzroku jest powolna i niestety ma podłoże genetyczne, a zatem jest niestety nieodwracalna. Pewnie są leki opóźniające zanik nerwu wzrokowego.
Z mojej strony mogę Ci polecić poznańską klinikę okulistyczną na ul. Długiej. Mają duże doświadczenie w leczeniu chorób dna oka i dobrych specjalistów i sprzęt. Radzę tam pojechać i skonsultować możliwosci leczenia.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2013-02-25 13:09 Zmieniony 2013-02-25 14:06
UWAGA: nie specjalizuję się w tłumaczeniach medycznych - wypisuję to poniżej tylko dlatego, że się domyślam, że może ci się przydać w ogóle jakieś mgliste pojęcie o sytuacji.

Po polsku ponoć Neuropatią Lebera nazywa się trzy różne choroby (wywiad z pracownikiem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w tym dane kontaktowe, np. e-mail - klik), więc będziesz absolutnie musiał skontaktować się ze specjalistą.

Lek o którym piszesz nosi angielską nazwę Idebenone - przeprowadzano badania kliniczne na pacjentach z dziedziczną neuropatią nerwów wzrokowych Lebera (Leber’s hereditary optic neuropathy - LHON) w tym badaniu (85 pacjentów w sumie, w tym 30 w grupie kontrolnej brało placebo) spośród biorących lek mniej więcej u połowy była jakaś poprawa, którą badacze uznali za "statystycznie istotną" - co to oznacza w praktyce, trudno powiedzieć. Lek ten jednak nie odwraca uszkodzeń nerwów - pacjenci którzy byli we wczesnym stadium choroby, mieli największe szanse na poprawę.
Oryginalny artykuł o badaniu znajduje się tutaj (klik)

Zgaduję, że jeżeli teraz komukolwiek podaje się ten lek, to też tylko w ramach badań klinicznych. Nie ma (z tego co sprawdzałam na szybko) żadnej standardowej metody terapii i generalnie niestety interwencja ogranicza się raczej do przystosowywania pacjentów do życia bez wzroku i prób jak najdłuższego zachowania wzroku. Przy niektórych zestawieniach genów (mutacjach) może wystąpić samoistna poprawa wzorku u chorego. Według tego dokumentu zaleca się unikanie toksyn (m.in. papierosy, alkohol), a działanie ochronne mają ogólnie antyoksydanty (tekst źródłowy).

Informacja ta ma znaczenie tyko jeżeli "neuropatią Lebera" o której piszesz jest właśnie LHON (więcej w zalinkowanym wywiadzie), bo tylko o tym sprawdzałam informacje.

To co piszę ma charakter tylko poglądowy. Koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

Serdecznie pozdrawiam.

EDIT: Żeby było jasne: Badania kliniczne leku polega na tym, że badacze rekrutują grupę osób, osoby te muszą wyrazić zgodę na wzięcie udziału w eksperymencie, i ich stan w trakcie eksperymentu jest dokładnie opisywany. Zgoda wymagana wynika z tego, że możesz też wylądować w grupie osób,  które zażywają placebo, czyli np. tabletkę z cukkru. Nie ma więc opcji żeby akurat Idebenone podawali tak po prostu w szpitalu.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Utrata wzroku (7153 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill