www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Renta socjalna tak,a rodzinna nie?! (12801 - wyświetleń)
- Autor Inez87 Dodany 2013-03-05 16:02
Witam. Od listopada zeszłego roku mam przyjemność użerać się z Zakładem Utylizacji Szmalu. Postaram się jasno i składnie przedstawić problem :-). Od 2005 roku byłam na rencie socjalnej (co 2 lata jeżdziłam do orzecznika) ostatnią komisję w sprawie tej renty miałam 15.10.2010 r i otrzymałam świadczenie do 30.11.2012 r. W 2008 roku zmarł mój Tata i mama pobierała rente rodzinną. W 2011 r dowiedziałam się,że mogę przejść na rente rodzinną i z tego prawa skorzystałam. Przyznano mi rente na podstawie opinii pani orzecznik z 15.10.2010 (dotyczyła renty soc.) do 30 listopada ub.r. Dnia 22.11.12 orzecznik mnie cudownie uzdrowiła,komisja powołana 6.12.12 również. W tej chwili czekam na badania u biegłych sądowych. Jest to dla mnie niezrozumiałe,a wręcz chore ponieważ wygląda na to,że chodzi o różnicę w wysokośći świadczeń!!!Choruje od 8 roku życia,w tej chwili choroba ma charakter postępujący,jest nieuleczalna i na dzień dzisiejszy powikłana,czyli od dnia 15.10.10 nic się nie zmieniło. Bardzo "zabawne" jest to,że kryteria przyznania całkowitej niezdolności do pracy są identyczne jak przy orzeczeniu "nie jest Pani całkowicie niezdolna do pracy"!!! Nie była to moja pierwsza wizyta w ZUSie,ale takiej impertynencji i lekceważenia nigdy nie widziłam. Zdziwlło mnie również to,że jak złozyłam wniosek o rente rodziną to nie wezwano mnie na komisję. Ja już jestem kompletnie wykończona psychicznie całą ta sytuacją, jak dla mnie chodzi tutaj o pieniądze (może powinnam kupić bukiet kwaitów i przeprosić ZUS ,że Tata wypracował taką "wielką" emeryturę,którą teraz ja chcę bezczelnie zagarnąć...) Co Wy o tym sądzicie? Dziękuje,że mogłam się "wygadać" :-)
Nadrzędny - Autor trolla Dodany 2013-03-05 16:21
z uwagi na duuuuuuuuużą dziurę budżetową i błędy popełnione we wcześniejszych latach w przyznawaniu orzeczeń i takich tam dzisiaj my cierpimy
Nadrzędny - Autor Inez87 Dodany 2013-03-05 16:49
Święta racja....ale na premie dla siebie to mają.W sumie co to jest 4.500 tyś na JEDNEGO pracowinka ZUS. Może niech przeprowadzą kontrole jak we włoskim ZUSIE ;-) Sama spotkałam przypadki rent załatwianych na lewo i powiem szczerze,że chiałabym być tak chora jaki ich posiadacze!
Nadrzędny - Autor re12nia Dodany 2013-03-09 23:00
Nie wiem ile masz lat,ale jeśli miałabyś orzeczony stopień umiarkowany ,orzeczony przed 16 rokiem życia lub od dziećiństwa Wydana taka decyzja przez PCPR przed 30 września 2003 r to ęntę socjalną otrzymałabyś na stałe z ZUS. Tak otrzymało sporo moich znajomych,jednocześnie pracując na całe etaty. O ile wiem ten przepis jest od 1.01 .2012 r. a ręntę po ojcu mogłabyś się starać dalej.
Nadrzędny - Autor maus4 Dodany 2013-08-16 19:22
Witam czy możecie wskazać na ten artykuł lub jakieś odnośniki do tego przepisu ? mam podobną sytuację... inwalidztwo przed 16 rokiem życia ale tylko na orzeczeniach PCPR (choroba dziedziczna-genetyczna) a na zusowskich mam przed 18 rokiem życia... starałem się o rentę rodziną po mojej matce zmarłej w tym roku marcu i rentę socjalną....właściwie o jej przedłużenie ...byłem na komisji ZUS i rentę socjalną mi zabrano a rodziną nie przyznano... nigdy nie pracowałem i nie mam wykształcenia zawodowego ...biorę leki przeszczepowe ... praktycznie zostałem bez środków do życia i na leki które muszę brać a nie należą do tanich.... wyrok śmierci... :-(
Nadrzędny Autor re12nia Dodany 2013-08-17 21:35
To orzeczenie wydane przez PCPR wydane przed 30 września 2003r,musi być wydane na stałe. Wtedymożesz iść do Zus-u po wnioski,aby je wypełnić i oddać wraz orzeczeniem na ręntę socjalną. Od momentu złożenia wniosku wypłacą Ci pieniądze. Powodzenia. Napisz czy Ci dali ręntę socjalną.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-08-18 16:11
jeżeli masz drugie orzeczenie wydane przed 30 września 2003r na stałe, to bez łaski pokazujesz je w ZUS i muszą dać ci rentę, takie są przepisy
jeżeli masz orzeczenie po 30 września, a nie masz obecnie środków do życia, natychmiast udaj się do pomocy społecznej, przyznają choć zasiłek stały czy celowy, do czasu wyjaśnienia sprawy, z czegoś leki trzeba kupić. Masz prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, wystarczy orzecznie z PCPR z umiarkowanym stopniem w twoim przypadku. Marne grosze ale dobre i to. Koniecznie złóż sprzeciw do Komisji Lekarskiej ZUS i walcz o odzyskanie renty, między czasie zobacz swoją dokumentację w ZUS, masz do tego prawo, łatwiej będzie ci sie odnieść do ich tez na komisji.
To co sie dzieje od jakiegoś czasu, to norma w ZUS ze odbierają renty socjalne osobom które pobierały je latami, co komisję, fałszywie twierdząc poprawę stanu zdrowia, gdzie zaden wynik na to nie wskazuje. Można walczyć w sądzie, wiele osób tam wygrywa, choć z rentami socjalnymi z tego co sie orientuję to jest coraz trudniej z uwagi na to zę wymagana jest całkowita niezdolność do pracy, obecnie nawet biegli potrafią robić taki sam cyrk jak orzecznicy.

Proponuję aby osoby, które nie mają poprawy stanu zdrowia a odebrano im rentę socjalną, aby te osoby pisały masowo skragi do Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej opisując swój problem oraz to co dzieje się na komisjach, oni nie tylko to czytają ale także odpowiadają. Może w końcu zauważą problem bo jak na razie jest to zamiatane pod dywan. Pisząc tam, trzeba obowiązkowo podać prawdziwe dane, imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania oraz podać w tytule czego dotyczy.
Nadrzędny Autor internaut Dodany 2013-09-09 23:27
Kundzia mylisz pojęcia. Jeżeli orzeczenie zostało wydane przez Powiatowy Zespół ds orzekania o Stopniu Niepełnosprawności przed 30.09.2003r z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na stałe to ZUS nie może odebrać takiej osobie renty socjalnej tak na widzi mi sie. ZUS weryfikuje prawo do renty socjalnej ale nie może jej zabrać bo nie ma odpowiednich przepisów prawnych a tym bardziej lekarz orzecznik nie może podważać orzeczenia Powiatowych Zespołów bo jest to odrębna komisja. Tylko Powiatowy bądź Wojewódzki Zespół może uchylić orzeczenie które wcześniej wydał. Osoby które np mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy przed 16 rokiem życia lub w czasie trwania nauki w szkole nie dłużej jednak niż przed 25 rokiem życia na okres np 2 lat i potem starają się o przedłużenie tego orzeczenia i lekarz orzecznik uzna np częściową niezdolność do pracy lub zdolność do pracy to po prostu renta socjalna nie została przedłużona z uwagi na brak odpowiedniego orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Kundzia jeżeli chodzi o orzeczenie umiarkowanego stopnia niepełnosprawności to nie jest to samo co orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Podam przykład ktoś np ma dyskopatię całego kręgosłupa i posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności. to orzecznik nie da jej całkowitej niezdolności do pracy skoro np taka osoba może pracować w pozycji siedzącej, może dostać częściową niezdolność do pracy. Osoba chcąca otrzymać całkowitą niezdolność do pracy musi wykazać badaniami lekarskimi że jej stan zdrowia nie pozwala na podjęcie żadnej pracy nawet lekkiej tej siedzącej. Są inne zasady orzekania o stopniu niepełnosprawności i inne orzekania o niezdolności do pracy. 
Nadrzędny - Autor internaut Dodany 2013-09-09 23:36
Nie rozumiem skoro do 30.11.2012 miałaś orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy to do tej daty powinno być wypłacane świadczenie. Jeżeli wcześniej czyli 22.11.2012 byłaś na komisji w ZUS i lekarz orzekł że jesteś zdolna do pracy to tym samym nie masz uprawnień do renty. Napisz bardziej zrozumiale od kiedy do kiedy miałaś prawo do renty socjalnej a kiedy do rodzinnej?
Nadrzędny - Autor Inez87 Dodany 2013-09-10 15:21
Ja miałam przyznaną rentę socjalną do 30 listopada 2012 r. Pod koniec listopada 2011 złożyłam wniosek o przyznanie renty rodzinnej, którą otrzymałam na rok (do 30.11.2012 na podstawie orzeczenia o rencie socjalnej). Wypłatę socjalnej wstrzymano, bo rodzinna przekraczała 200 % renty z tytuły niezdolności do pracy (czy tak jakoś).
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-09-11 13:09
Wszystko się zgadza:
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
Renta socjalna nie przysługuje osobie która ma ustalone prawo do renty rodzinnej a wysokość renty rodzinnej jest wyższa niz 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Renta socjalna tak,a rodzinna nie?! (12801 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill