www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Specjalny zasiłek opiekuńczy (4904 - wyświetleń)
- Autor Da-rek Dodany 2013-04-24 08:01
Witam.
Mam pytanie ,czy moja żona która straciła pracę w maju ubiegłego roku i jest w tej chwili na bezrobotnym bez prawa do zasiłku może starać się o specjalny zasiłek opiekuńczy?
Zaznaczam ,że jestem po wypadku i mam paraliż kończyn dolnych i niedowład kończyn górnych ,mam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i wymagam całodobowej opieki. Cały nasz dochód to moja skromna renta ,z której obecnie utrzymujemy się z żoną oraz nasz dwunastoletni syn. Jeżeli jest to możliwe to proszę o podpowiedź od czego mamy zacząć. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-04-29 08:18
http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/komunikaty-dotyczace-swiadczen-rodzinnych/omunikatwsprawieprawadospecjalnegozasikuopiekuczegodlawspmaonkaosobyniepenosprawnej/

Komunikat w sprawie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego dla współmałżonka osoby niepełnosprawnej

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Między małżonkami istnieje obowiązek alimentacyjny co wywodzone jest w doktrynie prawa rodzinnego z art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.



          Oznacza to, że zgodnie z ww. art. 16a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, małżonek, który zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad współmałżonkiem legitymującym się ww. orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność, ma prawo otrzymywać specjalny zasiłek opiekuńczy o ile spełnione są pozostałe warunki określone w art. 16a.

Tu mocno podkreślany jest fakt rezygnacji z zatrudnienia - ja bym złożył wniosek i odwoływał się potem do SKO i Sadu. Uważam, że da się udowodnić, że "niemożność podjęcia zatrudnienia" oznacza w praktyce to samo co "rezygnacja z zatrudnienia".
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-04-29 11:23
Tak, wszystko się zgadza, obecnie dopuszcza się wypłacanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, jednak najważniejszą barierą jest kryterium dochodowe tj. 623 złote na osobę w rodzinie.Więc jeśli nie przekraczasz. to śmiało zadzwonić do Mops, oni przyjdą na wywiad środowiskowy i podejmą decyzję.
Nadrzędny Autor Da-rek Dodany 2013-04-30 05:12
Uprzejmie dziękuje za odpowiedzi.
Nadrzędny Autor barnaba2 Dodany 2013-04-30 09:35
Witam a skoro mam umiarkowany stopień przebywam w Osrodku Monar mam zasiłek 529 poruszam sie narazie na wózku, mogę starac sie o jakikolwiek dodatek, zasiłek czy cos takiego ciekawe ??
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Specjalny zasiłek opiekuńczy (4904 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill