www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wczesniejsza emerytura na opieke nad dzieckiem niepelnospraw (4198 - wyświetleń)
- Autor Hermenegilda Dodany 2007-04-18 15:32
Mam dziecko niepelnosprawne z grupa inwalidzka I stopnia oraz jestem wdowa. Do stycznia tego roku opiekowalam sie moja corka przy pomocy mojej mamy. W styczniu moja mama zmarla. Czy moge odejsc na wczecniejsza emeryture, zeby opiekowac sie dzieckiem? Prace rozpoczelam w marcu 1081 roku.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-04-20 11:52
Wcześniejsze emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi zostały zniesione 1 stycznia 1999r. wraz z wejściem w życie nowego systemu emerytalno-rentowego. Uprawnienia do nich zachowali jedynie, jako prawa nabyte, ci rodzice, którzy spełnili wszystkie wymagane warunki przed 1 stycznia 1999r., lecz nie zdążyli o wcześniejsze emerytury wystąpić.   
Zasady przyznawania takiej emerytury regulowało rozporządzenie Rady Ministrów z 15 maja 1989r. (Dz.U. Nr 28 poz.149). Prawo do takiej emerytury przysługiwało matce, która nie może kontynuować zatrudnienia z powodu stanu zdrowia swojego dziecka - wymagającego bez względu na wiek jej stałej opieki oraz pielęgnacji lub pomocy w czynnościach samoobsługowych - jeżeli spełniała łącznie następujące warunki:
1) miała 20 lat zatrudnienia ( suma okresów składkowych i nieskładkowych, z tym że nieskładkowych lat nie może być więcej niż 1/3 okresów składkowych),
2) sprawowała osobistą opiekę nad dzieckiem, które zostało zaliczone do I grupy inwalidzkiej - bez względu na przyczynę inwalidztwa - albo do II grupy inwalidzkiej z powodu jednego z następujących stanów fizycznych, psychicznych i psychofizycznych:
- całkowitej dysfunkcji kończyn dolnych lub górnych, niedowładu oraz porażenia uniemożliwiających samodzielne poruszanie się i kontrolowanie czynności fizjologicznych,
- umiarkowanego, znacznego i głębokiego upośledzenia umysłowego, choroby psychicznej, uszkodzenia lub choroby centralnego układu nerwowego, uniemożliwiających samodzielność w decyzjach, codziennych czynnościach,
- lekkiego upośledzenia umysłowego z towarzyszącymi kalectwami znacznego stopnia w zakresie narządu ruchu, wzroku, słuchu lub innymi przewlekłymi stanami chorobowymi, bardzo poważnie upośledzającymi sprawność organizmu,
- innych chorób upośledzających w bardzo poważnym stopniu sprawność organizmu, a ponadto wtedy, gdy inwalidztwo dziecka istnieje od urodzenia lub powstało przed ukończeniem 18 roku życia.
Jeżeli zatem jakiś rodzic do 1 stycznia 1999r. wychowywał dziecko niepełnosprawne i nadal je wychowuje i miał wówczas wymagany staż pracy ( 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), to może nadal w każdej chwili wystąpic do ZUS o wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki. Emerytura taka przysługuje tylko jednemu z rodziców i to pod warunkiem, że nie przystapił do otwartego funduszu emerytalnego (OFE - II filar).
Z zasady przynależności do OFE jest nieodwracalna, ale powszechnie wiadomo, że fundusze rozwiązują umowy z rodzicami, dla których możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem została otwarta przez Trybunał Konstytucyjny, już po dacie zamknięcia zgłoszeń do OFE. Należy wówczas zgłosić sie do otwartego funduszu emerytalnego, z którym zawarło się umowę o gromadzeniu środków na emeryturę z II filaru.   
 
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wczesniejsza emerytura na opieke nad dzieckiem niepelnospraw (4198 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill