www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Nadgodziny (2954 - wyświetleń)
- Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-05-07 07:54
Jest osoba niepełnosprawna. Praca biurowa przez 7 godzin dziennie ( lekarz wydał zaświadczenie o krótszym dniu pracy ). W ostatnich dniach pracodawca chce aby ta osoba pracowała po 9 godzin dziennie. Pracownik odmówił powołując się na ustawę wg której nie może pracować w nadgodzinach. I teraz pytania :
1. Czy praca 2 godziny dluzej faktycznie jest pracą w nadgodzinach?
2. Czy pracodawca ma jakąś możliwość prawną aby wymuc ja tej osobie pracę dłuższą niż 7 godzin, czy poprostu ustawa zabrania i nie może " przymusić " ?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-05-07 09:54
1) Tak, praca 2 godziny dłużej to w tej sytuacji nadgodziny.
2) Przymusić nikogo do niczego się nie bardzo da (w moim pojęciu w ogóle nie ma takiego terminu, bo albo pracownik ostatecznie zgodzi się na coś albo nie - zawsze formalnie będzie to jego dobra wola, co by nie mówić o okolicznościach).
Z punktu widzenia prawa pracy, pracodawca formalnie powinien uznawać możliwości dot. czasu pracy danej osoby a zmuszanie pracownika do innego świadczenia jest złamaniem tego prawa - wówczas zainteresowany powinien zgłosić problem np. w PIP.
Rada: wszystko na piśmie. Zarówno: ewentualna zmiana warunków pracy od szefa, jak i ewentualne zastrzeżenia pracownika. Zresztą, każdą zmianę warunków należy dokumentować, aby później było się na co powołać.
3) Oczywiście, pracodawca może zwolnić taką osobę - chociażby argumentując, że na danym stanowisku potrzebuje, ze względu na organizację pracy w firmie, pracownika do dyspozycji przez 9 godzin. Ale: bezkarnie nie będzie to mogła być osoba niepełnosprawna oraz wówczas ta dziewiąta godzina (w świetle obecnie funkcjonujących zapisów) nawet w przypadku osoby zdrowej także będzie nadgodziną, ponieważ normalny czas to 8 godzin.
Naturalnie, nie odnoszę się tu do nienormowanego czasu pracy, zadaniowego czy w systemie zmianowym - tu obowiązują szczególne unormowania.
4) Za moment ten problem może wyglądać zupełnie inaczej, ponieważ rząd przymierza się poważnie do zniesienia tradycyjnego pojęcia nadgodzin - nie będą one płatne i będzie można ich oczekiwać od zespołu, jeśli interes firmy tego będzie wymagał. Nie wiem tylko, jak to będzie w odniesieniu do ON - osobiście przypuszczam, że tak, jak teraz.

Proponuję zawsze rzeczową, spokojną rozmowę pracownika z pracodawcą - uznaję, że większość spraw daje się dogadać argumentami. Wtedy wszyscy mają szansę na zrozumienie.
Nadrzędny Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-05-07 10:17
Rozmowa oczywiście była prowadzona spokojnie, bez nerwów. Pracodawca przyszedł do pracownika i powiedział o tych 9 godzinach na co otrzymał odpowiedź, ze jako osoba niepełnosprawna nie może pracować w nadgodzinach. I na tym się skończyła rozmowa. Jedynie ta osoba zastanawia się teraz czy na tym się skończył temat czy pracodawca teraz szuka jakiejś luki prawnej wg której ta osoba jednak będzie musiała pracować dłużej. Ale skoro nie można pracować dłużej to wszystko jasne. Z punktu prawnego sprawa jest czysta. A to co już zrobi pracodawca to juz inna sprawa...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Nadgodziny (2954 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill