www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / giełda (3786 - wyświetleń)
- Autor bwl2 Dodany 2013-05-19 12:41
Witam. Jestem obecnie na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy.  Moje kwalifikacje zawodowe nie mają nic wspólnego z ekonomią, finansami, akcjami, funduszami czy walutą. Mam pytanie, czy mogę „grać na giełdzie” tj. kupować w Banku jednostki funduszy inwestycyjnych – płacić od zysków „podatek Belki” tak jak przy lokatach (nie płaci się natomiast składek ZUS), podpisać umowę w Domu Maklerskim „O świadczeniu usług maklerskich”- odprowadzać podatek (nie odprowadza się składek ZUS) można sprawdzić PIT 8C / PIT38. Czy muszę  poinformować o tym fakcie ZUS, czy przez „grę na giełdzie” nie stracę renty. Bardzo proszę o odpowiedź.
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-05-19 13:09
Jeżeli Twoje dochody będą wyższe niż dopuszczalna kwota miesięczna, tj. cos około 2580 złotych , mozna to przeliczyć w skali roku. Jeżeli przekroczysz, to albo zwracasz, albo zawieszasz rentę, to już zależy od sumy tych dochodów.Gdybyś odnajmował mieszkanie i z tego tytułu mial dochody, to też jest brane w Zusie pod uwagę.
Nadrzędny - Autor bwl2 Dodany 2013-05-20 12:37
Zakładamy, że osiągane dochody będą niższe niż kwota powodująca zmniejszenie lub zawieszenie renty. W takim przypadku wydaje mi się, że wystarczy rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Przy takich dochodach i na takiej zasadzie nie ma chyba obowiązku informowania ZUS. Składki ZUS nie będą odprowadzane.
Nadrzędny - Autor bwl2 Dodany 2013-05-21 19:19
Bardzo proszę o bardzo krótkie potwierdzenie.
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-05-21 19:27
Na co  chcesz potwierdzenia, na oszustwo? Jeżeli nie przekroczysz, to nie zgłaszasz, jeśli tak, to powiadamiasz ZUS-wydzial rentowy. Ot i wsztstko.
Nadrzędny Autor bwl2 Dodany 2013-05-21 19:52
Dziękuję.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / giełda (3786 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill