www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Osoba niepełnosprawna - działalność gospodarcza czy umowa o (13840 - wyświetleń)
- Autor hasos Dodany 2013-05-20 18:07
Cześć wszystkim :-)

Mam następujące pytanie: jestem osobą niepełnosprawną (r. socjalna - st. znaczny). Planujemy z żoną założyć własną działalność i postarać się o dofinansowanie z PFRON czy innych źródeł (z czego można jeszcze skorzystać?). W naszym przypadku bierzemy pod uwagę dwie opcje:

1. Ja jako osoba niepełnosprawna zakładam firmę i staram się o dofinansowanie.
2. Żona zakłada firmę, zatrudnia mnie i stara się refundację na mnie jako pracownika.

Która z tych opcji jest korzystniejsza pod względem finansowym? Która daje więcej opcji postarania się o dofinansowania, refundacji itp?

Będę wdzięczny za informację.
Nadrzędny - Autor trolla Dodany 2013-05-20 18:59
2 opcja jest niemożliwa, współmałżonkowie nie mogą się nawzajem zatrudniać na podstawie umowy o pracę, mogą byc jedynie jako osoby współprowadzące firmę więc pozostaje ten pierwszy wariant
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-05-20 20:56
trolla, no niestety, po raz kolejny arbitralnie coś orzekasz - nie tłumacząc ani nie rozumiejąc. Owszem, małżonkowie mogą siebie wzajemnie zatrudniać - jedynie nieco inaczej wygląda "opisywanie" i ewidencjonowanie ich składek itd. Po co pisać nieprawdę, skoro nie jest się pewnym???
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2013-05-20 22:04
Wprowadzanie w błąd powinno być karane jak kradzież.  Nie mam pojęcia która ze stron ma  rację. Na chłopski rozum to blu ale znając zawiłości i różne interpretacjie prawa nigdy nie wiadomo,
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-05-21 09:21
Racje ma bluengel
Co do wyboru opcji 1 czy 2 to na początku usiądźcie i zastanówcie się nad tym:
1.  Ile środków potrzeba na rozpoczęcie tej konkretnej działalności
2.  Jaki szacowany miesięczny przychód z niej otrzymacie

Jeśli na start trzeba mało środków to lepszym wydaje się być rozwiązanie z ON jako pracownikiem (stała miesięczna refundacja kosztów płacy – przy stopniu znacznym znacznym/ znacznym  specjalnym do 1890/2970 brutto brutto)
Jeśli trzeba dużo środków na początek to lepiej wziąć środki na własną działalność gospodarczą – ale wówczas trzeba pamiętać, że przez 2 lata musimy ją prowadzić by nie oddawać  środków.
Podstawowe pytanie to czy wasza Firma zarobi ok. 4 tyś zł miesięcznie – bo dopiero wówczas jest jakikolwiek sens by to zaczynać.
Jeśoli chcecie o tym pogadać: Wojciech Piętka 505 602 459
Nadrzędny - Autor hasos Dodany 2013-05-21 17:10
Bardzo dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie sprawy.

Nakłady na rozpoczęcie działalności nie będą duże - powiedzmy, że ok. 7-10 tys. Głownie zakup komputerów i oprogramowania. Zastanowimy się jeszcze, która z opcji będzie lepsza, bo jak rozumiem, kiedy ja założę firmę, będę musiał zawiesić rentę socjalną, a to zawsze dodatkowe pieniądze.

Z tego, co już wiem, wnioskuję:

1. Dotacja: otrzymuję daną kwotę na rozpoczęcie działalności (jakiego rzędu są to kwoty?). I muszę przez 2 lata utrzymać się na rynku, by jej nie zwracać. Ponoszę koszt swojego zusu (pełna składka?) oraz zusu żony + zawieszenie renty (?). Korzystam więc tylko na dotacji (czy mogę też korzystać z innych programów? jakich?).

2. Umowa: tu ponoszę wstępny koszt sam, nie jest on duży, więc jest do udźwignięcia. Co miesiąc żona dostaje na mnie refundację, płaci swój zus (mój też? cała kwota?). Czy poza tą miesięczną dotacją można starać się jeszcze o coś? Z jakiś innych programów/UE itp?

Jeśli chodzi o dochód, to myślę, że ok. 4 tys. miesięcznie jest do zrobienia. obecnie wykonuję takie prace na UoD, więc gdybym wystawiał FV stawki byłby większe, a i więcej klientów firmowych byłoby zainteresowanych usługami (branża wydawnicza).

Jeszcze jedna sprawa, pomijając już dotację i miesięczne refundacje - czy dla niepełnosprawnych prowadzących DG jest więcej opcji skorzystania powiedzmy ze środków z UE czy innych programów?

Czy jest jakaś strona www lub materiały, z których mógłbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat tych dwóch opcji nie angażując czasu forumowiczów :-) ?

Jak już będzie konkretnie wiadomo co i jak, chętnie zadzwonię, Panie Wojciechu. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor trolla Dodany 2013-05-22 07:55
Współmałżonek zatrudniony na umowę o pracę w firmie osoby fizycznej tylko formalnie jest pracownikiem. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych traktuje go bowiem jako osobę współpracującą z przedsiębiorcą. W efekcie składki ZUS nie są odprowadzane w takiej wysokości, jak za pracownika, tylko według podobnych zasad, jak u prowadzących działalność - składki na ubezpieczenia społeczne nie zależą od faktycznego dochodu, a podstawa ich naliczania jest nie niższa niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Dodaję w kwestii wyjaśnienia.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2013-05-22 08:15
Fajnie, że wyjaśniasz - ale początkowo zaprzeczyłaś w ogóle możliwość zatrudnienia...
No właśnie chyba dobrze, że formalnie jest pracownikiem...? Raczej właśnie o taki aspekt tu chodzi.

Nikt też nie twierdził, że składki są takie lub inne - a autor postu też nie o to pytał lecz o możliwość wzajemnego zatrudnienia. Szczególnie nie ma to znaczenia w sytuacji pobierania innych świadczeń itd.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-05-22 13:08
Co do zawieszania renty socjalnej to nie dzieje się to z automatu. Przepisy w chwili obecnej mówią tak:

USTAWA z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej

Art. 10. 1. Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
2. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o której mowa w ust. 1, uważa się zatrudnienie, służbę, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie działalności pozarolniczej.
3. Za przychód, o którym mowa w ust. 1, w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej uważa się przychód stanowiący zadeklarowaną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.2)), zwanej dalej "ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych".

Czyli przy deklarowanym małym przychodzie i  progu zawieszania renty socjalnej rzędu od 1 marca 2013 r.  -2583,30 zł nie musi to działać automatycznie.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-05-22 13:15
Ad 1 Co do zakładania własnej działalności to proszę zapoznać się z linkiem:
http://www.niepelnosprawni.gov.pl/zatrudnienie-osob-niepelnospraw-/przyznanie-srodkow-na-podjecie-d/
generalnie można środki na założenie  działalności (maksymalnie piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia ale zależnie od realnych potrzeb) mogą być przekazane z powiatu (mogą gdyż są powiaty które nie przeznaczają na to środków)
trzeba prowadzić działalność przez minimum 2 lata, trzeba mieć jakieś zabezpieczenie/żyrantów.

Prócz tego osoba niepełnosprawna prowadząca działalność może otrzymać refundację części składki emerytalno-rentowej z PFRON:
http://www.niepelnosprawni.gov.pl/zatrudnienie-osob-niepelnospraw-/refundacja-skladek-dzialalnosc-/
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-05-22 13:17
ad 2
tu jedynym wsparciem jest refundacja części kosztów płacy dla pracodawcy (koszt płacy = płaca + wszystkie składki i podatki). Są środki na rozpoczynanie własnych biznesów ale to nie moja branża więc nie podam szczegółów.
Nadrzędny - Autor hasos Dodany 2013-05-22 17:01
Raz jeszcze dziękuję za wyjaśnienia. Teraz muszę się zastanowić, na co się zdecydować. Podsumowując:

1. Firma na mnie + dotacja -  Dostaję kwotę raz, muszę mieć żyrantów/zabezpieczenie (to wymóg konieczny jak rozumiem?), później płacę swój ZUS (refundacja z pfron 100%?) oraz ZUS żony. W tym przypadku w zasadzie żadnych więcej dofinansowań itp nie otrzymam.

2. Firma na żonę + refundacja z PFRON - startuję za swoje. Co miesiąc mogę otrzymać ok. 1500 zł z PFRON kosztów płacy (tu już wtedy nie ma osobnej refundacji składek z zus? jest wliczona w te 1500 zł? to i tak więcej niż 100% refundacji składek w opcji 1).

Czyli w tym przypadku myślę, że opcja 2 jest korzystniejsza. Koszt startu nie jest duży, a w przypadku dotacji zawsze jest niebezpieczeństwo, że firma nie przetrwa i trzeba będzie zwrócić kwotę. Poza tym, jak rozumiem, dotacja może być wykorzystana tylko na start (sprzęt itp), a już nie na bieżącą działalność później (ZUS itp).

W drugim przypadku mam w zasadzie pewną kwotę co miesiąc, która - można powiedzieć - prawie pokrywa nam obydwa ZUSy. Po zapłaceniu pracujemy już na czysto.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-05-27 08:48
Ponawiam propozycje telefonu – bo stale coś dościelamy i stale pojawiają się nowe pytania.
801 801 015
Nadrzędny - Autor aysha5 Dodany 2013-08-26 01:54
Jestem tu nowa  - mam podobny dylemat.
Mąż ma stałą umowę o pracę oraz prowadzi działalność gospodarczą dodatkowo.

Ja od sierpnia 2013 mam orzeczenie bezterminowe o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, od końca czerwca jestem bezrobotna.

Aby rozwinąć działalność gospodarczą (na razie sklep internetowy, a chcemy mieć punkt stacjonarny) mamy 2 pomysły :

- ja występuję o dotację z PFRON i jeśli ją dostanę "przepisuję" firmę na siebie i rozwijam firmę za kasę z dotacji i ze środków własnych,

- mąż mnie zatrudnia na umowę o pracę

i pytania są następujące:

- czy są ograniczenia kwoty brutto na jaką może mąż mnie zatrudnić na umowę o pracę aby dostał refundację z PFRON ? Wiadomo, że nie wyskoczymy z kwotą brutto 10.000, ale np. 2500 brutto - czy zatem PFRON ma jakieś limity do jakiej kwoty zwraca kasę za zatrudnienie niepełnosprawnej osoby ?
- czy fakt, że mąż ma również umowę o pracę ma jakieś znaczenie przy refundacji z PFRON jeśli zatrudnia mnie w swojej jednoosobowej działalności gospodarczej ? W żaden sposób działalność gospodarcza męża nie łączy się z jego pracą na etacie.

pozdrawiam, Asia
   
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-08-26 11:28
aysha5 - Poproszę o przesłanie maila z Pani numerem telefonu na adres:
Wojciech.pietka@integracja.org
sprawa nie jest bardzo skomplikowana ale jest tam troszkę tłumaczenia i przez forum było by to nieefektywne
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Osoba niepełnosprawna - działalność gospodarcza czy umowa o (13840 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill