www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odmowa przyznania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego (3576 - wyświetleń)
- Autor Da-rek Dodany 2013-06-24 12:41
Witam.
Niestety MOPS odmówił żonie przyznania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego ,pomimo spełnienia wszystkich kryteriów w tym dochodowych oraz stopnia mojej niepełnosprawności. Jako uzasadnienie odmowy podano fakt ,że żona prowadziła działalność gospodarczą między 1997-2012r. z której zrezygnowała w kwietniu 2012r.i przeszła na zasiłek dla bezrobotnych i do 25.11.2012r. była uprawniona do zasiłku a obecnie jest tylko zarejestrowana w urzędzie bez prawa do zasiłku . Mój wypadek miał miejsce w 2003r. to podobno też jest przeszkodą. Przecież ustawa o specjalnym zasiłku opiekuńczym obowiązuje dopiero  od 1 stycznia tego roku. Urzędnicy ustalili,że żona nie zrezygnowała z zatrudnienia. Nikt tutaj nie wspomina o fakcie niemożności podjęcia zatrudnienia co się wiąże z rezygnacją z zatrudnieni.  Mamy 14 dni na odwołanie ,dlatego bardzo proszę o podpowiedź jak to zrobić od czego mamy zacząć i co takie odwołanie powinno zawierać. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-06-24 13:29
Niestety to jest dość nowa regulacja prawna i brak jest orzecznictwa które by pozwalało by wybrać odpowiednia argumentacje.
Na pewno warto się odwołać . W moim przekonaniu sąd Moz uznać że zapis „rezygnacja z zatrudnienia” można rozszerzyć na „rezygnacje z podjęcia zatrudnienia”  czyli rezygnacje ze statusu osoby bezrobotnej.
W odwołaniu podkreślał bym akt spełnienia kryteriów ustawowych i przede wszystkim fakt niepozostawania w zatrudnieniu ze względu na konieczność opieki nad mężem.  Trzeba podkreślać, że w Pani przypadku świadczenie to ma mieć charakter rekompensujący fakt sprawowania opieki nad mężem a nie jest zmiennikiem dla świadczeń PUP czy OPS w związku z niemożnością znalezienia przez Panią pracy.
To trzeba szczególnie podkreślić. Tak czy inaczej ciekaw jestem wyroków w takich sprawach
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odmowa przyznania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego (3576 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill