www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ponowne ubieganie się o orzeczenie (6291 - wyświetleń)
- Autor sydzia Dodany 2007-04-26 14:21
Dzień dobry,
W dniu 30 kwietnia kończy mi sie orzeczenie o stopniu niepelosprawności w zwiazku z tym nie dostaję już renty socjalnej. Ponownie ubiegam sie o uzyskanie orzeczenia. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, czyli częściową niezdolność do pracy. Moje pytanie brzmi: Czy jest szansa na to bym dostała orzeczenie? i przywrócili by mi rentę? Podkreślam , że jestem osobą przewlekle chorą ( mam chore nerki), mam też obustronny ubytek słuchu. Noszę aparaty słuchowe. Dziękuję za uwagę. Proszę o odpowiedź.
Nadrzędny Autor Zygmunt Dodany 2007-04-30 09:34
Witam
Wydaje mi się że ponowne wystawienie/wznowienie orzeczenia zależne jest od trwania schorzenia/niepełnosprawności. Innymi słowy, jeśli komisja orzekająca stwierdzi w dlaszym ciągu stan schorzenia jak podczas trwania poprzedniego orzeczenia - wystawi następne. Lecz zalezne jest to tylko od orzecznictwa i wykonanych badań i przedstawionych wyników.
W przypadku wystawienie nowego orzeczenia myślę że renta socjalna winna być wznowiona.
Powodzenia, pozdrawiam
Zygmunt
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-04-30 14:46
Na 3 miesiące przed upływem terminu, do którego przysługuje prawo do renty socjalnej, ZUS wysyła do uprawnionych formularz zawiadomienia o wstrzymaniu wypłaty okresowej renty socjalnej. W zawiadomieniu tym organ rentowy przypomina, z jakim dniem ustaje prawo do renty socjalnej i z jakim dniem nastąpi wstrzymanie jej wypłaty. W zawiadomieniu tym zawarta jest także informacja o tym, że w celu ustalenia dalszego prawa do renty socjalnej należy złożyć wniosek w tej sprawie wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia, wydanym przez lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba uprawniona do renty socjalnej okresowej. W zawiadomieniu zawarte jest również wskazanie, iż w przypadku zgłoszenia wniosku o ustalenie dalszego prawa do renty socjalnej przed upływem terminu, do którego przysługiwało prawo do renty, albo najpóźniej w następnym miesiącu po tym terminie, renta socjalna zostanie przyznana od daty wstrzymania renty.
Niestety nie jesteśmy w stanie udzielić Pani jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie, mianowicie czy nadal będzie Pani zaliczona przez ZUS do osób niepełnosprawnych, jednocześnie pragniemy Panią poinformować,że oprócz orzecznictwa rentowego istnieje orzecznictwo pozarentowe.
Pierwsze prowadzone jest przez lekarzy orzeczników ZUS oraz komisje lekarskie ZUS, drugie prowadzone jest przez Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Posiadanie obu orzeczeń wydanych przez dwie różne wspomniane instytucje stawia osoby zainteresowane w znacznie korzystniejszej sytuacji. Orzeczenia ZUS nie są bowiem do końca równe orzeczeniom wydanym przez powiatowe zespoły do spraw orzekania o  niepełnosprawności. Co znaczy, że orzeczenia ZUS oceniają zdolność do pracy i są podstawą do ubiegania się o rentę, oraz często dają takie same uprawnienia do korzystania z różnych ulg jak orzeczenia powiatowych zespołów. Jednak orzeczenia powiatowych zespołów nie są w żadnym wypadku podstawą do ubiegania się o rentę , ale stwarzają możliwość otrzymania różnych dodatkowych świadczeń przysługujących osobom niepełnosprawnym, np. zasiłku pielęgnacyjnego albo ulgowych przejazdów środkami komunikacji publicznej. Orzeczenia ZUS nie zawierają przyczyny niepełnosprawności, a jej ustalenie - co czynią zespoły powiatowe - pozwoli na korzystanie z ulg i uprawnień, do których praw nabywa się właśnie ze względu na charakter niepełnosprawności. Najlepiej jest mieć na wszelki wypadek oba dokumenty.
Nadrzędny - Autor sydzia Dodany 2007-05-01 14:59
Dziekuje za uwagę. Ja skladalam wniosek do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.Czyli powinnam zlozyc jeszcze do Zus-u??? Prosze o odpowiedz:)
Nadrzędny Autor sydzia Dodany 2007-05-06 21:22
prosze odpiszcie!! Gdzieja moge ten wniosek dostac? lub gdzie go moge pobrac?? i kiedy go mozna wysylac?? po wydaniu decyzji o orzeczeniu?? (bo mi orzeczenie wygaslo, mialam do 30 kwietnia) czy moge terz wyslac?? prosze o odpowiedz
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-05-07 09:22
Do końca września 2003 r. organami właściwymi do przyznania i wypłaty renty socjalnej były ośrodki pomocy społecznej.
Na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. nr 135, poz. 1268 z póżn. zm.) od 1 października 2003 r. organem przyznającym i wypłacającym renty socjalne jest właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Nadrzędny - Autor sydzia Dodany 2007-05-07 13:42
dziekuje za odpowiedż;)
Nadrzędny - Autor sydzia Dodany 2007-05-20 16:03
hej:) mam pytanie-> Czy moge nie dostawac zasilku pielegnacyjnego, gdy nie mam aktualnego orzeczenia o stopniu niepelnosprawnosci?? jak to jest?? prosze o odpowiedz;)
Nadrzędny Autor sylwester49 Dodany 2007-05-21 06:55
W przypadku braku aktualnengo orzeczenia o niepełnosprawności zasiłek pielegnacyjny jego wypłacanie zostaje wstrzymane do czasu otrzymania nowego orzeczenia o niepełnosprawności i przedstawienia go w w opiece społecznej w celu wznowienia jego wypłacania,życzę powodzenia na komisji.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ponowne ubieganie się o orzeczenie (6291 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill