www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dofinansowanie na budowę niezależnego domu (11879 - wyświetleń)
- Autor Herku Dodany 2013-07-10 16:55
Jestem osobą niepełnosprawną (z uwagi na wadę słuchu). Pobieram rentę socjalną. Aktywnie nie szukam pracy na etacie, ale wolę szukać sposobu na wolność finansową. Mam wolne środki finansowe zgromadzone co miesiąc z renty.

Mieszkam u ojca (ale moja siostra z mężem i dzieckiem niedługo wprowadzą do nas). Moim marzeniem jest samodzielność mieszkaniowa i uwolnienie się od obciążeń wynikających z tradycji rodzinnej. Cenię sobie niezależność osobistą i intelektualną. Pragnę być minimalistą życiowym i żyć zgodnie z ekologią. Coraz bardziej interesuję się ekologicznym i energooszczędnym domem.

Czy osoba niepełnosprawna ma szansę uzyskać dofinansowanie na budowę małego niezależnego domu ekologicznego? Od jakiej instytucji można o to się ubiegać?

Koszt budowy domu może wynieść mniej niż 50 tysięcy, ale bez ekipy, tylko sam zbuduję (z pomocą moich bliskich). Chętnie wyuczę się na warsztacie budowlanym lub z poradnika budowlanego. Jestem singlem.
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-07-10 17:33
A buduj sobie buduj i bądź wolny, ale jak utrzymasz ten dom? Z renty socjalnej?Niestety, nie ma dofinasowań do takich luksusów, musisz sobie sam zarobić. Niestety! Też wolałabym być niezależna i nie pracować na etacie, jak wielu innych. Szukaj sponsora.
Nadrzędny Autor Herku Dodany 2013-07-10 19:07
Wystarczy byłoby utrzymać ten dom dzięki np. pozyskiwaniu wody z deszczu, pobieraniu energii słonecznej i z uprawy własnego ogrodu. W ten sposób możemy się uniezależnić od korporacji pobierających od nas opłaty media.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-07-10 21:48
to skoro masz zdrowie do budowania domu i pracowania w ogrodzie to czemu nie pracujesz na budowie i sobie nie zarobisz na ten dom? W 2 lata i stoi chata a przy okazji będziesz wiedzieć jak swój postawić ;-)
Nadrzędny - Autor Herku Dodany 2013-07-11 17:02
Nigdy nie pracowałem na budowie, bo nie mam zawodu ani doświadczenia. A nawet nie miałem hobby. Wystarczy, że w odpowiednim czasie mogę wyuczyć się aż do nabycia umiejętności. Dowiedziałem się z Internetu, że nie trzeba kupić popularnych i tradycyjnych materiałów budowlanych (ale dużo kosztownych), tylko znaleźć za darmo lub zamówić od kogoś surowce naturalne, z których można w prosty sposób zrobić budulec na dom, to naprawdę tańszy niż konwencjonalny. 
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-07-13 13:42
Trochę się rozmarzyłeś z tą budową ale rozumiem :-)
Napisz do WYdziału Ochrony Środowiska albo do Ministerstwa, czy w ogóle przewidziane są dofinansowania do budowy czegoś takiego, a jeżeli są to do jakiej wysokości i na jakich zasadach. Wątpię aby były oddzielne działania dla niepełnosprawnych, skoro nawet banki kredytów na mieszkania nie mają oddzielnych. Czasami gminy posiadają tzw mieszkania chronione dla niepełnosprawnych (na tzw usamodzielnienie się) ale to też nie takie łatwe aby się na to załapać o ile dana gmina ma coś takiego. Zatem pozostaje ci Wydział Ochrony Środowiska ew MInisterstwo i zbieranie własnej kasy.

Kilka lat temu były dofinansowania do wymiany ogrzewania z węglowego np na elektryczne i dofinansowywane było do 30% inwestycji, a procent dofinansowania zależał od ilości zebranych punktów (kryteria oceniania itd były dostępne), gdy było zbyt wiele chętnych to w pierwszej kolejności brano pod uwagę ON ale nie każdy rodzaj niepełnosprawności a pula dofinansowania nie przekraczała tych 30%. Ja załapałam się na 30% a sąsiad obok w budybku tylko na 13%.

Materiały - wszystkiego za darmo nie pozyskasz (nawe te znalezione) bo nie można sobie np z lasu wywozić nawet leżących gałęzi, na to także trzeba mieć zgode.
Przydałoby się abyś się chociaż zorientował wirtualnie jak wygląda budowa, ile co kosztuje itp :-) a jeżeli masz możliwość to idź popatrzeć na budowy skoro chcesz własnymi siłami (plus znajomi  i rodzina) stawiać taki dom, bo robotnicy sporo kosztują a za darmo raczej tego nikt ci nie wykona. Musisz do tego doliczyć koszty nie tylko materiałów, ale różnych odbiorów, ew ekspertyz itd. SKoro też chcesz sam budować to musisz się gdzieś nauczyć tego więc jeżeli niepełnosprawność nie przeszkadza ci w wykonywaniu prac fizycznych, to warto gdzieś się zatrudnić i nabyć trochę umiejętności a przy okazji zarobisz na część materiałów.

Na koniec, prąd pozyskany z paneli słonecznych czy wiatraka na dużo ci nie wystarczy, na pewno nie na ogrzewanie, zatem musisz też pomyśleć czym będziesz ogrzewać dom. Woda też kosztuje jak i kanaliza ew szmabo, plus inne opłaty, typu madia czy śmieci. Zatem musisz sobie zdać z tego sprawę że utrzymanie się z samej renty i ew zasiłku pielęgnacyjnego na wiele nie wystarczy, nawet jeżeli będziesz mieć kawałek ziemi i ją uprawiać i hodować zwierzęta to i tak wiele produktów musisz dokupić, w tym środki higieny osobistej. Mimo wszystko życzę powodzenia i spełniania marzeń :-)
Nadrzędny Autor bankawstanka Dodany 2014-05-24 17:59
Znalazłam ten temat na Google. Nie był poruszany od kilku miesięcy - ale tematyka jest nadal aktualna. Z tego co wiem to obecnie można uzyskać dofinansowanie w ramach programu MdM (o którym więcej tutaj: http://www.mieszkanie-dla-mlodych.pl)
Musimy jednak spełnić kilka warunków:
- wiek do 35 lat;
- nie można posiadać nieruchomości;
- określone limity;
Otrzymać możesz zwrot części wydatków poniesionych na budowę domu.
Nadrzędny - Autor NolanBl1 Dodany 2021-06-03 11:56
Jak osoba niepełnosprawna może dziś znaleźć finansowanie? Chciałabym pomóc mojemu przyjacielowi, on próbuje, udaje mu się nawet pracować, ale wszystkie te same prace domowe są ciężkie, zwłaszcza gdy właścicielom często przeszkadza i marzy o swoim domu
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2021-06-04 13:39

> Jak osoba niepełnosprawna może dziś znaleźć finansowanie? Chciałabym pomóc mojemu przyjacielowi,


Możesz dokładniej wyjaśnić co przyjaciel miałby mieć "sfinansowane" / w czym dokładnie chciałbyś mu pomóc? (Jeśli w "budowie małego niezależnego domu ekologicznego", podobnie jak autor wątku, to nic o takich dofinansowaniach nie wiem - zbyt nietypowy projekt i nie kojarzę, żeby ktoś coś takiego wspierał).
Nadrzędny Autor NolanBl1 Dodany 2021-06-07 16:19
Jeśli może pracować z domu, to chyba najłatwiej na copywritingu lub na tłumaczeniach z języka angielskiego na polski - to drugie całkiem dobrze płatne, a jednocześnie o wiele prostsze od tłumaczenia z PL na ANG :-) No i łatwo sobie dorabiać w ten sposób, dodatkowe zlecenie tu czy tam i już mamy uzbierane na panele winylowe na podłogę kuchni i cyk remoncik :P A jeśli szukasz pod względem dotacji / dofinansowania, to polecam napisać do PFRON. Mój znajomy napisał (robił remont mieszkania) i otrzymał dofinansowanie na droższe rozwiązania, które pomogą mu z wózkiem - dostał pieniądze na praktycznie całą łazienkę.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dofinansowanie na budowę niezależnego domu (11879 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill