www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dokumenty do wniosku o rentę- oryginały świadectw pracy? (9686 - wyświetleń)
- Autor Mała76 Dodany 2013-07-19 16:56
Jak składaliście wniosek o rentę do zusu to dołączyliście oryginały świadectw pracy? Bo ja jak niestety zrobiłam a będą mi teraz potrzebne i są akta w sądzie, teraz nie wiem jest możliwość odpisu tych dokumentów czy oryginały wydadzą a zrobią sobie kopie?
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-07-19 21:57
Dopóki pobierasz rentę, to oryginały świadectw pracy pozostaną w Zusie, na Twoją prośbę wydadzą Ci duplikaty, potwierdzone przez Zus.
Nadrzędny - Autor Mała76 Dodany 2013-07-20 08:51
nie pobieram renty, sprawa jest w sądzie to był pierwszy wniosek o rentę, zus dokumenty przekazał do sądu, i teraz chyba sąd może wydać odpis za zgodność z oryginałem?
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-07-20 15:10
nie wiem, nie znam się na tym, ale nie można było do zus złożyc kopii dokumentów? Ja nigdy nie składałam żadnych oryginałów. Szłam do ZUS w okienku oddawałam ksero a oryginały pokazywałam pani w okienku i ona przeglądała oryginał i kopię i na kopii przybijała pieczątkię "zgodność z oryginałem" i data i podpis ręczny.
Nadrzędny - Autor Mała76 Dodany 2013-07-20 18:30
no właśnie, o to się starłam z Panią w okienku ale akurat w ustawie jest napisane przy świadectwach pracy jeśli chodzi o zus, że mają być oryginały a reszta może być w kopiach za zgodność. W sumie oryginały mogą być także powierdzone w sądzie oni też mogą dla siebie zatrzymać potwierdzoną kopię a te mi wydać, zobaczymy z pewnością jest jakieś wyjście z sytuacji.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-07-20 19:01
nie wiem jak jest przy rentach bo ja miałam socjalną i nie składałam żadnych dokumentów odnośnie zatrudnienia bo ich nie interesowały nawet jak pokazywałam że mam.
Natomiast mama przy emeryturze składała oryginały (bo taki wymóg) ale po miesiącu jej sami odesłali wszystko wraz z decyzją. Szkoda że tobie tak nie zrobili, być może oddadzą po sprawie? Zapytaj ew w sądzie co masz zrobić, oryginały są u nich w końcu :-)
Nadrzędny - Autor Mała76 Dodany 2013-07-20 19:12
no właśnie, zapytam w sądzie,ale mnie to nerwów wszystko kosztuje. Wszędzie schody są, w urzędach zawsze wszystko trwa niestety długo. Już się ciągnie pół roku i pewnie jeszcze z 4 miesiące kolejne przynajmniej, to razem prawie rok. muszę to w sądzie załatwić nie ma wyjścia za bardzo.
Nadrzędny Autor TadeuszP Dodany 2013-07-20 22:08
A dużo tych świadectw? Może łatwiej byłoby poprosić pracodawców o nowe świadectwa. A swoją drogą, komu poza ZUS-em i sądem potrzebne są oryginały świadectw pracy?
Nadrzędny Autor Mała76 Dodany 2013-07-20 18:34
normalnie tak powinno być, że powinna mieć do wglądu oryginał ale tutaj się uparła jak osioł ale ja też widziałam to w przepisach, że jeśli chodzi o świadectwa to oryginały i tego się trzymała.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dokumenty do wniosku o rentę- oryginały świadectw pracy? (9686 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill