www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Walka z zus (2384 - wyświetleń)
- Autor aronvip81 Dodany 2013-07-31 18:57
Witam mam 31 lat.
Tak jak w temacie walczę z zusem o rentę mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, wadę mam od urodzenia ale orzeczenie od niespełna 2 lat na czas określony do 28 10 2013   zus odmawia mi renty z powodu zbyt krótkiego czasu pracy tj mam przepracowane 4,5 roku i według zusu nie jestem nie zdolny do pracy. Mam wrodzony blok trzonów c2 i c3, nad ciśnienie, przy tym mam zawroty głowy drętwienie rąk nie mogę dźwigać. Czy możne ktoś z Was miał podobną sytuacje proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-08-12 13:32
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

•został uznany za niezdolnego do pracy,
•ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
•niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Z informacji w poście wynika, że nie jest spełniony warunek określonej liczby lat składkowych i nieskładkowych
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:

•1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
•2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
•3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
•4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
•5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400
Natomiast jeśli dysfunkcja powstała
◦przed ukończeniem 18. roku życia albo
◦w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
◦w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej
i osoba będzie uznana za całkowicie niezdolną do pracy wówczas będzie przysługiwala renta socjalna
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
W Polsce wszystkie świadczenia są na wniosek zatem nalezy złozyć wnoske do ZUS o odpowiednie świadczenie.
Posiadanie orzeczenia wydanego przez Miejski/Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności nie ma wpływu na wydanie orzeczenia do celów rentowych tj.ZUS.
W razie pytań prosimy o kontakt do Centru Integracja
warszawa@integracja.org
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Walka z zus (2384 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill