www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Koniec świadczenia rehabilitacyjnego a nowa choroba (2509 - wyświetleń)
- Autor riafe Dodany 2013-08-19 12:39
Witam.
Mam taki mały problem... We wrześniu zeszłego roku zostało mi przyznane świadczenie rehabilitacyjne po operacji kręgosłupa, w marcu tego roku dostałam wypowiedzenie umowy o prace. Świadczenie kończy się w 28 sierpnia (przyznane było na 12 mc ) Jednakże okazało się że znów jestem chora i w październiku czeka mnie kolejna operacja (schorzenie nie jest powiązane z poprzednim). Czy w takiej sytuacji zostaje mi tylko rejestracja w urzędzie pracy? Czy mogę starać się o jakieś świadczenie z zusu?
Z góry dziękuję za pomoc.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-08-19 13:23
Proponujemy złożenie wniosku o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
•został uznany za niezdolnego do pracy,
•ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
•niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła - w znacznym stopniu - zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji.W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:
•1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
•2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
•3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
•4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
•5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Oczywiście trudno wyrokować czy zostanie Pani uznana za niezdolną do pracy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Koniec świadczenia rehabilitacyjnego a nowa choroba (2509 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill