www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Całkowita niezdolność do pracy (3683 - wyświetleń)
- Autor Andrzej199427 Dodany 2013-08-26 18:20
Witam. Jestem chory od urodzenia i ostatnio postarałem sie o rente socjalna i dostałem ją na pół roku i pisze mi na orzeczeniu że jestem całkowicie niezdolny do pracy od dzieciństwa.  i teraz niewiem czy mogę podjąć jakąś prace?? bo moja niepełnosprawnosc nie polega na tym że jestem ograniczony ruchowo czy psychicznie jakoś tylko na tym że moja choroba nie rokuje żadnych popraw nigdy wręcz przeciwnie bedzie tylko gorzej z wiekiem..  i jakie prawa jeszcze mi przysługują z tego względu. mam też orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-08-27 12:26
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności czy otrzymywanie renty socjalnej nie wyklucza możliwości zatrudnienia.
Informacje dotyczące ulg i uprawnień są dość obszerne dlatego proponuję kontakt mailowy na adres: warszawa@integracja org
Wyślemy wówczas komplet informacji
Nadrzędny - Autor Andrzej199427 Dodany 2013-08-28 19:33
to mam jeszcze takie pytanie : na jakich zasadach może mnie zatrudnić pacodawca żebym nie stracił tej renty socjalnej?? czy moze mnie ubezpieczyć ( zarejestrowac) jakoś ?
Czy np mogła by to być praca na pół etatu lub 1/4??
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-08-29 09:20
Renta socjalna jest zawieszana po przekroczeniu w danym miesiącu 70% przeciętnego wynagrodzenia
Od 1 IX 2013 będzie to: 2528,80 zł (brutto) – obecnie płaca minimalna to 1600 zł brutto wiec da się pracować i na cały etat.
Kwoty te zmieniają się co 3 miesiące dlatego trzeba je sprawdzać na stronie ZUS:
http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52
Osobiście proponował bym umowę o pracę – wówczas pracodawca może czerpac korzyści z zatrudnienia ON
http://www.pfron.org.pl/portal/pl/54/Dofinansowanie_do_wynagrodzen_pracownikow_niepelnosprawnych.html
Nadrzędny - Autor Andrzej199427 Dodany 2013-08-29 16:26
ale jęsli bym miał umowe o prace to w niej musi byc zawarty jakiś aneks że bede miał stanowiusko pracy chronionej??
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-09-02 09:13
Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba niepełnosprawna może zostać zatrudniona ( umowa o pracę) o ile uzyska pozytywną opinię od lekarza medycyny pracy na zatrudnienie na określonym stanowisku pracy. 
W treści umowy powinny być wskazane jej strony, rodzaj umowy, data jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. W szczególności umowa powinna określać:

• rodzaj pracy,

• miejsce wykonywania pracy,

• wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,

• wymiar czasu pracy,

• termin rozpoczęcia pracy.

Przepisy prawa pracy zastrzegają dla umowy o pracę formę pisemną, z tym że niedochowanie tej formy skutkuje jedynie po stronie pracodawcy obowiązkiem potwierdzenia pracownikowi na piśmie - najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez niego pracy - ustaleń co do stron umowy, jej rodzaju oraz warunków.

Dodatkowo pracodawca jest zobligowany do pisemnego poinformowania pracownika, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:

• dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

• częstotliwości, miejscu i terminie wypłat wynagrodzenia za pracę,

• wymiarze urlopu wypoczynkowego,

• długości okresu wypowiedzenia,

• układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty,( jeśli jest)

• porze nocnej,

• przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności - w przypadku pracodawcy, na którym nie spoczywa obowiązek ustalania regulaminu

Zwykle jesli nie jest to zakład pracy chronionej ww zapisów nie ma
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Całkowita niezdolność do pracy (3683 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill