www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Opiekun otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne a praca ON (3078 - wyświetleń)
- Autor myrsky Dodany 2013-08-30 16:26
Witam,
Jestem osobą z niepełnosprawnością ruchową (znaczny stopień), uczestniczę w programie "Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III" w CI w Gdyni. Od 01.08.2013r. zostałam skierowana na 3 miesięczny staż, swoją pracę z uwagi na schorzenie wykonuję w domu przy komputerze. Od stycznia 2013 r. pobieram rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym. Wcześniej po ukończeniu pełnoletności otrzymywałam rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny, ale w późniejszym czasie pracowałam przez okres 5 lat w ZPCH - stąd zmiana świadczenia rentowego od 2013r.

Moja mama otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z pracy na rzecz opieki nade mną. Ponieważ od 01.07.2013r. zmieniły się przepisy dotyczące przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych chciałabym się dowiedzieć czy opiekunowi osoby niepełnosprawnej (w tym wypadku mojej mamie) należy się to świadczenie podczas gdy ja pracuję? Doszły mnie informacje z MOPS-u, że świadczenie to w przypadku takiej sytuacji może zostać odebrane opiekunowi pracującej ON. Czy to prawda? Proszę o rzetelną odpowiedź.

Pozdrawiam,
Magdalena
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-09-02 09:03
W tej sprawie proponujemy kontakt z CI Gdynia, w którym odbywają się dyżury prawnika:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/18242
Nadrzędny - Autor myrsky Dodany 2013-09-03 05:27
Tak, na rozmowę z prawnikiem z CI Gdynia jestem umówiona na czwartek. Po prostu myślałam, że tutaj dowiem się czegoś w powyższym temacie szybciej.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-09-03 09:51
Od 1 stycznia 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) opiekunowi faktycznemu dziecka,
3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu  niepełnosprawności
– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze  znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/rodzaje-i-wysokosc-swiadczen-rodzinnych-kryteria-uzyskania-/test-swiadczenia-pielegnacyjne/swiadczenie-pielegnacyjne/
Wg naszych informacji udział  podopiecznego w stażu nie skutkuje utratą prawa do otrzymywania świadcznia pielęgnacyjnego przez opiekuna.
Proponujemy jednak nie rezygnować z konsultacji prawnika, który w bezpośredniej rozmowie będzie mógł szerzej omówić problem niż pozwala forum.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Opiekun otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne a praca ON (3078 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill