www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / DO Centrum INTEGRACJI (9244 - wyświetleń)
- Autor m166 Dodany 2013-09-28 13:12 Zmieniony 2013-09-28 13:21
Witam
Jestem mężczyzną w wieku 54 lat posiadam stopień niepełnosprawności Znaczny 04-O 05-R 11-I. Pracuje w byłej Spółdzielni Inwalidów a obecnie spółka akcyjna - zakład pracy chronionej mam przepracowane na produkcji 34 lata. Obecnie bo do wczoraj pracowałem na stanowisku tester wiązek elektrycznych praca przy komputerze chociaż zaliczana do fizycznej. Pracuje w skróconym wymiarze pracy 7 godzin dziennie 35 tygodniowo z pensją STAŁĄ 1800 brutto. W wyniku złej sytuacji w branży samochodowej moje stanowisko pracy w niedalekiej przyszłości / Listopad / ulegnie zlikwidowaniu. Zaproponowano mi pracę na krojowni odzieżowej w charakterze krojczego odzieży roboczej z tego tytułu że 15 lat temu tam pracowałem – ale wtedy byłem młodszy i prawie zdrowy – stopień niepełnosprawności lekki. Praca na krojowni nie jest lekka trzeba dźwigać bele materiału niekiedy nawet po 30 kg co w moim przypadku nie jest wskazane. Wiem że najpierw muszę być dopuszczony do tej pracy przez lekarza Medycyny Pracy a co będzie jeśli on nie zezwoli ? co na to zakład czy może mnie zwolnic ?. Jeszcze jedno ważne pytanie obecnie mam pensje stałą czy zmieniając mi stanowisko pracy / mam umowę o pracę na czas nieokreślony - stałą / :-) zakład może zmienić mi formę wynagrodzenia na akordową-czy osoba ze ZNACZNYM stopniem niepełnosprawności powinna pracować w systemie akordowym ?
Bardzo proszę o poradę
pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2013-09-28 13:29
Może pytanie trzeba zadać inaczej: czy osoba ze znacznym stopniem powinna pracować? Znaczny stopień to dodatek pielęgnacyjny dla osób całkowicie niezdolnych do pracy.
Firma zaproponowała Ci inną pracę w związku z likwidacją stanowiska. Każdą umowę można wypowiedzieć. Różnice są tylko m.in. w okresie wypowiedzenia.
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2013-09-28 14:50

>czy osoba ze znacznym stopniem powinna pracować?<


Ja odpowiem tylko na tak zadane pytanie....A kto powiedział, że NIE może ?
Czy wg Ciebie, osoba ze znacznym stopniem to tylko ta, która już NIC nie może?
Pytającemu nie pomogłaś swoją odpowiedzią, Kobieto A.
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2013-09-29 07:22
Dziękuje za zainteresowanie się moją sprawą. Prosiłbym  osoby które mają wiedzę w tym temacie o poradę ponieważ najprawdopodobniej jutro / poniedziałek / skierują mnie do lekarza medycyny pracy na badanie, zrobię wszystko aby je przejść  pozytywnie ponieważ chcę i muszę pracować. Najbardziej interesuje mnie sprawa czy zakład może przy zmianie stanowiska pracy zmienić mi wynagrodzenie z pensji stałej na akordową. Przy moich schorzeniach nie wyobrażam sobie pracy na akord -  konkurencji  z osobami sprawnymi. Jeśli nie wypracuję akordu na najniższa krajową 1600 brutto to po pewnym czasie przyjdzie pani kadrowa i zakomunikuje mi że jestem niewydajny zakład musi mi dopłacić do najniższej krajowej i po prostu dadzą mi wypowiedzenie :-( a może się mylę ?  ponoć zakłady pracy dostają dofinansowanie do osób z grupami /umiarkowany znaczny / w końcu to jest zakład pracy chronionej
pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2013-09-29 14:24
Myślę, że Blu, na pewno by odpowiedziała właściwie.
Moim zdaniem, Twoje stanowisko pracy ulega likwidacji. Na dobrą sprawę mogliby Cię zwolnić.
Skoro zaproponują nowe, mają prawo do zmian w tym zakresie. Wszystko zależy jednak zakładu pracy. Rozmwiałeś z kimś z władz w swojej sprawie?
Tak, zakład dostaje dofinasowanie do Ciebie.
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2013-09-29 15:44
Nie rozmawiałem jeszcze z nikim z władz zakładu, czekam na ruch z ich strony , chcę się jakoś przygotować do tej rozmowy po prostu zależy mi dalej na pensji stałej. Jak wspomniałem wcześniej  jestem pracownikiem z umową na czas nieokreślony, więc przy likwidacji stanowiska pracy chyba należy mi się odprawa no i trzy miesięczny czas wypowiedzenia, szkoda mi tylko tych moich 34 lat pracy w tym zakładzie bo nie ukrywam  że związałem się emocjonalnie z tym zakładem, załogą. Pieniążki zarabiam niewielkie /1800 brutto / a odpowiedzialność  duża . Jednak jeśli dojdzie do takiej sytuacji że będę musiał pracować na akord na nowym stanowisku pracy to chyba z niej zrezygnuje bo jako osoba ze stopniem  znacznym  po prostu nie poradzę sprostać  temu wyzwaniu, no chyba że lekarz medycyny pracy zaznaczy że praca w akordzie jest nie wskazana / ale to tylko chyba moje marzenia ;-) /. Jeśli zakład dostaje dofinansowanie na mnie to zakładając  że wykonam produkcje – akord w miesiącu np: na 1200 zł to dopłata z ich strony do najniższej krajowej to tylko 400 zł to i tak są na dużym plusie – kurcze może tak źle nie będzie :-). W mojej miejscowości okolicach  ON z umiarkowanym i znacznym stopniem są poszukiwane chociażby do ochrony portiernie recepcje pewno sobie poradzę. Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie moim tematem
pozdrawiam
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2013-09-29 16:06
Trzymam kciuki!
Powodzenia! I odezwij się!
Nadrzędny Autor Kobieta A. Dodany 2013-10-04 17:40
Sonka, pytający nie chciał pomocy i wszystko wiedział - wynikało to z zadanego pytania. Utwierdziłam go tylko w jego wiedzy i jak widać miałam rację :-)
Stopień znaczny z "orzekania o niepełnosprawności" + dodatek po 50+ to jednak coś innego niż zupełnie niezdolny do pracy z ZUS i razem o czymś mówi :-)
Nadrzędny Autor WaldusNieKiepski Dodany 2013-09-29 16:57
W jednym zakładzie tyle lat? Już za to powinieneś dostać medal ;-). Ludziom którzy decydują o zmianie stanowiska, po prostu brakuje wyobraźni (nie chcę tego nazywać brakiem kompetencji) . Spokojnie, przy naszym chorym systemie zatrudniania w zakładach pracy chronionej ( czytaj w ochronie) jesteś w dobrym miejscu. Dasz radę nawet bez twojego niewdziecznego "zakładu pracy".
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-09-30 08:54
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy zmiana warunków pracy lub płacy może nastąpić przez:
•porozumienie zmieniające,
•wypowiedzenie zmieniające.
Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się przepisy prawa pracy o wypowiedzeniu (art. 32 i następne kodeksu pracy). Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy jest skuteczne, jeśli zostało pracownikowi złożone na piśmie. Pismo obowiązkowo musi zawierać, poza wypowiedzeniem, propozycję nowych warunków, uzasadnienie wypowiedzenia a także pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w terminie 7 dni od jego otrzymania. Nowe zaproponowane warunki muszą być dokładnie sprecyzowane.
Wypowiedzenie powinno zawierać także pouczenie, że jeżeli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia pracownik nie odrzuci nowych warunków - uważać się je będzie za przyjęte. Jeżeli więc okres wypowiedzenia będzie wynosił 3 miesiące, pracownik będzie miał 1,5 miesiąca czasu do namysłu. W tym czasie pracownik będzie mógł zachować się w trojaki sposób:
•złożyć oświadczenie o przyjęciu proponowanych warunków - po upływie całego okresu wypowiedzenia będą obowiązywać go nowe warunki,
•złożyć oświadczenie o nie przyjęciu proponowanych warunków - po upływie okresu wypowiedzenia umowa o pracę się rozwiąże,
•nie składać żadnego oświadczenia - będzie to równoznaczne z przyjęciem warunków - po upływie całego okresu wypowiedzenia będą obowiązywać go nowe warunki.
Proponujemy kontakt z naszym prawnikiem. W celu skorzystania z konsultacji należy zadzwonić do CI Warszawa 22 831 85 82 i umówic się na określony dzień i godzinę.
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2013-09-30 14:58
Dziękuje bardzo  za odpowiedź
pozdrawiam
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2013-10-04 16:36
Witam ponownie
Otrzymałem dzisiaj dokument porozumienie zmieniające umowę o pracę
-rodzaj umówionej pracy   Krojczy
-miejsce wykonywania pracy    Zakład Odzieżowy
-wymiar czasu pracy   1/1
-wynagrodzenie    Akordowe :-(
-inne składniki wynagrodzeni   Premia i składniki przewidziane w Zasadach Wynagrodzenia
Inne warunki zatrudnienia   nie dotyczy
Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie
Niby wszystko OK. ale przepracowałem tam już cały tydzień i mój kręgosłup zaczął się buntować, ból dosyć mocny /Mowalis na porządku dziennym/ :-(. Byłem u naczelnego niestety nic nie wytargowałem mam się nie przejmować jeśli nie uda mi się wypracować normy miesięcznej dopłacą mi do najniższej krajowej  / ponoć jestem łakomym kąskiem mając stopień znaczny / nasza rzeczywistość   - nie liczy się człowiek tylko ile na niego można wyrwać dotacji :-( . Lekarz medycyny pracy podpisał że jestem zdolny  na stanowisko Krojczy , zresztą on jest u nas na etacie
pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2013-10-04 17:29
Jaki problem? Nie Ty, to będzie inny. Przeżyłeś tydzień, przeżyjesz dwa. MOżesz przecież mieć pracę siedzącą - dozorca, albo leżącą :-) Zastanów się: ktoś zapiernicza na akord obok Ciebie żeby zarobić na chleb,a Ty spacerkiem i tak Ci dopłacą - uważasz, że to ok?
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2013-10-04 18:13
@Kobieta A. - to oni tak uważają :-)
Zakłady pracy chronionej chyba były powołane do tego aby zatrudniać ON na stanowiskach przystosowanych do niepełnosprawności. Przekształciły się obecnie w spółki  Zoo ,SA  itp.  i wyciskają z nas ostatnie soki – normy mocno wyśrubowane.  Ja chcę pracować  nie unikałem nigdy pracy ale jak mam zakaz podnoszenia powyżej 5kg to jak można pracować dźwigając materiał po 30Kg i na takie coś wyraża zgodę lekarz medycyny pracy ?. Dyrekcja doskonale sobie zdaje sprawę że korzystniej jest dopłacić ON do najniższej krajowej ponieważ ona coś wyprodukuje i jeszcze na nią wziąć dofinansowanie przecież  to jest prawdziwy biznes .Nasi bonzowie zakładowi już nie wiedzą jakimi furami mają jeździć prześcigają się jeden przez drugiego  a tu najniższa krajowa , i ciągłe ogłoszenia zatrudnię do pracy z pierwszą lub drugą grupą  inwalidzką bo trzecia obecnie już ich nie interesuje . Właściwie po co to pisać to jest Polska
Pozdrawiam Cię @Kobieta A.
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2013-10-04 18:40
Ty to wiesz, ja to wiem i wszyscy on.Tylko, że tak jak TY nikt nic z tym nie robi i będzie zaiwaniał. W ochronie nie jest inaczej, a raczej gorzej: umowy na czas określony w nieskończoność bo mogą przetargu nie wygrać, godzin do bólu i minimalne wynagrodzenie. Znam takich pracodawców, wszyscy on narzekają, wyzywają i.... błagają go zatrudnienie.
Jako ciekawostkę podam, że jak mu się pracownik nie spodoba to zwalnia z dnia nadzień. Przegrywa w S.P. i dalej robi to samo - nie zbankrutował, a wręcz przeciwnie.
Też pozdrawiam :-)
Ps. taka rzeczywistość na rynku pracy dotyczy także zdrowych.Tak jakoś mi się wydaje, że wszyscy inteligentni, fachowi wyemigrowali do normalności tyle, że obcojęzycznej.
Nadrzędny Autor trolla Dodany 2013-10-04 20:10
wprawdzie jestem bezrobotna ale coś w temacie, PUP skierował mnie do lekarza medycyny pracy a ten stwierdził że jestem zdolna do wykonywania pracy biurowej w pełnym wymiarze godzin tj. 8 (mam tylko lekki stopień), spytałam a co jeśli chodzi o segregowanie dokumentów czy poczty, segregator z dokumentami waży 4,5 kg, powiedziałam że lekarz neurolog zabronił mi podnoszenia więcej niż 1,5 kg, niestety lekarz medycyny pracy zignorował to bo on lepiej się zna :-)
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-10-04 21:53
gdyby tacy lekarze med pracy odpowiadali prawnie i finasowo za pogorszenie się stanu zdrowia osoby którą dopuścili do pracy, lekceważąc zalecenia lekarza prowadzącego to by jeden z drugim 5 razy się zastanowił co w papierach wypisuje dla korzyści zakładu.
Nie wiem czy zauważliście, że gdy osoba jest dla zakładu zbyt kłopotliwa jako pracownik to lekarz odmawia a gdy można ją wykorzystać na maksa to wydaje zgodę byle zakład miał dofinansowanie?
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2013-10-05 10:14
m166 i wszyscy, którzy macie wątpliwości co do oceny lekarza medycyny pracy.
Po pierwsze to chyba błędnie napisałeś (m166), że w zakładzie jest na stałe lekarz medycyny pracy (to raczej lekarz z uprawnieniani do badań okresowych pracowników). Ale jeśli nawet tak by było to zawsze przysługuje Ci/Wam/nam odwołanie do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy a tam już "trzęsą się" nad każdym przypadkiem chorobowym bo nie chcą brać na siebie odpowiedzialności.
A więc sprawdź, czy zaświadczenie powołuje się na art. 43 pkt. oraz art. 229 par. 4 Kodeksu Pracy a jeśli tak to odwołaj się do WOMP.
Powodzenia :-)
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2013-10-05 14:51
mój zakład jest wielobranżowy również posiada przychodnię lekarską , rehabilitację itp ;-)
Dziękuję wszystkim za dyskusje dla mnie osobiście temat już do zamknięcia
pozdrawiam
Nadrzędny Autor TadeuszP Dodany 2013-10-05 15:18
Twój wybór. Chcesz pracować - to świadczy o Twojej determinacji i ambicji - chwała Ci za to. Tylko nie kosztem pogorszenia zdrowia.
A info o medycynie pracy może przydać się nie tylko Tobie.
Życzę zdrowia i sukcesów w pracy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / DO Centrum INTEGRACJI (9244 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill