www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / likwidacja barier architektonicznych (2735 - wyświetleń)
- Autor adania Dodany 2013-10-31 20:30
Posiadam stopień znaczny niepełnosprawności 04-0/ ślepota jednego oka, widzenie tunelowe w drugim/, 10-N jestem po udarze / osłabienie mięśni z prawej strony ręka, noga/
05-R / jestem po paraliżu od pasa w dół/ , kilka lat temu byłam na wózku, obecnie chodzę ale funkcjonuję z ciągłym bólem. Jestem więc osobą bardzo słabowidzącą, chodzę ale często muszę odpoczywać i odciążać nogi, ponadto mam bardzo słabe mięśnie po udarze. Nie korzystam z wózka ani kul. Chciałam wystąpić o likwidację następujących dla mnie barier:
- wymiana okien,okna są stare, ciężko się otwierają, nieraz nie mogę sobie z tym poradzić. Ponadto otwierane są do środka, co przy moim ograniczonym polu widzenia powoduje, że często na nie wpadam/ najlepsze byłyby uchylne/
- wymiana drzwi wejściowych, są ciężkie i mam problemy z domykaniem ich.
- malowanie ścian / przy mojej dużej utracie wzroku, konieczne jest wprowadzenie barw, które ułatwią mi funkcjonowanie i nie będę wpadać na ściany/
Rozmawiałam wstępnie w moim PCPR jakby to wyglądało w moim przypadku. Pani powiedziała,że skoro nie jestem na wózku, ani nie używam obecnie kul, to nie za bardzo widzi pozytywne zaopiniowanie takiego wniosku.
Proszę o informację, co mówią przepisy w takiej sytuacji. Przy moim stanie zdrowia, te tematy, które wymieniłam są naprawdę barierami. Mam bardzo poważne ograniczenia, ale nie widać ich "gołym okiem". Jest dla mnie upokarzające, że muszę urzędnikom mówić o moich poważnych ograniczeniach i udowadniać moją chorobę.Proszę o wskazówki w tym ważnym dla mnie temacie. Nadmieniam, że nigdy o nic się nie starałam w takich tematach.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-11-04 12:21
Przez bariery architektoniczne należy rozumieć wszelkie utrudnienia występujące w budynku i jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.
Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych wynosi do 80 % wartości realizowanego zadania, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli wnioskodawca złoży powtórny wniosek o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, taki wniosek nie może dotyczyć urządzeń, robót i czynności, których zakup, montaż lub wykonanie były poprzednio objęte dofinansowaniem. O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, na podstawie § 6 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, mogą ubiegać się osoby fizyczne (w tym małoletnie), które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują.
Zgodnie z ww przepisami władze powiatu mogą ustalić katalog barier na , których likwidację przyznawane jest dofinasowanie.
Proponujemy złożenie wniosku w formie pisemnej wraz z dokumentami poświadczającymi zasadność wykonania ww prac.
Nadrzędny - Autor adania Dodany 2013-11-07 00:49
Dziękuję za informacje. Co należy rozumieć przez "dokumenty poświadczające zasadność w/w prac"? Rozumiem, że powinnam złożyć wniosek, kopię orzeczenia, ale nie wiem,co może być poświadczeniem zasadności? Czy powinnam dołączyć pismo, w którym wyjaśnię dlaczego przy moich problemach zdrowotnych, wymienione przeze mnie tematy są dla mnie barierami?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-11-08 14:21
Proponuję porozumieć się z PCPR. Poza wymaganymi do uzyskania dofinansowania dokumentami na pewno warto mieć zaświadczenie lekarskie potwierdzające trudności i dysfunkcję ww zakresie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / likwidacja barier architektonicznych (2735 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill