www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Psychoterapia a ulga rehabilitacyjna (2131 - wyświetleń)
- Autor darkdream Dodany 2013-12-04 18:15
Witam,

Mam pytanie odnośnie ulgi rehabilitacyjnej. Otrzymałam średni stopień niepełnosprawności z powodu problemów psychicznych (02-P). Czy psychoterapia (na rachunku napisane "sesja terapii indywidualnej") jest formą rehabilitacji, którą można odliczyć od podatku? Nikt, nawet US nie jest w stanie mi odpowiedzieć gdyż od dyrektora izby skarbowej otrzymałam pismo w którym poproszono mnie o uzupełnienie pisma i zapytano o:

a) czy a jesli tak, to jakie formy wsparcia leczenia niepełnosprawności zostaly wskazane w orzeczeniu o niep.
b) czy sesje zostaly zlecone przez lekarza specjaliste
c) czy sesja psychoterapii jest zabiegiem rehabilitacyjnym.

ad.a) w orzeczeniu mam napisane, iż wymagam korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.
ad. b) Od kiedy lekarz zleca na piśmie psychoterapię? Wiadomo, że nie ma czegoś takiego, ponieważ do terapeuty czy psychologa - prywatnie nie jest potrzebne skierowanie. Druga sprawa to owszem mój lekarz MÓWIŁ o tym, że MUSZĘ iść na psychoterapię indywidualną ale nie dał mi tego na piśmie.
ad c) Po to właśnie pisałam do US aby to on zajął stanowisko czy psychoterapia jest "zabiegiem rehabilitacyjnym". Niestety otrzymałam tylko odpowiedź, że organ ten, posiada uprawnienia tylko do interpretacji przepisów prawa podatkowego a ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji "sesje terapii indywidualnej" i to na mnie ciąży obowiązek jakkkolwiek dowiedzieć się czy psychoterapia to zabieg rehabilitacyjny. 

I tutaj jest pytanie - czy psychoterapia to zabieg rehabilitacyjny? Osobiście uważam, że tak - bo dzięki niej dochodzę do zdrowia.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2013-12-04 19:50
Obawiam się, że zostanie tu zastosowana zasada obowiązująca także innych obywateli niepełnosprawnych - zostaną uznane usługi zlecone przez specjalistę na piśmie.
Bez ujmy dla Twoich potrzeb, ale byłoby niesprawiedliwe, gdybym ja musiała swoje odpisy dokumentować skierowaniami od specjalistów a Ty nie.
A co stało na przeszkodzie, aby poprosić lekarza o wypisanie odpowiedniej terapii - wniosek na przyszłość.
Jak to od kiedy? Chyba można psychoterapię jednak zlecić - czy pójdziesz prywatnie czy nie to już Twoja sprawa.

Rozumiem, że Tobie chodzi o logikę, ale w przepisach tego typu nie jest ona dominująca.

Ktoś mógłby np. uznać, że skoro pomaga mu yoga - może sobie odpisać koszty udziału w takich zajęciach. Pewnie tak, gdyby lekarz ją wskazał jako metodę rehabilitacji - ale musu korzystania nie ma.

Na Twoje zasadnicze pytanie odpowiedzi szukałabym jednak w bardziej miarodajnym źródle - opinia wojewódzkiego konsultanta-psychiatry na przykład albo biegłego w tym zakresie. Inaczej US będzie stosował interpretację sobie przyjazną.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-12-09 12:30
Proszę o podanie nr telefonu lub zadzwonienie do CI 22 831 85 82
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Psychoterapia a ulga rehabilitacyjna (2131 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill