www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Słaby wzrok w jednym oku - czy coś się należy? (3048 - wyświetleń)
- Autor raszbu Dodany 2013-12-16 22:51
Witam,

Mam 23 lata i przepracowane 8 miesięcy na umowę o pracę.

W prawym oku stwierdzono u mnie astygmatyzm i ostre niedowidzenie. Nie pamiętam ile mam dioptrii, ale podczas badania wzroku widziałem tylko największą cyfrę na tablicy z odległości około 3 metrów. Z kolei w lewym oku posiadam nadwzroczność. Z powodu wady wzroku w wojsku dostałem kategorię "D".

Moje pytanie brzmi: Czy należy mi się z tego tytułu jakieś świadczenie od ZUS'u?
Nadrzędny Autor Romek. Dodany 2013-12-17 13:43
Nie należy Ci się żadne świadczenie z ZUS-u.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-12-17 15:32
ZUS orzeka o niezdolności do pracy.
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

•został uznany za niezdolnego do pracy,
•ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
•niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:
3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat.
Jak sądzę  wada wzroku nie będzie podstawą do uznania Pana za osobę niezdolną do pracy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Słaby wzrok w jednym oku - czy coś się należy? (3048 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill