www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dodatkowy urlop (24187 - wyświetleń)
- Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 10:22 Zmieniony 2013-12-30 10:32
Zgodnie z ustawą osobie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje dodatkowe 10 dni urlopu.

" Art. 19.
1. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. "

Osoba która "stara się" o dodatkowe dni urlopu ma II grupę inwalidzką przyznaną na stałe od kilkunastu lat. Obecnie złożyła u pracodawcy decyzję o tej grupie. U danego pracodawcy pracuje już 5 lat.
Pracodawca twierdzi, że nabędzie ona prawo do dodatkowych 10 dni po przepracowaniu u niego 1 roku od złożenia tego dokumentu. Natomiast jak widać z cytowanego fragmentu prawo nabywa się po przepracowanym roku od zaliczenia do jednej z grup/stopni( dla przypomnienia osoba ta pracuje już kilka lat ale dopiero teraz złożyła decyzję o grupie u pracodawcy)

Czy pracodawca ma rację ?
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2013-12-30 10:30
ma racje
Nadrzędny - Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 10:33
Proszę przeczytać mój pierwszy post bo w czasie jak udzielała Pani odpowiedzi edytowałem go o sprawy chyba istotne w tym temacie.
Nadrzędny - Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 11:11
Z powyższego artykułu wnioskuję, że prawo do tego urlopu osoba nabyła już kilka lat temu ( choć nie zgłaszała pracodawcy swojej niepełnosprawności) po roku jak została przyjęta do pracy. I urlop ten przysługiwał jej  już na następny dzień gdy złożyła orzeczenie w zakładzie pracy.
Dodatkowo może w roku 2014 ubiegać się o zaległy urlop dodatkowy za 2013 rok.

Dobrze to zrozumiałem ?
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2013-12-30 11:14
dobrze
Nadrzędny Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 11:26
Dziękuję za udzielone już odpowiedzi.

Ale mam jeszcze jedną sprawę.
W ustawie jest zapis

"Art. 15.
1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2.(6) Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowa-nego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełno-sprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy.

(6)Utraci moc z dniem 10.07.2014 r., na podstawie wyroku TK z dn. 13.06.2013 r., sygn. akt K 17/11 (Dz. U. poz. 791), w zakresie, w jakim uzależnia zastosowanie skróconego czasu pracy do osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od uzyskania zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. "

Czy według powyższego od dnia 10.07.2014 będzie przysługiwać BEZWARUNKOWO 7 godzinny dzień pracy każdej osobie niepełnosprawnej z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, bez konieczności wizyty u lekarza celem wydania decyzji o celowości zastosowania skróconego dnia pracy ?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-12-30 12:28
Dobrze zrozumiałeś - ta osoba ma prawo do tego urlopu.
Ale opisany przypadek doskonale odpowiada na wszelkie pytania internautów w rodzaju: "Czy mogę nie mówić pracodawcy, że mam orzeczenie?". Możesz, ale skoro później raptem sobie "przypominasz", że fajnie będzie korzystać z przywilejów związanych z tymże, stawiasz w głupiej sytuacji pracodawcę. Tak, tak - prawo jest niezbywalne, więc trzeba się po prostu możliwie uprzejmie dogadać, ale...

Jak byś się czuł w roli szefa, któremu pracownik zacznie raptem znikać na dodatkowe urlopy, bo "mu się należą"...? On jednak też ma jakieś plany a robotę ktoś wykonać musi. Koledzy też mogą nie być za bardzo wdzięczni... Lecz prawo jest prawo - fakt.
Nadrzędny Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 12:33
Też jestem zdania, że rozmowa to podstawa i w każdym temacie można się dogadać.

Pytania zadawane tutaj nie są po to aby coś udowodnić i wymóc na pracodawcy ale po to aby móc iść spokojnie podyskutować o prawach i przywilejach mając wiedzę zdobytą tutaj.
Do każdej rozmowy trzeba być przygotowanym merytorycznie wówczas taka rozmowa ma sens.
Nadrzędny Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 13:13
Tak jeszcze w temacie.
Jak pisałem powyżej rozmowa to podstawa.
Ale zauważ, że zgłaszając pracodawcy niepełnosprawność czerpie on z tego tytułu też korzyści więc nie do końca żądanie urlopu który się należy od pracodawcy jest "stawianiem go w trudnej sytuacji"
Przyjmując on orzeczenie wie o przywilejach i obowiązkach jakie przyjmuje...

Ale żebym nie był źle zrozumiany, powtórzę jeszcze raz w każdej sprawie podstawą do sukcesu - obustronnego - jest rozmowa. Jeżeli jej nie ma to póżniej są niedomówienia itd...
Nadrzędny - Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 12:13
Przepraszam, że skaczę tak z tematu na temat ale przypomniała mi się jeszcze sprawa odnośnie dodatkowego urlopu.

Kadry twierdzą, że te dodatkowe dni to nie są dodatkowe dni do urlopu wypoczynkowego, które można wykorzystywać na tych samych zasadach co pozostałe 26 dni. Uważają te 10 dni jako urlop rehabilitacyjny ( wogóle nie wiem czy takie pojęcie funkcjonuje) który można wykorzystać tylko jednorazowo w całości. Nie wspominam już o tym, że stoją na stanowisku iż te dodatkowe dni urlopu nie mogą przejść na następny rok jako urlop zaległy.

Według mnie jest to błędne rozumienie przepisów. Ale proszę o potwierdzenie jak to wygląda faktycznie, czy z puli 10 dni można wybierać urlop w dowolnej ilośći dni i czy jest to faktycznie urlop rehabilitacyjny czy zwykły wypoczynkowy ( wiem, że inne osoby niepełnosprawne w zakładzie jak idą na ten urlop to w listę mają wpisywane nie urlop wypoczynkowy, tylko rehabilitacyjny)?

Jeżeli jest taka możliwość prosiłbym też o podanie artykułu ustawy na który można się powołać w rozmowie z kadrami aby wyprostować ich rozumowanie.
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2013-12-30 12:25
te 10dni trzeba wykorzystac w jednym ciagu
Nadrzędny - Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 12:35
Ale mogę prosić o wykładnię, gdzie jest określone jednorazowe wybranie całego urlopu dodatkowego ?
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2013-12-30 12:36
To wszystko jest bardzo jasno wyłożone w dostępnych przepisach - skorzystaj z googli. Tam też są wykładnie - wysil się trochę...
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-12-30 12:38
A gdzie to jest napisane, że 10 dni ma być w jednym ciągu...? Nie wydaje mi się - urlop to urlop i pracownik może nim dysponować, w porozumieniu z pracodawcą i zachowując stosowne regulacje, jednak według własnej woli. A co do tego dodatkowego nie ma chyba takich wytycznych.
Obawiam się też, że możecie mylić dwa pojęcia:
- dodatkowy urlop wypoczynkowy
- dodaktowe do 21 dni na turnus rehabilitacyjny.

Poczytajcie - to są dwa odrębne tematy, ale czasami się łączą.
Nadrzędny - Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 12:40
No właśnie, mi chodzi o doatkowy ulop wypoczynkowy i nigdzie nie znalazłem wzmianki, że należy go wykorzystać w całości jednorazowo.
A naprawdę przeczytałem już mnóstwo artykułów oraz ustawę o rehabilitacji ...
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-12-30 12:42
Skoro czegoś nie ma opisanego - widocznie nie istnieje w sensie wymogu prawnego.
Nadrzędny Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 12:43
O i to jest dość ciekawa odpowiedź.
W takim razie w rozmowie z kadrami, poproszę o wskazanie przepisu według którego twierdzą, że urlop należy wykorzystać w całości...

Bo o tym, że przechodzi on na następny rok jako zaległy to już wyżej zostało wyjaśnione...
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2013-12-30 13:05
gdzies to wyczytalam ale byc moze jest to moj blad
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-12-30 13:08
Taaaa....
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2013-12-30 13:25
taaa
Nadrzędny - Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 13:09 Zmieniony 2013-12-30 13:15
Każdy popełnia błędy, ja też mogę być w błędzie dlatego aby wszystko było jasne prosiłem o wykładnię - bo z tym nie ma już co polemizować

Tylko ciekawi mnie fakt, że już druga osoba wspomniała o tym, że urlop należy wykorzystać w całości... wiec albo gdzieś jest jakaś wzmianka albo po prostu mylnie interpretowane są przepisy ( nie są jednoznaczne w tym temacie ) ...
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2013-12-30 13:24 Zmieniony 2013-12-30 13:29
przeglądnij
http://www.niepelnosprawni.gov.pl/zatrudnienie-osob-niepelnospraw-/dodatkowy-urlop-wypoczynkowy/

pozdrawiam


5. Dodatkowy urlop wypoczynkowy przechodzi na rok następny. Urlopu dodatkowego niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów na dany rok należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego.
Nadrzędny - Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 13:31
Widziałem to i tutaj jest tylko opisane kiedy nabywa się prawo do urlopu, że przechodzi on na następny rok jako zaległy ale nigdzie nie widzę wzmianki o konieczności wybieraniu urlopu w całości...
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2013-12-30 13:38
w moim zakładzie pracy / zakład pracy chronionej / urlop dodatkowy 10 dni / tak zwany rehabilitacyjny można brać nawet po jednym dniu w razie potrzeby nikt nigdy z kierownictwa czy kadr nie robił problemów z tego wynika że można skoro z przepisów wynika że nie wykorzystany do końca przechodzi na następny rok
pozdrawiam
Nadrzędny - Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 13:40
Czyli tak jak wyżej pisałem, pozostaje tylko zapytać w kadrach skąd oni wzięli twierdzenie, że urlop wykorzystać należy w całości jednorazowo bo w żadnych z przepisów nigdzie nie  można znaleźc takiego stwierdzenia

Pozostaje jeszcze też opcja, że kiedyś może był taki zapis w prawie ale został on usunięty a kadry tego "nie zauważyły" ...
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2013-12-30 13:44
tak rzeczywiście było a czy nie zauważyły bo może nie chcą zauważyć i naginają przepisy pod swoje potrzeby
pozdrowionko i szczęśliwego Nowego Roku
Nadrzędny - Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 13:49
A możesz mnie nakierować gdzie dawniej taki zapis się znajdował ?

Również życzę wszelkiej pomyślności w Nowym Roku
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2013-12-30 14:06
no nie bardzo opieram się tylko na mojej praktyce zawodowej w latach 90-tych i na początku lat 2000 co prawda była u nas inna kadrowa niż obecna i ona rygorystycznie przestrzegała opcji urlopu rehabilitacyjnego 10 dni które należało  wykorzystać jednorazowo w całości np turnus rehabilitacyjny itp ,ale obecnie to już nie ma znaczenia tak jak pisałem wcześniej
Nadrzędny Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 14:28
Ale skąd się bierze określenie, że jest to urlop rehabilitacyjny?

Według wszelkich źródeł jakie przeczytałem, to dodatkowe 10 dni obecnie są wliczane do puli urlopu wypoczynkowego i mają być rozliczane/wykorzystywane na tych samych zasadach co urlop wypoczynkowy. Nigdzie nie ma mowy o tym, że jest to urlop rehabilitacyjny.
Jedynie jest wzmianka w ustawie, że osoba niepełnosprawna ma prawo do zwolnienia z pracy w wymiarze 21 dni/ na rok na turnus rehabilitacyjny przy czym w łączny wtedy w czas 21 dni wlicza się też ten urlop dodatkowy. Czyli jadąc na turnus na 21 dni nie przysługuje mi już 10 dni dodatkowego urlopu bo wykorzystuję je w tych 21 dniach.
No ale jeżeli nie jeżdżę na turnus to wówczas taki urlop nie może być traktowany jako rehabilitacyjny tylko jako zwykły wypoczynkowy...

Przynajmniej ja to tak rozumiem...
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2013-12-30 14:29
Ale poza wszystkim innym właśnie uparcie zwracam uwagę na różnicę: pomiędzy dodatkowymi 10 dniami urlopu WYPOCZYNKOWEGO a dodatkowym URLOPEM REHABILITACYJNYM. Te sprawy się wiążą w kwestii wymiaru (jeżeli wykorzystuje się obydwa w jednym okresie rozliczeniowym), ale TO NIE TO SAMO.

Do autora: słusznie domniemasz i tego się trzymaj - jeżeli Twoje kadry cokolwiek twierdzą a budzi to Twoje wątpliwości, zawsze grzecznie pytaj o podstawę prawną. Nie mogą Ci odmówić informacji - na czymś przecież swoje twierdzenia opierają:) A skoro tak, nie jest to tajemnicą:)
Nadrzędny - Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 15:06
Pozwolę sobie zadać pytanie w jeszcze jednej kwestii - nie chcę zakładać już nowego tematu.

Jeżeli osoba niepełnosprawna posiada od lekarza zaświadczenie o skróceniu czasu pracy do 7 godzin, to wówczas w umowie o pracę powinna mieć zapis, że ma pracować 35 godz. tygodniowo ( 7 dziennie) czy standardowo może być zapiś 40 godz.(8 godz. ) ?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-12-30 15:32
Sympatyczny jesteś. I niby "kto pyta nie błądzi", ale rozbrajasz...

Ponieważ UMOWA to dokument z założenia: stwierdzający prawdę oraz ustalający co, gdzie, kiedy, ile kto ma robić (w tym przypadku), TO JAK MOŻNA PODPISAĆ, ŻE PRACUJE SIĘ 40 GODZIN SKORO PRACUJE SIĘ 35 GODZIN...?
A jeżeli już tak będzie stanowiła umowa to oznacza, że godzisz się na pracę po 8 godzin dziennie - czyli widziały gały, co brały. A jeżeli nie rozumiały to już inna sprawa:)

Jedyne pytanie zasadne w tym odniesieniu to ewentualnie: czy ma być napisane: "pełny etat" czy "7/8" etatu? Otóż - pełny, ponieważ dla osoby z takim wskazaniem te 35 godzin to właśnie jej pełny etat.
Nadrzędny - Autor pracownik umysłowy Dodany 2013-12-30 15:51
No i tutaj znowu wypada napisać , bo kadry powiedziały... :-)

A tak na poważnie, w kadrach usłyszałem taką opinię, że w umowie zapisuje się czas pracy jaki przysługuje osobie pełnosprawnej a więc 40 godzin a wewnętrznie załatwia się, że pracuje się 35 godzin. Gdyby nie budziło to moich wątpliwości to nie pytałbym się

No ale załóżmy taką sytuację ( tak jak pisałem dużo powyżej w lipcu 2014 roku mają się zmienić przepisy i według mnie wówczas os. niepełnosprawna bezwarunkowo będzie miała pracować po 7 godzin):

Osoba niepełnosprawna z dniem  1 grudnia 2013 podpisuje umowę o prace na pełny etat z czasami pracy 8 dziennie ( 40 tygodniowo ), zgłasza pracodawcy swoją niepełnosprawność. Pracodawca wysyła standardowo na badania, na których pracownik nie uzyskuje od lekarza zaświadczenia o zastosowaniu skróconego czasu pracy. Więc pracuje tak jak jest zapisane w umowie i ustawie.
No ale z dniem 10 lipca 2014 zmieniają się przepisy i wówczas osobie takiej zgodnie z wytycznymi w ustawie przysługuje już bezwarunkowo 7 godzinny dzień pracy.
Co w takiej sytuacji, prosić pracodawcę o zmianę umowy (czasów pracy ) czy z automatu musi to sam zrobić pracodawca ?
Nadrzędny Autor m166 Dodany 2013-12-30 16:56
Cyt.  ale załóżmy taką sytuację ( tak jak pisałem dużo powyżej w lipcu 2014 roku mają się zmienić przepisy i według mnie wówczas os. niepełnosprawna bezwarunkowo będzie miała pracować po 7 godzin):Co w takiej sytuacji, prosić pracodawcę o zmianę umowy (czasów pracy ) czy z automatu musi to sam zrobić pracodawca ?
ZMIANA PRZEPISÓW !!!
będzie to musiał zrobić z automatu jeżeli delikwent ma przyznany umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, jeśli będziesz chciał jednak pracować 8 godzin to wniosek do pracodawcy o skierowanie do lekarza medycyny pracy i jeśli lekarz zezwoli po przeprowadzeniu badań i przeanalizowaniu ewentualnej dokumentacji medycznej oraz charakteru i rodzaju wykonywanej pracy
pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dodatkowy urlop (24187 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill