www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dodatkowy urlop wypoczynkowy - niewykorzystany (1575 - wyświetleń)
- Autor kati508 Dodany 2014-01-03 01:13
Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego (10 dni) nabyłam 22.12.2013 (orzeczenie o umiarkowanym stopniu z dn. 21.12.2012).
Planowałam wziąć część tego urlopu od 23.12. do końca roku (5 dni: 23, 24, 27, 30, 31 grudnia; reszta to dni wolne od pracy i świąteczne)
Niestety w tym okresie trafiłam do szpitala i L4, więc urlopu nie wykorzystałam.
Z tego co się orientuję, to dodatkowy urlop wypoczynkowy przechodzi na następny rok kalendarzowy i należy go wykorzystać do końca III kwartału.
W okresie, w którym nabyłam prawo do urlopu nie mieściło się pełnych 10 dni roboczych, tylko 5 ze względu na soboty, niedziele i święta BN.
1) Czy faktycznie mogę go wykorzystać w 2014 r.?
2) Jeśli tak to w jakim wymiarze? (w tym okresie nie mieściło się 10 dni roboczych - czy ma to jakieś znaczenie?)
3) Gdybym nie była na L4 i zgodnie z planem wybrałabym te 5 dni, to pozostałe 5 dni by mi przepadło, czy byłoby do wykorzystania w 2014 r.? (na zasadzie, że uprawnienie nabyłam, a liczba dni nie ma nic do rzeczy)
Nie wiem, czy ma to znaczenie, ale "zwykłego" urlopu wypoczynkowego już od października nie miałam.
4) Czy obowiązuje jakaś kolejność przy wybieraniu urlopu, czy po prostu na karcie urlopowej zaznaczam jaki to urlop (zwykły czy dodatkowy).
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-01-03 13:31
Zgodnie z przepisami pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli uzyska do niego prawo dopiero w grudniu danego roku. Wynika to z brzmienia art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji (...): „Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.”
Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, o ile pozostaje w zatrudnieniu.
Zatem w grudniu 2013 nabyła Pani prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze a od stycznia do nowego urlopu.Urlop dodatkowy niewykorzystany w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów na dany rok należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dodatkowy urlop wypoczynkowy - niewykorzystany (1575 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill