www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Stwardnienie Rozsiane a URK.. obecne łącznie? (4624 - wyświetleń)
- Autor kate92 Dodany 2014-04-01 13:23
Kochani, mam do Was pytanie.. :-)

Znam osobę, która cierpi na MS, ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, i zastanawiam się jak wiele wspólnego ma stwardnienie rozsiane (jako choroba której towarzyszą problemy ruchowe) z uszkodzeniem rdzenia kręgowego... Czy jedno może być przyczyną drugiego, czy często występują wspólnie? A może diagnoza jednego wyklucza obecność drugiego?

Z tego co podczytuję to SM łączy się z predylekcją do odcinka szyjnego rdzenia kręgowego, ale dopiero zaczęłam się interesować rehabilitacją i moja wiedza jest jeszcze znikoma na te tematy - powoli wgłębiam się w temat... Ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi ta kwestię? :-)
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2014-04-01 13:26
to jest pytanie do lekarza a tutaj sa udzielane porady bardziej w kwestaich prawnych
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2014-04-01 13:59
SM dba o rozwój:siebie i nosiciela ;-). Ale co chory to inne objawy . Znam chorych (smowiczów)którzy nie wyróżniają się niczym w tłumie przechodniów i może nie tak szybcy jak pani Irena dają sobie z ruchem radę . Mój brak ruchu wynika nie z bólu, lenistwa, ale braku sił . Zostaje tylko motywacja i zdrowa psychika i ludzie, którzy to rozumieją . Pozdrawiam z nienajgorszym odcinkiem szyjnym ;-) .
Nadrzędny - Autor kate92 Dodany 2014-04-01 20:16
eh, to akurat wiem jaki postępujący charakter (niestety) ma Stwardnienie rozsiane... Nie udalo mi sie jednak zrozumiec czy jest mozliwa diagnoza MS oraz URK zarazem :-(
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2014-04-01 21:44 Zmieniony 2014-04-01 21:52
W moim przypadku wyniki badań płynu rdzeniowego nie były takie złe bi nie wskazywały, że mogę mieć SM . Piszę w moim przypadku, bo pewnie są takie osoby- z tą chorobą- których wyniki z tego badania jednoznacznie wskazywały, że  to SM .W moim przypadku, takie wyniki dał rezonans .Pozdrawiam :-).
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2014-04-01 22:40
Bo z tym jest różnie. Moja ciocia latami byłą leczona na SM (badania obrazowe mózgu jak i płynu wykazały SM), a po latach ktoś wpadł by przebadać ją pod kątem boleriozy, okazało się że mylnie rozpoznano jej SM, bolerioza przeleczona, jest prawie zdrowa, wstała z wózka, wróciła do pracy itd. Czasami warto sprawdzić, tak dla świętego spokoju :-)
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2014-04-01 23:04
Ja jeszcze nie chcę mieć św.spokoju;)) Kundziu . Mimo że moje SM daje mi się już mocno we znaki staram się nie poddawać . To znaczy nie mam wyboru, bo żona mi go nie daje i na moje: Żabciu, ale ja naprawdę podle się czuje więc zostanę w domu . Żona mówi nie marudź, dupa na wózek i idziemy na spacer ;-) . I gdzie tu równouprawnienie? ;-)
Nadrzędny Autor 62norbi03 Dodany 2014-04-04 11:34 Zmieniony 2014-04-04 11:43
Moje SM łączy się z moją przebytą chorobą rdzeniowego zapalenia opon mózgowych, ponieważ od dziecka jestem z powodu tej choroby niepełnosprawny, lecz moja niepełnosprawność zbiegiem lat zmniejszała się do czasu, bo po 40-ście w najaktywniejszym okresie mojego życia, pod  koniec kariery muzycznej znowu mi się zaczęła pogarszać sprawność ruchowa, mowa, słuch i wzrok, światłowstręt. Byłem badany pod kątem obrazowania mózgu  i płynu, jak i pod kątem boleriozy... Werdykt ostateczny był, jednak to SM...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Stwardnienie Rozsiane a URK.. obecne łącznie? (4624 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill