www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Interpretacja Prawa Budowlanego (3475 - wyświetleń)
- Autor olik_wroc Dodany 2007-06-01 13:16
Witam, jestem matką trzy letniego niepełnosprawnego dziecka. Dla wygody postanowiliśmy zmienić mieszkanie z trzeciego pietra na parter. Jest to nowo budowany blok. Okazało się jednak że spółdzielnia nie dopilnowała projektu i nie jest on przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Mamy wygodne mieszkanie na parterze do, którego prowadzi ok. 8 schodów. W trakcie rozmów z przedstawicielem SM usłyszałam zapewnienie że cyt. "jakoś to załatwimy". Ponieważ budynek chyba jeszcze nie został odebrany przez Nadzór Budowlany myślałam poinformować ich o tym, z prośbą o zwrócenie na to uwagi ale nie chce wchodzić w konflikt ze spółdzielnią. Czy po odbiorze budynku będę mogła wymagać od SM wykonania podjazdu pod drzwi mojego mieszkania? Czy przepisy zawarte w Prawie Budowlanym mówią tylko na temat nowopowstających budynków na etapie projektowania i wykonania? Czy przepisy te należy rozumieć że dostępność ma być zapewniona do budynku (klatka schodowa) czy do poziomu mieszkań (parter) - różnica 8 schodów?  Czy jeśli budynek już istnieje zarządca ma obowiązek dostosować go do potrzeb osób niepełnosprawnych?
Usiłowałam dowiedzieć się czegokolwiek w Nadzorze Budowlanym ale usłyszałam, że na pytania odpowiadają  wyłącznie na piśmie, a jak już wspominałam nie chce zadzierać ze SM która potem będzie mi robiła problemy na każdym kroku.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-06-01 14:55
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy parwo budowlane oraz rozporzadzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wzystkie budynki powstające po 1995r muszą być dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Właściwy organ przeprowadza, na wezwanie inwestora, obowiązkową kontrolę budowy w celu stwierdzenia prowadzenia jej zgodnie z ustaleniami i warunkami określonymi w pozwoleniu na budowę. Kontrola obejmuje  m.in.sprawdzenie: zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich - w stosunku do obiektu użyteczności publicznej i budynku mieszkalnego wielorodzinnego.
Informacje na temat trybu składania skarg do Nadzoru Budowlanego znaleźć można w naszej publikacji " Dostosowanie budynków uzyteczności publicznej- teoria i narzędzia'
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/17917
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2007-06-01 22:01
Wybacz, Olik, nie pojmuję.
1/ spółdzielnia ma obowiązek dostosować budynek przed oddaniem do użytku - bezwzględny. Nadzór nie ma prawa go odebrać w innym wypadku. Jeśli teraz zgodzisz się to zostawić, jak jest, zapomnij o udogodnieniach. Zaproponują Wam później drewnianą kładkę albo jakieś inne szatańskie, niepraktyczne rozwiązanie - znam z wielu doświadczeń!!! Niczego nie osiągniesz.
2/ co to znaczy, że "nie chcesz zadzierać ze SM"...? Będziesz jej członkiem, będziesz płaciła czynsz i masz prawo oczekiwać spełeniania przez Zarząd SM jego obowiązków!!! Jakie problemy mają Tobie robić w przyszłości? Dlaczego przepraszasz, że żyjesz???
3/ masz mieć zapewniony bezpośredni dostęp do mieszkania oraz części wspólnych chyba też - na pewno nie ma mowy o żadnych 8 schodkach do mieszkania.

Nikt oprócz Ciebie teraz Wam nie pomoże - ewidentnie SM idzie na łatwiznę. Prawdopodobnie jest w stanie dogadać się nawet z nadzorem - tak to się załatwia. Jeśli do tego dopuścisz - tylko do siebie będziesz mogła mieć pretensje. A uwierz mi, z biegiem lat będzie to dla Was coraz większy problem...

Nie daj się i nie oglądaj się na dobry humor SM!!! To nie o to chodzi!!!
Powodzenia.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Interpretacja Prawa Budowlanego (3475 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill