www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna, otwarcie własnej działalności (2276 - wyświetleń)
- Autor bejbuni Dodany 2014-11-07 13:37
Witam, mam 24 lata, znaczny stopien niepelnosprawnosci od 18 roku zycia pobieram rente socjalna.
Od jakiegos czasu, mysle nad zalozeniem wlasnej dzialalnosci (film-zdjecia).

Chcialbym sie was zapytac o kilka rzeczy.

Czy starajac sie o dofinansowanie, chcac zalozyc firme utrace rente?

Osoba niepelnosprawna ma jakies ulgi? chodzi o skladki.

Jak jest w ogole z dotacjami dla niepelnosprawnych?

chcialbym sie dowiedziec od osob ktore same braly taka dotacje, niz od przykrych pracownikow zus-u.

z gory bardzo dziekuje za odpowiedz

Pozdrawiam
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2014-11-07 19:38
Na szczegółowe odpowiedzi zaczekaj aż odpowie Ci osoba kompetentna w temacie.
Ja tylko zwrócę uwagę na jedną fundamentalną sprawę.
Czy jesteś pewien, że ta działalność będzie rentowna ?
Jeśli nie masz pewności to reszta Twoich pytań jest bezzasadna.
Powiem Ci, że bardzo ciężko teraz wejść na jakikolwiek rynek i się utrzymać
Prowadziłem własną działalność ponad 20 lat i wiem jak jest.
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2014-11-14 04:30
Renty raczej nie utracisz (z tego co ja się dowiadywałem), jeśli nie przekroczysz progu finansowego.

Co do ulg, jako niepełnosprawny nie, jako "nowo-zakładający" tak.
Jeśli to pierwsza firma możesz płacić tzw. preferencyjne składki.

Z dotacjami jest... średnio.
Tu właśnie wchodzi kwestia renty - jako osoba pobierająca rentę możesz starać się albo o dotację z UP dla os. niepełnosprawnych, albo o dof. z UE (nie wiem, jak to teraz wygląda, kiedyś było to POKL 6.2.
Otrzymać możesz max. piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia (chyba, że się coś zmieniło, ale nie sądzę).
Musisz być oczywiście zarejestrowana jako "Poszukująca pracy" (z racji pobierania renty, nie możesz być "bezrobotna").

Ja się nie odważyłem - za dużo papierkologii jak dla mnie, więc skończyłem na etapie "poszukiwań informacji".
Jest o tyle dobrze, że nabór trwa praktycznie cały czas (zależy jedynie od środków jakie mają) a nie jak w np.: POKL w danym (dość krótkim) okresie.
Nadrzędny - Autor bejbuni Dodany 2014-11-14 15:40
"Otrzymać możesz max. piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia (chyba, że się coś zmieniło, ale nie sądzę)." to nie az tak malo poniewaz przecietne wynagrodzenie  w II kwartale 2014r to 3739,97zl. w poniedzialek ide sie wszystkiego dowiedziec w UP
Nadrzędny Autor mini21 Dodany 2014-11-14 15:44
Nikt nie powiedział, że to mała kwota...
Dla mnie wręcz ZA DUŻA!
Piętno konieczności zwrotu, w razie "podwinięcia nogi" mnie po prostu przerasta (jestem pesymistą) no i firmę trzeba utrzymać przez 2 lata.

Mi osobiście bardziej odpowiadała opcja dla bezrobotnych, gdzie dostawało się coś ok. 20 tyś. zł, ale firmę trzeba utrzymać rok - takie fundusze w razie potknięcia jeszcze by dało radę zorganizować, ale już 60 tyś. .... ciężko.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna, otwarcie własnej działalności (2276 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill