www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Pytanie do Was (2761 - wyświetleń)
- Autor coulda Dodany 2014-12-06 21:58
(Mam nadzieję, że napisałam w dobrym dziale, jeśli nie, to przepraszam.)

Witam,
może najpierw się przedstawię, a później powiem dlaczego zarejestrowałam się na tym forum.
Mam 20 lat, i pewnie jak mała liczba osób odwiedzających to forum, nie jestem niepełnosprawna. Od półtora roku zajmuję się pisaniem opowiadań na blogspocie, co mi o dziwo wychodzi. Każde z moich opowiadań porusza inny problem, z którym zmagają się nastolatki. Mam wielu czytelników, dlatego nadal piszę. Ostatnio wpadłam na pomysł, żeby napisać coś o osobie niepełnosprawnej (tj. jeżdżącej na wózku inwalidzkim.) Wymyśliłam już fabułę, ale nie chciałabym pisać farmazonów i wymyślać niestworzonych historii, więc postanowiłam przygotować się do tego merytorycznie.
Jako w pełni sprawna osoba, nie jestem świadoma wielu rzeczy, z którymi zmagają się osoby niepełnosprawne. Oczywiście czytałam już dużo na ten temat i zawsze mogę zapytać się o wszystko mojej koleżanki jeżdżącej na wózku inwalidzkim (zaprzyjaźniłyśmy się pół roku temu, utrzymujemy kontakt tylko przez twittera), ale mam jeden niemały problem, który muszę rozwiązać zanim zacznę coś pisać.
Mam do Was pytanie, jeśli nie chcecie, nie odpowiadajcie, ale skrycie liczę na Waszą pomoc. (I wybaczcie mi moją niewiedzę)
Czy jest taka choroba, która powoduje, że osoba nie może chodzi, ale ma czucie w nogach i co ważne, ma sprawne (silne) ręce, więc może sama poruszać się na nieelektrycznym wózku inwalidzkim (chodzi mi o to, że np. osoba z zanikiem mięśni chyba nie jest w stanie kierować wózkiem)?
Próbowałam wygooglować odpowiedź na moje pytanie, ale nie jest to łatwe kompletnie nie znając się na temacie.
W innych nurtujących mnie kwestiach pomoże mi na pewno ta koleżanka, o której już wspomniałam, ale budując obraz mojej głównej bohaterki, chciałabym mieć jakieś dobre źródło informacji. Chciałabym szczerze i rzetelnie przedstawić ten problem, bez omijania ważnych faktów, jak to w większości publikacji się robi.
Przepraszam jeśli uraziłam Was moją bezpośredniością.
Jestem przekonana, że po przeczytaniu tego posta myślicie sobie "Co ty możesz wiedzieć...," "I tak nie uda ci się tego dobrze opisać," "Nie znasz się, niepotrzebnie zabierasz się za pisanie na ten temat," "Po co w ogóle chcesz to pisać?"
Tak, jestem pewna, że tak sobie myślicie, ale mimo wszystko opowiadanie powstanie i wiem, że postaram się napisać je najlepiej jak umiem, a jak ja się zabieram do pisania, to zawsze najpierw przygotowuję się merytorycznie. Nadal mam skrytą nadzieję, że mi pomożecie i nie olejecie tego tematu. Z góry bardzo dziękuję.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-12-06 22:37
Witaj!

>Czy jest taka choroba, która powoduje, że osoba nie może chodzi, ale ma czucie w nogach i co ważne, ma sprawne (silne) ręce, <


Sam jestem osobą chodzącą czyli w zasadzie po za zakresem Twoich oczekiwań. Ale po przeczytaniu Twojego postu zastanawiałem się jakie schorzenie mogłoby "odpowiadać "na powyższe pytanie. Jedyny "trop" spełniający warunek "czucia" w nogach i braku możliwości " normalnego" poruszania się to
znaczne zaburzenie ( uszkodzenie) pracy błędnika.
Miałem kiedyś krótkotrwały epizod zaburzenia ( na tle niedokrwiennym) tego organu i wiem, że z tym po prostu nie da się chodzić.Całkowity brak możliwości utrzymania równowagi. Może  mój post w czymś Ci pomoże ?
                                                                                                            Waldi.
                                                
Nadrzędny - Autor coulda Dodany 2014-12-07 09:24
Tak, pomógł, dziękuję :-) Ale czy to można opisać jako przewlekła choroba, a nie krótkotrwała? Później poczytam trochę o tym. :-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-12-07 11:52
Witaj!

>Ale czy to można opisać jako przewlekła choroba, a nie krótkotrwała? Później poczytam trochę o tym<


Nie jestem specjalistą od tych spraw ale uważam, że przy trwałym uszkodzeniu błędnika jest to schorzenie nieuleczalne/przewlekłe.
                                                                                                    Waldi.
Nadrzędny Autor coulda Dodany 2014-12-07 13:31
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie czytam o tym i zagłębiam się w temat. Niemniej jednak będę szukała nadal innych chorób. :-)
Nadrzędny - Autor Błażej Dodany 2014-12-07 11:29

>>>Czy jest taka choroba, która powoduje, że osoba nie może chodzi, ale ma czucie w nogach i co ważne, ma sprawne (silne) ręce, więc może sama poruszać się na nieelektrycznym wózku inwalidzkim (chodzi mi o to, że np. osoba z zanikiem mięśni chyba nie jest w stanie kierować wózkiem)<<<


Ja choruje na zanik mięśni i poruszam się wózkiem elektrycznym. Chodzić nie mogę chodzić, ale wszelkie czucie w nogach mam. Przyznaję, że jest z roku na rok coraz gorzej, ale jakoś od 7 lat daje sobie radę.
Nadrzędny Autor coulda Dodany 2014-12-07 11:39
Wiem jak to jest z zanikiem mięśni, ta koleżanka, z którą utrzymuję kontakt choruje na to samo i się jej pytałam o różne rzeczy. Mi bardziej chodzi o to, aby górna partia ciała była w pełni sprawna.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Pytanie do Was (2761 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill