www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Umiarkowany stopień niepełnosprawności - symbol 04 - O (3040 - wyświetleń)
- Autor Jolalala Dodany 2015-04-23 19:37
Witam, posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności z powodu chorób narządu wzroku (symbol 04-O). Niebawem mam zamiar wybrać się w podróż pociągiem. Na stronie przewoźnika znalazłam informację, że zniżka 37% przysługuje osobie niewidomej nie uznanej za niezdolną do samodzielnej egzystencji legitymującej się umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności z powodu chorób narządu wzroku. No i właśnie, czy ja kwalifikuje się do takiej zniżki? Nie jestem osobą niewidomą, a uznaną za słabowidzącą (zgodnie z wyrokiem sądu), mam legitymacje ON z PCPR z wpisanym stopniem i symbolem niepełnosprawności. 
Nadrzędny Autor m166 Dodany 2015-04-24 12:57
Nadrzędny Autor Remik Dodany 2015-05-08 22:51 Zmieniony 2015-05-08 22:54
Dlatego masz umiarkowany stopień, bo jeszcze całkiem dobrze widzisz.  Są nawet osoby ze znacznym stopniem, które całkiem dobrze widzą żeby funkcjonować.  Np. Jednooczni ze słabszym okiem widzacym. Albo ludzie z uszkodzeniem wielorakie np. Naraz krotkowzrocznosc, odwarstwienie siatkówki, uszkodzenie nerwu wzrokowego.  Osobiście znam gościa który ma znaczny na wzrok i w dzień widzi normalnie -  krotkowzrocznosc, ale w życiu nie powiedziałbym ze niepełnosprawny, a w nocy nie jest w stanie iść po ulicy.

Pisze to po to żebyś wiedział, że niektórzy niedowidzacy są traktowani i zapisano w prawie jako niewidomy.  Paradoksalnie taki ktoś kto widzi w dzień, a w nocy juz nie, lub widzi kamienie i przeszkody pod nogami, ale nie widzi kogoś po 2 stronie ulicy juz jest traktowany jako niewidomy.  Oczywiście jeżeli ma znaczny, niekiedy umiarkowany.

Co do zniżek sam sobie odpowiedziałeś.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Umiarkowany stopień niepełnosprawności - symbol 04 - O (3040 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill