www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta rodzinna po ukończeniu 25 lat??? (11329 - wyświetleń)
- Autor krystof_24 Dodany 2007-07-23 18:49
Witam!!!

Chciałem się poradzić porady prawnej!

Mianowicie chodzi o rentę rodzinna! 25 lat skończyłem 6.5.2007r i aktualnie byłem na 4 roku, po ukończeniu tych lat dostałem pismo z ZUS-u, że po upływie 25 lat renta rodzinna zostanie mi wstrzymana z wiadomych przyczyn mianowicie przepisy określają że renta przysługuje do 25lat z wyjątkiem jak się jest na ostatnim roku i się kończy 25 lat to renta zostaje automatycznie przedłużana do ukończenia ostatniego roku. Po otrzymaniu pisma z ZUS-u o wstrzymaniu renty wybrałem się do oddziału z zapytaniem czy jak w czerwcu dostarczę zaświadczenie z uczelni że zdałem wszystkie egz. w terminie to czy zostanie mi dalej wznowiona renta? Pani powiedziała że tak!!! Czerwiec przyszedł egzaminy
w pierwszym terminie zdane, zrobiłem ksero karty ocen, panie w dziekanacie podstemplowały że zgodna z oryginałem, napisały mi jeszcze że od września zaczynam 5 rok. Pojechałem do ZUS, pani wszystko przyjęła ale juz powiedziała że nie obiecuje że renta zostanie mi wznowiona!!! Kazała czekać na decyzje która przyjdzie w ciągu 30 dni!! Oczy postawiłem i czekałem!!! Przyszła decyzja odmowna, że nie przysługuje mi renta. W pouczeniu napisali że mogę się odwoływać do sądu wojewódzkiego!!!
Chcę się odwołać ale nie mam pojęcia co mam w tym odwołaniu umieścić, jak to fachowo napisać?

Chciałbym prosić o pomoc w tej sprawie!!!

Będę bardzo wdzięczny jeśli pomoże mi ktoś!!!

Z góry dziękuje!!!

Pozdrawiam!!!

Krzysztof Dańczak
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-07-24 08:48
Zgodnie z art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,  jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Musiałby Pan najpóźniej w dniu ukończenia 25 roku życia uzyskać wpis na ostatni rok studiów, przepis bowiem używa sformułowania " będąc na ostatnim roku studiów ", więc ocena uprawnień uzależniona jest od ustalenia czy w dniu osiągnięcia 25 roku życia był Pan studentem IV czy V czyli ostatniego roku studiów. Kwestia ukończenia jednego roku studiów i rozpoczęcia następnego jest określona regulaminem studiów danej uczelni. W związku z tym ustalenie daty, kiedy jest się na ostatnim roku studiów następuje na podstawie wpisu na ostatni rok dokonanego na podstawie regulaminu.
Aby renta rodzinna Panu nadal przysługiwała to musiałby Pan najpóżniej do dnia 6.05.2007r. tj. ukończenia 25 roku życia uzyskać wpis na ostatni rok studiów.
Nadrzędny - Autor krystof_24 Dodany 2007-07-24 16:17
Dziękuje bardzo za odpowiedz w mojej sprawie!!!

Tak sobie myślałem zęby sie odwołać na ustawę która obowiązuje do dzisiaj!!! PODOBNO!!!!

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 23 lutego 1989 r. (III UZP 3/89; OSP 1990/5/246), która zachowuje swą aktualność do dzisiaj orzekł, iż studentka, która na przedostatnim roku studiów zdała wszystkie wymagane egzaminy w czerwcu i która ukończyła 25 lat życia przed rozpoczęciem zajęć w nowym roku akademickim, zachowuje prawo do renty rodzinnej do zakończenia ostatniego roku studiów (art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin - Dz.U. Nr 40, poz. 267 ze zm.).

Czytając to zrozumiałem że może sie udać! Może źle myślę ? Chcę napisać odwołanie, nic mnie to nie kosztuje tylko że nie mam zielonego pojecja co tam napisać? Tak jakoś żeby to miało ręce i nogi. Chcę zacytować powyższy postanowienie sądu ale nie wiem czty to wystarczy???
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-07-24 19:52
W świetle zacytowanego orzeczenia Sądu Najwyższego, jak najbardziej studentce przysługiwała renta socjalna, bowiem jak czytamy w uzasadnieniu tej uchwały, owa studentka w dniu ukończenia 25 roku życia uzyskała już status studentki ostatniego roku.
Nadrzędny Autor krystof_24 Dodany 2007-07-24 21:02
Rozumiem już wszystko!

Dziękuje bardzo za pomoc!

pozdrawiam!!!
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta rodzinna po ukończeniu 25 lat??? (11329 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill