www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zasiłek pielęgnacyjny - automatycznie czy po wniosku ? (2349 - wyświetleń)
- Autor mirko Dodany 2007-07-26 08:48
Witam.

Chciałbym sę dowiedzieć, czy zasiłek pielęgnacyjny (mając pierwszą grupę) nalezy się automatycznie (z urzędu), czy też konieczne jest pisanie wniosku. Wiem, że nastąpiły zmiany i ZUS już nie wypłaca tego świadczenia, ale interesuje mnie stan prawny w latach  2001 do 2004.

Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-07-26 10:00
W świetle poprzedniego stanu prawnego zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 1.12.1994r.  o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych,  zasiłek pielęgnacyjny przysługiwał
  1)  dziecku w wieku do lat 16 w przypadku uznania dziecka za niepełnosprawne,
  2)  osobie w wieku powyżej lat 16, jeżeli jest niepełnosprawna w stopniu znacznym, jak również w przypadku gdy jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego na dziecko,
  3)  osobie, która ukończyła 75 lat życia.
Przyznanie zasiłku nie następuje z urzędu, należy złożyć wniosek. Miejsce złożenia wniosku jest zależne od tego czy Pani w tym czasie pobierała rentę z Zus-u czy też nie.
Jeśli Pani pobierała jakieś świadczenia w tym czasie z Zus-u z tytułu niezdolności do pracy a przykładowo nie pracowała pani u pracodawcy, zatrudniającego więcej niż 5 pracowników, to wniosek należało złożyć do właściwego oddziału Zus-u.
Nadrzędny Autor mirko Dodany 2007-07-26 10:21 Zmieniony 2007-07-26 10:26
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Chodzi o to, że mam 1 grupę (całkowicie niezdolny do pracy oraz samodzielnej egzystencji), ale ZUS przysyłając decyzję o podjęciu wypłaty renty rodzinnej podał tylko jej wysokość.
   Na druku tam gdzie jest pozycja
Do emerytury, renty przysługują:

- dodatek - zasiłek pielegnacyjny                    -
- zasiłek rodzinny, zasiłek pielegnacyjny            -
- dodatek dla sieroty zupełnej                         -
- dodatek kombatancki - za tajne nauczanie      -
- ryczałt energetyczny - dodatek kompesacyjny -

nic nie jest napisane - jest tylko "zakrzyżykowany" wyraz - emerytury. Nie wiem co o tym sądzić.
Dodam tylko, że rentę otrzymuję po decyzji Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, jest to renta rodzinna, wczesniej nie pobierałem renty z ZUSu.

Pozdrawiam.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zasiłek pielęgnacyjny - automatycznie czy po wniosku ? (2349 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill