www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Osoby z niepełnosprawnością ruchową (ankieta) (8344 - wyświetleń)
- Autor as12 Dodany 2016-03-24 22:51
Witam,
zwracam się z prośbą o wypełnienie ankiety- anonimowej. Jestem na 5 roku studiów UAM. Ze względu na to iż posiadam niepełnosprawność ruchową w moich badaniach chciałabym zająć się właśnie tym zagadnieniem. Badanie jest kierowane do osób pełnoletnich z niepełnosprawnością ruchową. Wypełnienie ankiety zajmuje ok 10 minut. Dziękuję :-)
Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1mXq5qhROwuYhtSMkGY2BVNAySrgEKeXjkQqMTZxf7zc/viewform
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2016-03-25 22:23
Sporadycznie się wyrażam negatywnie, ale tej ankiety nie da się wypełnić. Odnosi się to pracy i cyt: Wąchania kwiatków od spodu , lub On kopnął w kalendarz . Głupszych pytań nie spotkałam tu jeszcze.
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2016-03-26 11:24
To ma pewnie jakiś cel, ale głęboko ukryty:)
Nadrzędny Autor wioletta Dodany 2016-03-28 08:36
Dziwna dla mnie również ta ankieta.
Nadrzędny Autor as12 Dodany 2016-03-29 19:18 Zmieniony 2016-03-29 19:21
Zgadza się, ankieta jest nietypowo skonstruowana, jednak  powyżej zadań są podane polecenia- w zadaniu zamkniętym należy podać odpowiedź, która najlepiej pasuje do kontekstu.  Badanie  dotyczy kwestii językowych, dlatego ta ankieta jest skonstruowana w taki sposób i nie dziwi mnie to że wydaje się ona nieprzemyślana:)
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2016-03-29 19:33
Do as12
Nie wiem czy te pytania, a przytoczyłam je tylko dwa pasują do naszego życia i czy chciałaby by pan(i) odpowiadać na te pytania, a jest ich więcej. Tak się składa że ktoś umarł ale nie powiedziałabym że kopnął w kalendarz.
Ankieta jest wprost żałosna ... Kwestie językowe w stylu "brzydkim" bo na pewno nie osoby kulturalnej.
Nadrzędny - Autor as12 Dodany 2016-03-29 19:43 Zmieniony 2016-03-29 19:46
Rozumiem, dziękuję za opinię.:-) Kwestie języka są generalnie trudne do badania, gdyż język cały czas się zmienia, ewoluuje- wyrażenia użyte w badaniu są powszechne na co dzień. Potrafię zrozumieć iż badanie może być nietypowe, jednak ma ono swój cel. Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-03-30 13:50

>wyrażenia użyte w badaniu są powszechne na co dzień.<


Ciekawe w jakim środowisku, bo nie wyobrażam sobie powiedzenia do osoby w żałobie, że bliska jej osoba "wącha kwiatki...." .
Nadrzędny - Autor as12 Dodany 2016-03-30 15:35 Zmieniony 2016-03-30 15:43
Dlatego jest to pytanie, gdzie można dokonać wyboru- są 3 odpowiedzi do wyboru. Każdy odpowiada według jego uznania. Przykład przytoczony przez Panią nie jest jedyną możliwością.. Tak jak pisałam, w odpowiedziach są 3 proponowane przykłady, dlatego MOŻNA dokonać WYBORU.  Nie da się stworzyć idealnej ankiety dla wszystkich- tym bardziej z tematyki, którą ja badam, gdyż tak jak wspomniałam język się zmienia. Ludzie wypowiadają się w różny sposób, dlatego trzeba wziąć pod uwagę różne wyrażenia, nie tylko te "idealnie". Taki jest język...
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2016-03-30 15:57
Czytałam. Dwie z tych trzech odpowiedzi są delikatnie mówiąc nieciekawe. Wiem, że jest wybór, ale "słaby".

>język się zmienia<


Oczywiście, że się zmienia, ale w takim razie dlaczego jako  WYBÓR w ankiecie podaje Pani stare przykłady powiedzeń? Chyba nie w takim kierunku się zmienia. To już w niektórych środowiskach jest.
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2016-03-30 17:10
Język tworzymy po to by był zrozumiały, akceptowalny i nie obrażał nikogo.. w pewnych kręgach nie powinien ulegać modzie.. spłyceniu,  czy wręcz chamieniu..
Jeśli Pani jest studentką, to wymagam od Pani pewnej "klasy" (jeśli wie Pani co słowo to oznacza) > Nie zgadzam się na chamstwo.
Nadrzędny - Autor as12 Dodany 2016-03-30 18:09 Zmieniony 2016-03-30 18:16
To iż Pani nie używa tych wyrażeń,bądź w Pani środowisku nikt tak się nie wypowiada, nie oznacza że te wyrażenia nie występują w języku i są one "stare". Ankiety nie należy odbierać personalnie przede wszystkim,a mam wrażenie że tak są interpretowane te zdania... a nie taki jest cel tej ankiety.  Niemniej jednak  dziękuję za sugestie:)
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-03-30 19:30 Zmieniony 2016-03-30 19:33

> Ankiety nie należy odbierać personalnie przede wszystkim,a mam wrażenie że tak są interpretowane te zdania..


Respondenci odbierają ankietę tak, a nie inaczej i to też jest jakaś informacja. :-)

Zgaduję, że badanie jest z zakresu psychologii i języka. Tak się składa, że jestem po filologii, czyli zajmowałam się językiem. Więc chyba trochę łapię o co w tej ankiecie chodzi. Problem polega na tym, że slang nie wszyscy akceptują w równym stopniu. To tak jak ja czasem powiem na siebie "kaleka", a są ludzie, którzy będą oburzeni, że tak brzydko mówię. I mają prawo być oburzeni, bo nie łapią tego, jak ja sobie prywatnie mówię (jaki mam, jak to się mówi w żargonie idiolekt). Moi dobrzy znajomi się przyzwyczajają, a zupełnie obcych staram się tak nie prowokować.

Jeśli miałabym znajomego, któremu nie przeszkadza stwierdzenie "kopnąć w kalendarz" i np. sam o sobie by tak mówił (że niedługo kopnie w kalendarz itd.), to i ja mogę tak z nim mówić. Ale z innym znajomym, który mówi tylko o "odchodzeniu", "umieraniu" itd. tak nie pogadam, bo odbierze to jako nieuprzejmość (a przynajmniej nie powinnam, mogę przypadkiem chlapnąć).

Wystawiając ankietę publicznie, bez żadnego komentarza po co jest to badanie, w miejscu gdzie ludzie mogą mieć bardzo różną wrażliwość, narażasz się na to, że potencjalni respondenci powiedzą Ci co myślą o badaniu. I mogą odebrać je personalnie, nawet jeśli "nie należy" tego robić. Bo naukowiec patrzy na problemy z pewnego oddalenia (właśnie "nie personalnie"), a normalny, przeciętny człowiek może patrzeć BARDZO personalnie. To Ty jesteś w takim badaniu "naukowcem" i masz "nie brać personalnie". Respondent nie musi. :-)
Nadrzędny - Autor as12 Dodany 2016-03-30 20:19
Dziękuję z komentarz w tej kwestii:) Szanuję opinie osób, które wypowiedziały się w kwestii tej ankiety i starałam się wytłumaczyć dlaczego użyłam takich sformułowań w ankiecie. I rozumiem, że nie wszystkim mogą one odpowiadać. Jednak styl wypowiedzi osób, które wypowiadały się w na temat mojego badania wg. mnie  również nie był odpowiedni- i nie chodzi tu o wyrażenie negatywnej opinii, a o sposób jej wypowiedzenia. Poprosiłam tylko o pomoc w badaniu. Wiem, że mogę spotkać się z różnym odbiorem, jednak wg. mnie wskazuje to też na to iż nie wszyscy muszą uważać iż te zwroty są obraźliwe jak i na to że tak może być. Moim założeniem nie było jednak obrażanie kogoś w tym badaniu. 
Nadrzędny Autor wielokropek Dodany 2016-03-30 20:27
Ankieta ma swój cel. A właściwie autor/ka ankiety.
Na tym forum jest zwyczaj niszczenia wszystkiego co nie jest zgodne z ich poglądem.
Skoro nie brały te osoby udziału w ankiecie tylko ją deprecjonują to jaki sens ma dyskusja z nimi?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-03-30 20:37 Zmieniony 2016-03-30 20:40

> jednak wg. mnie wskazuje to też na to iż nie wszyscy muszą uważać iż te zwroty są obraźliwe


Pewnie Cię uczyli, że język dzieli się na "poziomy" (w żargonie: rejestry). Kiedy na przykład uczy się kogoś języka obcego (ja jestem anglistką, dlatego nam to wkładali do głowy), najpierw należy go uczyć najpowszechniejszego języka, najprostszego - "Jestem głodny". Potem zwrotów bardziej uprzejmych. A na końcu dopiero zwrotów nieuprzejmych, slangowych. I i tak ostrzega się, że jako cudzoziemiec powinien ich używać rzadko i ostrożnie, bo będzie częściej posądzany o nieuprzejmość lub brak wiedzy, niż o to, że żartuje, rozładowuje napięcie itd.

Ten proces odzwierciedla fakt, że w typowych środowiskach powszechnie akceptowany jest język prosty, nieco rzadziej (ale często też), język uprzejmy. A najrzadziej język lekko ironiczny, slangowy, "nieuprzejmy". To nie jest tak, że jest on ZAWSZE i z zasady obraźliwy, ale będą ludzie, którzy tak to obierają. I jako naturalni "użytkownicy języka" mają do tego prawo. To ten, kto zna slang powinien - co do zasady - dostosowywać się do uprzejmych, a nie odwrotnie, jeśli nie zna swojej publiczności.

A z internetem jest właśnie ten problem, że nie znasz "publiczności". Bo zgaduję, że Ty np. na tym forum nie bywasz z innych powodów i nie kojarzysz, być może, kto jak sam mówi, jaki ma gust językowy. Można mieć taki gust, że się mówi "Tak nie wolno mówić" w sensie "Ja tak nie mówię i nie bardzo lubię ludzi, którzy tak mówią."

Tak w ogóle, serdecznie pozdrawiam. :-)
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2016-03-31 03:19
piękny "wykład" :-)
Właśnie o to chodzi - o wrażliwość.. z wiekiem wyostrza się.. a po przejściach .. i stracie kogoś bliskiego.. pajacowanie, mimo ogólnie istniejącego, zwyczajnie boli..
Nadrzędny - Autor as12 Dodany 2016-03-31 10:30
Rozumiem, że przez zwroty, które zostały użyte w ankiecie czują się Państwo urażeni, jednak sposób niektórych Państwa wypowiedzi również nie jest na poziomie.  Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2016-03-31 13:38
Tu nie chodzi o kłótnie, ale zrozumienie - trochę empatii.. młoda osobo.. czarno widzę.. :-)))
A tak w ogóle.. to wcale nie jestem urażona.. :-)
Wystarczyłoby powiedzieć "przepraszam" i zakończyć tę jałową wymianę zdań..
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2016-03-31 20:24
Ona nie ma za co przeprasza. Pytania dostosowała do problemu badawczego i tyle.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Osoby z niepełnosprawnością ruchową (ankieta) (8344 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill