www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Z renty socjalnej na rentę z ZUS (7709 - wyświetleń)
- Autor wieczorynka76 Dodany 2016-08-28 15:36 Zmieniony 2016-08-28 15:53
Posiadam niepełnosprawność wzroku od urodzenia. Komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia ponad dwadzieścia lat temu zakwalifikowała mnie do drugiej grupy ale na zaświadczeniu jest napisane  "traktować jak dla niewidomych" czyli taka niejasność. Pobieram rentę socjalną i na zaświadczeniu z ZUS tym które informuje nas o np podwyżce jest napisane że ta renta przysługuje mi z tytułu całkowitej niezdolności do pracy  (a 2 gr mam przecież )
Czy jest taka możliwość żeby przejść z tej renty socjalnej na rentę ZUS . Przed komisją ZUS nigdy nie stawałam Dodatkowo mój stan zdrowia nieco się pogorszył gdyż mam nowe schorzenie autoimmunologiczne do końca życia. Oczywiście chcę przejść na pierwszą grupę. Pierwszą grupę mogłam mieć już za pierwszym razem jednak na moją prośbę dostałam właśnie drugą . Obawiałam sie wtedy jak to będzie z pracą.
Mam przepracowane łącznie 12 lat
Nadrzędny - Autor piotrek5728 Dodany 2016-08-28 16:08
Lepiej proponuje żebyś nie składała bo ci rentę w ogóle zabiorą i nie będziesz mieć żadnych środków / dochodów. Taka moja rada.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-08-28 16:13
Też tak się obawiałam ale dlaczego mieliby mi zabrać rentę socjalną skoro prawie nie widzę? nie jest to realne chyba...co najwyżej mogą mi zusowskiej nie przyznać.
Nadrzędny Autor piotrek5728 Dodany 2016-08-28 16:28
Twoja sprawa jak ci odbiorą to nie będziesz mieć NIC. Teraz osobą bez nóg, rąk i ZUS twierdzi ze są nagle zdolne do pracy. Twoja sprawa ja bym nie ryzykował !!!. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-08-28 16:32
Chciałam teżzapytać inne osoby czy moze ktoś miał podobną sytuację?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-08-28 16:54
Nie napisałaś nic na temat swojej historii pracy. Czy w ogóle pracowałaś? Aby otrzymać rentę z ZUS-u trzeba spełnić szereg wymogów formalnych:

"Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

    został uznany za niezdolnego do pracy,
    ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
    niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego), określonych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów."

Po za tym staraj się w PCPR o przyznanie stopnia znacznego. Wydaje mi się, że masz spore szanse.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-08-28 17:10
Tak, pracowałam, około 12 lat. Niepełnosprawnosć mam od urodzenia a dodatkowe schorzenie nabyłam akurat wtedy kiedy miałam własną działalność czyli był to okres składkowy. A dlaczego PCPR? Tam mają coś wspólnego z orzekaniem o stopniu niepełnosprawności?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-08-28 17:52
W Twoim miejscu zamieszkania Komisja Orzekająca niepełnosprawność (stopnie) może być powiązana z inną instytucją. Ale z reguły jest to PCPR. Po prostu się dowiedz jak jest u Ciebie. Uzyskanie stopnia znacznego wiąże się z uzyskaniem pewnych ulg oraz zasiłku pielęgnacyjnego. Około 150 zł. Czyli warto.......
Czy ta praca to była w ostatnim okresie ?
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-08-28 18:01 Zmieniony 2016-08-28 18:11
Praca była od 2004 roku. Ale w odstępach. Zasiłek pielęgnacyjny pobieram. Rozważam przejście na rentę z zusu tylko z powodów finansowych i nie wiem jak by mi się to opłaciło. Dietka którą muszę stosować do końca życia jest b droga ....teraz też przeczytałam, że u nas o komputer mogą się starać tylko osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności czyli 1 gr.

Trochę też się obawiam czy ta renta socjalna jest stabilna tzn czy w niedalekiej przyszłości mogą się nasi politycy wycofać .
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-08-28 19:15
Jeżeli pracować przestałaś stosunkowo niedawno i spełniasz wszystkie warunki podane na tej stronie :

>http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400<


To możesz próbować. Jeżeli nie spełniasz to szkoda czasu i fatygi. Rozumiem, że przestałaś pracować ze względu na stan zdrowia ?
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-08-28 19:54
No nie mam tego nigdzie udokumentowanego. Tzn ostatnia praca była rok temu, umowa zlecenie, 8 miesięcy. Zerwanie umowy - porozumienie stron. Ale wcześniej 5 lat temu miałam działalność, zachorowałam i musiałam zawiesić potem całkowicie zamknęłam. Właśnie z powodu stanu zdrowia, i tu mam dokumenty z diagnozą z tego czasu.....
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2016-08-28 19:55
ze stroną sięzapoznam. Dziękuję
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-08-29 17:33
O ile dobrze pamiętam to o rentę możesz wystąpić w ciągu roku od ustania zatrudnienia (płacenia składek). Jeśli nie przegapiłaś czasu to powinnaś dostać rentę ZUS.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2016-08-29 18:34

> o rentę możesz wystąpić w ciągu roku od ustania zatrudnienia (płacenia składek)<


Nie -Jolu!  Wymogi są określone/zawarte w tej stronce, którą wyżej zamieściłem. To materiał ZUS-owski.
Nadrzędny Autor wieczorynka76 Dodany 2016-08-30 17:08
Postanowiłam że będę to załatwiać. Jeśli tylko coś będę wiedzieć to napisze wam czy się udało czy nie
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-08-31 20:11
Pamiętałam mniej, więcej rok, jest 18 miesięcy - jeszcze lepiej:

>albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.<


Dalej jak rozumiem z posta zainteresowanej Jej nie dotyczy:

>Wymóg powstania niezdolności do pracy w określonym ustawą emerytalną czasie nie obowiązuje w stosunku do osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:<
>została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,<
>- spełnia warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego<
>- legitymuje się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety)<


podkreślam słowo "łącznie" :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Z renty socjalnej na rentę z ZUS (7709 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill